Phenjan nem először alkalmaz hasonló retorikát, Washingtont már csak ezért sem lepte meg különösebben az atomfegyverekről szóló észak-koreai bejelentés. A Fehér Ház mindazonáltal ismételten felszólította a kommunista ország vezetőségét, hogy térjen vissza a tárgyalóasztalhoz, s ott tisztázza a helyzetet. Észak-Korea nem sokkal később közvetlen, kétoldalú tárgyalásokat követelt az Egyesült Államoktól. „Ha Washington közvetlen tárgyalásra lép velünk, azt annak jeleként foghatjuk fel, hogy megváltoztatja ellenséges politikáját” – fogalmazott az ország ENSZ-diplomatája. Amerikai oldalról rögvest elutasították az ajánlatot.
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter korábban elmondta, hogy a világ már lehetőséget adott a kiútra, és remélik, hogy ezt az utat választják majd. A radio.hu beszámolója szerint Rice mindazonáltal leszögezte, hogy az Egyesült Államoknak nem áll szándékában megtámadni vagy lerohanni Észak-Koreát. Mint fogalmazott, az amerikai kormány ugyanúgy kezeli Észak-Koreát, mint Iránt.
Tipikus katasztrófapolitikának minősítette ugyanakkor a dél-koreai sajtó Észak-Korea bejelentését. A Csoszun Ilbo című konzervatív napilap szerint Észak-Koreának fel kell ébrednie abból a delejes álomból, miszerint csak akkor nyerhet, ha a nemzetközi közösség irányában a teljes körű szembenállás útjára lép. A szintén konzervatív Donga Ilbo a lehető legrosszabb választásnak találta, hogy Észak-Korea elutasítja a párbeszédet.
Egy dél-koreai segélyszervezet ezzel párhuzamosan azt állította, hogy Észak-Koreában a múlt hónapban hetven olyan személyt végeztek ki, aki korábban Kínába szökött, ám Peking kiadta őket Phenjannak. Az észak-koreai szökevényeket segítő szervezet bejelentése értelmében a disszidálók közül nyolc vagy kilenc személyt nyilvánosan végeztek ki a hatóságok, hogy elrettentő példával szolgáljanak honfitársaiknak. Feltevések szerint a kínai területen bujkáló koreaiak száma elérheti a háromszázezret.
Iránnal barátkoznának. A kapcsolatok bővítésére küldött buzdító üzenetet atomprogramja miatt a Nyugattal vitázó Iránnak tegnap Észak-Korea, egy nappal azután, hogy bejelentette: atomfegyverrel rendelkezik, és nem hajlandó erről tovább tárgyalni. Az iszlám köztársaság kikiáltásának évfordulója alkalmából az ország két csúcsvezetője üdvözölte Iránt, ahol 26 éve döntötték meg a sah Nyugat-barát rendszerét. Az iráni kormány és a nép nagy sikereket ért el az iszlám köztársaság vívmányai és a független, virágzó Irán megvédésére irányuló munkájában, bátran meghiúsítva a megpróbáltatások és kihívások sorozatát az előző 26 esztendőben – írta az észak-koreai hierarchia második helyén álló Kim Jong Nam parlamenti elnök. A másik üzenetben Pak Pong Csu kormányfő azt a reményét hangsúlyozta, hogy „a két nép barátságra és együttműködésre alapozott kapcsolatai erősebbé fognak válni”. (MTI)