Közszolgák százainak perében dönt a bíróság

Az igazságszolgáltatás legfelső fóruma várhatóan április végén dönt arról, jogszerű volt-e a 2003 őszén végrehajtott köztisztviselői létszámcsökkentés. Több száz közhivatalnok állítja ugyanis, hogy felmentése jogellenes volt, mert a főhatóságok nem vették figyelembe azt a megállapodást, amelyet az érdekképviseletek írtak alá a kormányzat képviselőivel.

2005. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan április végén dönti el a Legfelsőbb Bíróság, helytálló-e az a felülvizsgálati kérelem, amelyet egy Zala megyei hivatal nyújtott be a megyei bíróság munkaügyi ítélete ellen. A megyei ítélkező fórum úgy látta, hogy a hivatal 2003 őszén jogellenesen szüntette meg az egyik köztisztviselő szolgálati viszonyát. Az ítélet indokai szerint a jogellenesség oka az, hogy a hivatal csak a kormány tömeges leépítést elrendelő határozatát vette figyelembe, ám azt a megállapodást nem, amelyet az érdekképviselet az elbocsátások végrehajtásának módjáról kötött a kormányzat képviselőivel.
*
A Köztisztviselői Érdekegyeztető Tanács (KÉT) keretében a felek azt rögzítették, hogy az ötvenöt éven felüli férfiak, az ötven éven felüli nők és a gyereküket egyedül nevelő munkavállalók csak akkor menthetők fel a szolgálat alól, ha ezt rendkívüli szakmai ok indokolja. Kímélet illeti őket, ha felmentésükkor még nem lennének nyugdíjjogosultak.
A Zala megyei hivataltól elbocsátott tisztviselő már betöltötte az ötvenötödik évét, s még nem volt nyugdíjazható. Súlyos szakmai kifogást nem hoztak fel ellene. Munkáltatója úgy látja, a kormány létszámcsökkentésről szóló, 2003-as határozata éppen elegendő alap volt az intézkedéshez. A KÉT-megállapodást azért nem kellett figyelembe vennie, mert az nem jogszabály. Szerződésként sem lehet jelentősége, hiszen az érdekképviselet azt úgy kötötte meg a kormányzattal, hogy nem volt hozzá joga – hangsúlyozza a kormánynak alárendelt megyei hivatal. Emiatt a megállapodás semmis – tartalmazza a Legfelsőbb Bírósághoz írt felülvizsgálati kérelem.
A munkaügyi bíróságokon több száz hasonló per van már. Az ítéletek egy része azt tartalmazza, hogy a KÉT-megegyezés nem jogszabály, nem is korlátozta a főhivatalokat a köztisztviselők elbocsátásakor. A bírói határozatok nagyobb része szerint viszont a megállapodás ugyanúgy köti a szerződő feleket, mint a jogszabály. A kormány 2003-as határozata szerint a központi és a helyi közigazgatástól több mint hatezer embert kellett elbocsátani.

*****
Pórul járt nyugdíjazottak. Duplán rosszul jártak azok a közalkalmazottak, akik tavaly egész évben állományban voltak, ám év végén nyugdíjazták őket. Azon túl, hogy nem kapták meg a 2004. évi tizenharmadik havi fizetésüket, attól is elestek, hogy a járandóságot beleszámítsák nyugdíjalapjukba – tudtuk meg Szabó Endrétől, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma elnökétől.



Felszólítás a kormánynak. A Fidesz tegnap felszólította a kormányt, hogy haladéktalanul fizesse ki a 2004-ben elmaradt 13. havi illetményeket. Kontrát Károly fideszes országgyűlési képviselő szerint elengedhetetlen, hogy a kabinet eleget tegyen a kötelezettségének. Ezzel arra a lapunkban tegnap megjelent hírre utalt, amely szerint a Független Rendőrszakszervezet ezer tagja fordult bírósághoz, miután nem kapták meg a 13. havi illetményüket. (T. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.