Németh Miklós listája az interneten?

Újabb, a kommunista állambiztonsági szolgálatokkal állítólag együttműködő egyházi személyek neveit is tartalmazó ügynöklista jelent meg a világhálón. A névsor a szerző állítása szerint egyezik azzal a dokumentummal, amelyet Németh Miklós, a diktatúra utolsó miniszterelnöke adott át Antall Józsefnek, a rendszerváltást követő első kormányfőnek és Göncz Árpád köztársasági elnöknek. Az iratokat ismerők, így Antall fia és Horváth Balázs akkori belügyminiszter is úgy véli, a lista részben hiteles lehet.

Munkatársainktól
2005. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ügynöklistát tett közzé egy Szakértő ’90 néven publikáló szerző a világhálón – hívta fel a figyelmet az Index című internetes lap. Állítása szerint adatai hiteles forrásból származnak, és a 219 nevet tartalmazó lista szinte biztosan egyezik azzal a dokumentummal, amelyet a tisztéről leköszönt Németh Miklós adott át a hivatalba lépő Antall Józsefnek. A felsorolásban szereplő személyek túlnyomó része a kommunista Belügyminisztérium III/III-as, a belső reakció elhárítására szakosodott csoportfőnökségének, míg kisebb részük a kémelhárítással foglalkozó III/II-es csoportfőnökségének alárendeltségében működött – írta bevezetőjében a szerző.
Az öt kategóriába osztott névsorok közül a két legnagyobb terjedelmű a kulturális és a művészeti élet szereplőit, valamint a történelmi egyházakhoz tartozó személyeket nevezi meg. A listákon felbukkannak olyan személyek is, akikről már korábban ismertté vált, hogy együttműködtek az állambiztonsági szolgálatokkal.
*
A listán található Forró Tamás, a Nap-kelte exriportere is, akiről lapunk októberben írta meg, hogy Szilágyi Ákos fedőnéven írt feljegyzéseket, valamint Csurka István, a MIÉP jelenlegi elnöke is, aki 1993-ban már elismerte, hogy beszervezték, de azt állította, hogy csak kényszer hatására írta alá 1957-ben a beszervezési nyilatkozatot. A kulturális szekcióban felsorolt Arató András, egykor ismert lemezlovas az elmúlt hónapokban egy tévéműsorban ismerte el ügynökmúltját.
Horváth Balázs, az Antall-kormány belügyminisztere a listáról azt mondta el lapunknak: annak idején több ilyen lista volt forgalomban, de a most közzétett névsornak emlékei szerint óriási a tartalmi átfedése a Németh Miklós által átadott iratokkal, bár az más szerkesztésben készült. Egyes nevekkel kapcsolatban akkor is voltak és most is vannak fenntartásaim, mert az összeállítást részben manipuláltnak tartom – jelentette ki Horváth Balázs. – Ezt mutatja az is, hogy a listán nem szerepelnek sem a szocialista holdudvarhoz, sem pedig a történelmi keresztény-keresztyén egyházakon kívül más felekezetekhez tartozó személyek, azaz a felsorolást egy bizonyos szempontból állították össze – tette hozzá. A világhálón megnevezettek közül egyikükkel kapcsolatban személyesen győződtem meg arról, hogy semmilyen kapcsolatot sem tartott a minisztériummal és a titkosszolgálatokkal, ezért elképzelhető, hogy a listán más hamis nevek is vannak.
Antall Péter érdeklődésünkre kijelentette: nem látta az interneten található listát, de első hallásra úgy tűnik, hogy a felsorolás azonos azzal, amelyet édesapja 1990-ben kapott Németh Miklóstól. – Nem emlékszem arra, hogy az ekkor átadott lista tartalmazta volna az abban szereplők születési dátumát és az anya nevét. A hallottak alapján ugyanakkor jó néhány név hiányzik a világhálón szereplő felsorolásból, tehát újabb mazsolázott listával állunk szemben – fogalmazott a néhai miniszterelnök, Antall József fia. Más forrásból úgy tudjuk: az Antall Józsefnek és Göncz Árpádnak átadott dokumentumban Németh Miklós minden magyarországi egyház és felekezet vezetői közül több együttműködő személyről tájékoztatott.
