Legkésőbb a jövő év végén működnie kell a cunamiriasztó rendszernek, hogy ne történhessen még egy olyan katasztrófa, mint amilyen december 26-án érte Délkelet-Ázsiát – erről állapodtak meg kedden az ENSZ és az Indiai-óceán térségében lévő országok szakértői. A Párizsba összehívott, ötnapos megbeszélést az UNICEF kezdeményezte azért, hogy az illetékesek dolgozzák ki egy átfogó és hatásos szökőár-előrejelző rendszer alapjait – jelentette az AP. A döntés értelmében Japán és az Egyesült Államok április elsejétől kezdve köteles továbbítani minden, a szeizmikus mozgásokról szóló riasztást – jelentette be Patricio Bernal, a kormányközi oceanográfiai bizottság főtitkára. A két említett állam rendelkezik ugyanis a világ legfejlettebb szökőár-előrejelző hálózatával. Az ENSZ koordinálásával működő hawaii központ huszonhat csendes-óceáni ország számára ad ki riasztást.
Az új rendszer kiépítésének első lépéseként speciális berendezéseket szerelnek fel, amelyek az Indiai-óceán vízszintjének minden apró változását érzékelik. Hat új szerkezetet úgy helyeznek el, hogy azok Indonézia, Thaiföld és Malajzia partjait ellenőrizhessék, miközben tizenöt már létező állomást novemberig korszerűsítenek – közölte Patricio Bernal.
A szakemberek szerint számtalan emberéletet megmenthetett volna, ha a tavaly karácsonyi csapás idején már működik egy ilyen hálózat. Mint ismert, a földrengést kísérő szökőár tizenegy ázsiai országban pusztított, s legalább 280 ezer áldozatot követelt.
*****
Túlélők perelnek. Időben értesíthették volna az amerikaiak a katasztrófasújtott országokat a közelgő szökőárról – állítják osztrák és német túlélők, akik a napokban beperelték az Egyesült Államokat. A New Yorkban elindított eljárás legalább három nagynevű, szövetségi szervezetet érinthet.

Századvég: Az egészségügyi dolgozók elégedettek a bérezésükkel, és Magyarországon képzelik el a jövőt