Politikai okokból mentették fel a Békés megyei tiszti főorvost?

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Békés megyei intézetének vezetőjét, Kiss Viktóriát, a Békés Megyei Bíróság hiába helyezte vissza állásába, azt kedden mégsem foglalhatta el, ugyanis az országos tiszti főorvos 2003. november és 2004. március után tegnap immár harmadszorra vonta vissza vezetői megbízását. Kiss Viktória 1991 óta állt a megyei ÁNTSZ élén, annak idején még Surján László miniszter nevezte ki az intézet vezetőjének. Több szakmai elismerésben részesült, 2000-ben többek között megkapta az egészségügyben elnyerhető legrangosabb kitüntetést: a Batthyány-Strattmann László-díjat.

Molnár Lajos
2005. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap kilenc óra után néhány perccel nyitott be a megyei intézet ajtaján Kiss Viktória mint bíróság által frissen visszahelyezett tiszti főorvos, ám ott már várta az országos tiszti főorvos által 2004 januárjában a megyei intézet élére kinevezett Mucsi Gyula az Országos Tiszti Főorvosi Hivatal (OTH) ügyvédje társaságában. A sajtó kizárásával hatszemközt tíz percet tárgyaltak az intézet könyvtárában, majd ennek eredményéről Kiss Viktória az ebédlőben tájékoztatta az összegyűlt újságírókat.
Az előzményekről elmondta: 2003. október 23-án jó munkájáért még jutalmat kapott, majd rá egy hónapra, november 25-én az akkori tiszti főorvos, Ungváry György indoklás nélkül visszavonta vezetői megbízatását. A köztisztviselői törvény értelmében erre lehetősége volt, de a törvénnyel ellentétben nem ajánlott fel másik vezetői állást.
– Ugyanakkor az mégis különösnek tűnt – fejtette ki a főorvos asszony –, hogy Ungváry György Mucsi Gyulának, Gyula város tiszti főorvosának adta át a megüresedett munkakörömet. Akkor vonták vissza a Jász-Nagykun-Szolnok és Pest megyei kollégáim megbízatását is, és a másik két megyében ideiglenesen a helyettes tiszti főorvost bízták meg a munkakör betöltésével.
Az új országos tiszti főorvost, Bujdosó Lászlót, 2004. január elsejétől nevezték ki, aki április 22-én levélben értesítette Kiss Viktóriát vezetői megbízatása visszavonásáról. De ő már tanult elődje hibájából, azonnal másik állást ajánlott fel, mégpedig a Szolnok megyei Kisújszálláson.
– Kisújszállás a gyulai lakóhelyemtől 150 kilométerre található – jegyezte meg Kiss Viktória. – Ezért a munkaügyi bírósághoz fordultam, ugyanis vezetői megbízás megszűnésekor ugyanannál a közigazgatási szervnél kell felajánlani munkakört, márpedig én a Békés megyei ÁNTSZ-nél dolgoztam. Közigazgatási szempontból az ÁNTSZ hármas rendszerből épül fel: léteznek a városi és megyei intézetek, illetve az országos hivatal.
Az első fokú ítélet 2004. szeptember 29-én született meg, a bíróság jogellenesnek találta a vezetői visszavonást, és Kiss Viktóriát visszahelyezték az állásába. Az országos tiszti főorvos ez ellen fellebbezett. A másodfokú bíróság 2005. január 27-én hozta meg jogerős ítéletét, amely megegyezik az első fokúval. Január 31-ig Kiss Viktória szabadságát töltötte, így a bírói ítéletnek megfelelően február elsején át kellett volna venni a munkakörét.
– Tartottam attól, hogy ebben megakadályoznak. A könyvtárban az OTH ügyvédje, Nemes János átadta immár harmadszorra a vezetői megbízatásom visszavonását. Ezzel együtt felajánlották Gyula város tiszti főorvosi állását. Öt napon belül kell választ adnom, hogy ezzel a lehetőséggel élek-e. Ha nem fogadom el, akkor elkezdődik a hat hónapos felmentési időm, és ennek letelte után megszűnik köztisztviselői jogviszonyom.
Kiss Viktória szerint ha 2003-ben hasonló tartalmú határozatot kap kézhez, akkor megszabadultak volna a tizennégy hónapos jogi hercehurcától. Bár már betöltötte az 58. életévét, de tudna és szeretne dolgozni.
– Azok után, amin keresztülmentem, meggondolandónak tartom, hogy elfogadjam az állást. Félnék az újabb atrocitásoktól. Az elkövetkező napokban ezt megbeszélem a jogi tanácsadómmal – beszélt a teendőkről Kiss Viktória.
Mivel Mucsi Gyula nem kívánt nyilatkozni, csak tényszerű, néhány soros közleményt jutatott el a sajtóhoz, ezért az üggyel kapcsolatban Bujdosó László országos tiszti főorvost kerestük. – A bíróság a döntés tartalmát nem kérdőjelezte meg, mivel indoklás nélkül történt, erre nem is nyílt lehetősége – mondta el telefonban –, ugyanis a vezetői megbízatás indoklás nélkül visszavonható. Az ÁNTSZ eddigi jogi gyakorlata szerint a közigazgatási szerv, amelynél fel kell ajánlani az újabb állást, az országos tiszti főorvosi szolgálat, a bíróság szerint pedig a megyei intézet. Tudomásul vettük a bíróság döntését, és ennek megfelelő megoldást találtunk. További faggatózásra Bujdosó László elmondta, ha Kiss Viktória vezetői felmentését indokolná, azzal támadható lenne. Annyit elárult, annak sem személyes, sem politikai okai nincsenek. Másképp látják ezt a megye ellenzéki pártjainak politikusai. Domokos László, a Fidesz megyei elnöke és Erdmann Gyula, az MDF megyei elnöke szerint egyértelműen politikai döntés született. Érdekes, hogy 2003-ban a megyei napilap hasábjain Nagy Béla, az SZDSZ megyei elnöke is kiállt Kiss Viktória mellett. „A kormányalakítást követően az SZDSZ egyértelműen kifejtette, hogy az intézmények élén elutasít minden olyan változtatást, amely nem szakmai, hanem politikai alapon történik. Szakmai indokok, konkrét hivatkozások nélkül megalázó eljárás az ÁNTSZ-t tizenhárom év óta vezető dr. Kiss Viktória felmentése” – fogalmazta meg véleményét az SZDSZ megyei elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.