Phenjan tárgyalna

Világszerte aggodalommal fogadták Észak-Korea bejelentését, miszerint a kommunista ország is az atomhatalmak egyike lett. A Fehér Ház ugyanakkor a vártnál visszafogottabban reagált a hírre, hiszen – mint elhangzott – Washington évek óta tudott Phenjan terveiről. Egy dél-koreai szervezet közben azt állította, hogy a közelmúltban hetven olyan személyt végeztek ki, aki átszökött Kínába, ám Peking utóbb kiadta őket Phenjannak.

Hírösszefoglaló
2005. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Phenjan nem először alkalmaz hasonló retorikát, Washingtont már csak ezért sem lepte meg különösebben az atomfegyverekről szóló észak-koreai bejelentés. A Fehér Ház mindazonáltal ismételten felszólította a kommunista ország vezetőségét, hogy térjen vissza a tárgyalóasztalhoz, s ott tisztázza a helyzetet. Észak-Korea nem sokkal később közvetlen, kétoldalú tárgyalásokat követelt az Egyesült Államoktól. „Ha Washington közvetlen tárgyalásra lép velünk, azt annak jeleként foghatjuk fel, hogy megváltoztatja ellenséges politikáját” – fogalmazott az ország ENSZ-diplomatája. Amerikai oldalról rögvest elutasították az ajánlatot.
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter korábban elmondta, hogy a világ már lehetőséget adott a kiútra, és remélik, hogy ezt az utat választják majd. A radio.hu beszámolója szerint Rice mindazonáltal leszögezte, hogy az Egyesült Államoknak nem áll szándékában megtámadni vagy lerohanni Észak-Koreát. Mint fogalmazott, az amerikai kormány ugyanúgy kezeli Észak-Koreát, mint Iránt.
Tipikus katasztrófapolitikának minősítette ugyanakkor a dél-koreai sajtó Észak-Korea bejelentését. A Csoszun Ilbo című konzervatív napilap szerint Észak-Koreának fel kell ébrednie abból a delejes álomból, miszerint csak akkor nyerhet, ha a nemzetközi közösség irányában a teljes körű szembenállás útjára lép. A szintén konzervatív Donga Ilbo a lehető legrosszabb választásnak találta, hogy Észak-Korea elutasítja a párbeszédet.
Egy dél-koreai segélyszervezet ezzel párhuzamosan azt állította, hogy Észak-Koreában a múlt hónapban hetven olyan személyt végeztek ki, aki korábban Kínába szökött, ám Peking kiadta őket Phenjannak. Az észak-koreai szökevényeket segítő szervezet bejelentése értelmében a disszidálók közül nyolc vagy kilenc személyt nyilvánosan végeztek ki a hatóságok, hogy elrettentő példával szolgáljanak honfitársaiknak. Feltevések szerint a kínai területen bujkáló koreaiak száma elérheti a háromszázezret.



Iránnal barátkoznának. A kapcsolatok bővítésére küldött buzdító üzenetet atomprogramja miatt a Nyugattal vitázó Iránnak tegnap Észak-Korea, egy nappal azután, hogy bejelentette: atomfegyverrel rendelkezik, és nem hajlandó erről tovább tárgyalni. Az iszlám köztársaság kikiáltásának évfordulója alkalmából az ország két csúcsvezetője üdvözölte Iránt, ahol 26 éve döntötték meg a sah Nyugat-barát rendszerét. Az iráni kormány és a nép nagy sikereket ért el az iszlám köztársaság vívmányai és a független, virágzó Irán megvédésére irányuló munkájában, bátran meghiúsítva a megpróbáltatások és kihívások sorozatát az előző 26 esztendőben – írta az észak-koreai hierarchia második helyén álló Kim Jong Nam parlamenti elnök. A másik üzenetben Pak Pong Csu kormányfő azt a reményét hangsúlyozta, hogy „a két nép barátságra és együttműködésre alapozott kapcsolatai erősebbé fognak válni”. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.