Két éve tart az iraki háború

Az iraki invázió megkezdésének második évfordulóján a világ számos nagyvárosában utcára vonultak a tiltakozók. A háborúban eddig mintegy másfél ezer amerikai és szövetséges katona, illetve legfeljebb százezer iraki vesztette életét.

Hírösszefoglaló
2005. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ezren vonultak fel szombaton New Yorkban, hogy az Irak elleni háború kezdetének második évfordulóján tiltakozzanak az arab ország megszállása ellen. A Times Square-nél rendőrök várták a tiltakozókat, és húszat közülük előállítottak. Ugyanaznap több tízezren tüntettek Londonban, bár a létszám messze elmaradt a két éve kirobbant konfliktus előestéjén tartott milliós demonstrációétól. A több békeszervezet alkotta, Állítsátok meg a háborút! (Stop the War) nevű koalíció szervezésében a Scotland Yard délutáni adatai szerint 45 ezren vonultak a Hyde Parktól a Trafalgar térig. Nem hivatalos adatok szerint Rómában több mint százezren követelték a katonai szerepvállalás befejezését. A felvonulók átmenetileg megbénították Róma központjában a közlekedést.
Miközben a megszálló országok közvéleményének egy része a katonai akció befejezését követeli, Irakban a választások nyomán folytatódik a politikai helyezkedés. A Der Spiegel ma megjelenő számában közli a síiták miniszterelnök-jelöltjével készített interjút, amelyben a tekintélyes politikus azt is megerősítette, hogy a bíróság még 2005 végéig kimondja az ítéletet Szaddám Huszein megbuktatott iraki elnök felett. Arra a kérdésre válaszolva, hogy az új iraki alkotmány részéve teszi-e a saríát, az iszlám törvénykezést, Ibrahím al-Dzsaafari azt mondta, hogy természetesen igen, de az igazságszolgáltatás számos forrásának egyikeként. Emellett a nőket nem kötelezik arra, hogy fátyollal takarják el arcukat, a döntés joga őket illeti meg e kérdésben. A kurdok autonómiaköveteléseivel kapcsolatban annyit mondott, hogy szövetségi állam megteremtését támogatja. Ez utóbbi kijelentést illusztrálja, hogy Dzsalal Talabani kurd vezető bejelentette: megegyeztek az észak-iraki Kirkuk státusáról a parlamenti választásokon győztes síiták és kurdok.
Az iraki biztonsági helyzet javításának vágyát tükrözi, hogy több mint kétezer iraki síita tüntetett Jordánia bagdadi nagykövetségénél azt követelve, hogy Ammán kérjen bocsánatot egy öngyilkos merényletért, amely 125 ember életét oltotta ki február végén Hillában. A feszültséget megfigyelők szerint talán enyhítheti, hogy távollétében 15 év kényszermunkára ítélték Ammánban a jordán származású Abu Muszab az-Zarkávi terroristavezért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.