Senki nem gondolta volna még reggel, hogy a BUX-nak sikerül a mélyrepülésből kilábalnia és pozitív előjellel zárnia. Nem is akármilyen nyereséget halmozott fel a délben átforduló index, a
BÉT indikátora 290,64 ponttal
18 673,24 pontra ugrott. A forgalom a korábbi napon elért 28 milliárd forintról 15 milliárdra csökkent. A befektetők főként a vezető részvények iránt mutattak érdeklődést, a legnagyobb aktivitás a 225 forinttal dráguló OTP-papírok körében jelentkezett, a banki részvényekre 5,5 milliárd forintnyi üzlet született. A pénzintézet részvényeire a Moody’s hitelminősítő felülvizsgálata jótékonyan hatott. A BUX-ot még a Mol is húzta felfelé, az olajipari papír 145 forinttal erősödött. Kisebb javulással zárta a kereskedést az öt forinttal 28 000 forintra emelkedő Richter, valamint a 3 forinttal erősödő Matáv.
Az alacsonyabb forgalmú részvények közül az Egis emelkedett ki a legjobban, a gyógyszergyártó papírjai 370 forinttal értékelődtek fel. Drágult még a Brau Union, a Rába, a Synergon és a Globus. Az elemzők azt nyilatkozták, hogy a piac a tegnapi napon bizonytalan volt, ezt a forgalom csökkenése is jól mutatta. A következő napoktól nem várnak határozott elmozdulást a szakértők, egyúttal arra is rámutattak, hogy a magyar tőzsde tegnap a nemzetközi parkettek határozott emelkedése ellenére nem volt biztos magában.
A bankközi devizapiacon a forint tovább erősödött, az eurót a BÉT zárásakor 241,70–241,80 forinton jegyezték. A forint 14,38 százalékon állt reggel a 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán, 62 bázispontra közelítette meg a sávszélt – írta az MTI–Eco. A következő hetekben a forint az euróval szemben akár elérheti az intervenciós sáv erős részét is, ekkor a Magyar Nemzeti Bank rendkívüli kamatcsökkentésre kényszerülhet. A portfolio.hu által megkérdezett elemzők szerint a március 29-én tartandó kamatmeghatározó ülésen 50–75 bázispontos kamatcsökkentésre is sor kerülhet, de a közbülső forinterősödés következtében akár 100-200 bázisponttal is csökkentheti a jegybank a jelenlegi 8,25 százalékos kamatszintet. A piaci pletykák a portfolio.hu jóslatait igazolták, a magas forgalom is jelezte, hogy a monetáris tanács március 7-i ülésén már kamatcsökkentést jelenthetnek be.
Emelkedéssel zártak tegnap a főbb vezető európai és ázsiai tőzsdék is. A nyersolaj árának drágulása, a gyógyszergyártó cégek kedvező eredményei segítették az indexeket. Tokióban a Nikkei 225 index 0,34 százalékkal értékelődött fel. Napközben a japán indikátor egy százalékot is meghaladó növekedést mutatott, de az amerikai gazdaság iránti aggodalmak az exportőr társaságok részvényeit gyengítette, így a Nikkei korrekcióra kényszerült.
A német parketten a Continental, a Lufthansa és a Deutsche Post ára indukált emelkedést. A Deutsche Post közölte, hogy tavalyi adózott eredménye 1,59 milliárd euró lett, 21,3 százalékkal több, mint 2003-ban. Az üzemi eredmény 12,5 százalékkal 3,35 milliárd euróra nőtt. A Deutsche Post forgalma 7,9 százalékkal bővült tavaly, 43,17 milliárd euróra – írta az MTI–Eco.
A brit tőzsdén jelentős árfolyamnövelő tényező volt a British American Tobacco (BAT) tavalyi 1,098 milliárd fontra emelkedő adózott eredménye. A cigarettagyártó a jó ázsiai forgalomnak köszönhette gazdálkodási eredményeinek javulását. Határozott emelkedő trenddel nyitott tegnap a Wall Street is, a befektetők a Lehman Brothers és a JP Morgan a csipgyártókról szóló kedvező jelentéseik kapcsán erősítették a vételi oldalt.
Itt az év utolsó hétvégéje, mutatjuk, milyen idővel búcsúzik 2024