Boross Péter szerint nem valódi az ügynöklista. A volt miniszterelnök a TV2 Napló című műsorában azt mondta: volt hat-nyolc hasonló lista, és 15 év távlatából a most nyilvánosságra hozott valódiságának „igazolása csak akkor volna lehetséges, hogyha címzés lenne rajta, pecsét, aláírás”. – Kapásból tudnék mondani három nevet, akikkel kapcsolatban ez nem igaz – felelte a volt miniszterelnök arra a kérdésre, hogy mi a véleménye, hiteles-e a lista.
Kutrucz Katalin, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára főigazgató-helyettese a Magyar Nemzetnek kijelentette: nem látta a kérdéses felsorolást, de úgy gondolja, a szerző felelőssége, hogy mit tesz közzé az interneten. Megígérte, hogy amint megismeri a vasárnap megjelent listákat, válaszol kérdéseinkre.
Demeter Ervin (Fidesz) lapunk kérdésére elmondta: a listával kapcsolatban számos kérdés merül fel. Első látásra hitelesnek tűnik, tehát annak a dokumentumnak, amelyet Németh Miklós miniszterelnök adott át utódjának, Antall Józsefnek – vélte. De kérdés, hogy vajon csak a III/III-as ügynököknek vélt személyek találhatók rajta, vagy olyanok is, amelyek más főcsoportfőnökséggel működtek együtt – mondta. Demeter kifejtette: a Németh-féle listának az volt az üzenete, hogy Antall József legyen óvatos, mert az ellenzék soraiban is találhatók olyanok, akik a pártállamhoz kötődtek. Ezért nem foglalkozik az összeállítás az MSZMP-vel, illetve az MSZP-vel, ahol a kötődés nyilvánvaló. Az egyházak iránti titkosszolgálati érdeklődésnek pedig szerinte az volt az oka, hogy mint „polgári zárványok”, az állambiztonsági szervek számára nagyon fontos célterületnek számítottak.
Gál Zoltán, a Németh-kormány belügyminisztere, jelenleg MSZP-s képviselő kifejtette: a interneten nyilvánosságra került listát nem látta, arról nem tud nyilatkozni. Németh Miklós nem rajta keresztül adott megbízást a dokumentum elkészítésére. Amikor a volt kormányfő utódjának állítólag átadta a listát, a titkosszolgálatok már nem tartoztak a Belügyminisztériumhoz, azokat 1990 februárjában már kiszervezték a BM alól –monta. Nem ismerek semmiféle ügynököt – tette hozzá Gál Zoltán.
Garamvölgyi Lászlótól, az ORFK szóvivőjétől megtudtuk: a rendőrséghez egyelőre nem érkezett feljelentés a lista miatt. – Ha érkezik, akkor azt érdemben meg fogjuk vizsgálni – mondta.
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos a Hír TV-nek kijelentette: a nevek jogellenesen kerültek nyilvánosságra, és semmi sem menti a közreadót a felelősség alól, mivel a dokumentumban olyan személyes adatok is szerepelnek, amelyeket az adatvédelmi törvény véd.



Egyeztetnek az ügynöktörvényről. Mind a négy parlamenti párt egyetért abban, hogy az ügynökkérdést minél előbb, a törvény erejével tisztázni kell, megteremtve az állambiztonsági szolgálatokkal együttműködők megismerhetőségének feltételeit. Ennek rendezését viszont valamennyi frakció másként képzeli el. Bár az MSZP is – a Fideszhez hasonlóan – alkotmánymódosítást tervez, a benyújtott javaslatukat azonban egyetlen párt sem támogatja. Problematikus a szocialisták törvénytervezete is, amelyet szintén kritizáltak jobbról és balról is. A kormánypártok között a hírek szerint eredményes egyeztetések zajlanak, hogy az 1990 előttre vonatkozó iratok nyilvánosságáról, az iratátadás felügyeletéről (az MSZP a szolgálatokra, az SZDSZ egy bizottságra bízná a feladatot). A szabad demokraták ugyanakkor a Fidesz egyes javaslataival is egyetértenek, amely szerint az összes pártállami iratot megismerhetővé kell tenni, a tartótisztek listájával és a dokumentumokat megismerőkkel, a rendszer haszonélvezőivel egyetemben. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.