Várhatóan április végén dönti el a Legfelsőbb Bíróság, helytálló-e az a felülvizsgálati kérelem, amelyet egy Zala megyei hivatal nyújtott be a megyei bíróság munkaügyi ítélete ellen. A megyei ítélkező fórum úgy látta, hogy a hivatal 2003 őszén jogellenesen szüntette meg az egyik köztisztviselő szolgálati viszonyát. Az ítélet indokai szerint a jogellenesség oka az, hogy a hivatal csak a kormány tömeges leépítést elrendelő határozatát vette figyelembe, ám azt a megállapodást nem, amelyet az érdekképviselet az elbocsátások végrehajtásának módjáról kötött a kormányzat képviselőivel.
*
A Köztisztviselői Érdekegyeztető Tanács (KÉT) keretében a felek azt rögzítették, hogy az ötvenöt éven felüli férfiak, az ötven éven felüli nők és a gyereküket egyedül nevelő munkavállalók csak akkor menthetők fel a szolgálat alól, ha ezt rendkívüli szakmai ok indokolja. Kímélet illeti őket, ha felmentésükkor még nem lennének nyugdíjjogosultak.
A Zala megyei hivataltól elbocsátott tisztviselő már betöltötte az ötvenötödik évét, s még nem volt nyugdíjazható. Súlyos szakmai kifogást nem hoztak fel ellene. Munkáltatója úgy látja, a kormány létszámcsökkentésről szóló, 2003-as határozata éppen elegendő alap volt az intézkedéshez. A KÉT-megállapodást azért nem kellett figyelembe vennie, mert az nem jogszabály. Szerződésként sem lehet jelentősége, hiszen az érdekképviselet azt úgy kötötte meg a kormányzattal, hogy nem volt hozzá joga – hangsúlyozza a kormánynak alárendelt megyei hivatal. Emiatt a megállapodás semmis – tartalmazza a Legfelsőbb Bírósághoz írt felülvizsgálati kérelem.
A munkaügyi bíróságokon több száz hasonló per van már. Az ítéletek egy része azt tartalmazza, hogy a KÉT-megegyezés nem jogszabály, nem is korlátozta a főhivatalokat a köztisztviselők elbocsátásakor. A bírói határozatok nagyobb része szerint viszont a megállapodás ugyanúgy köti a szerződő feleket, mint a jogszabály. A kormány 2003-as határozata szerint a központi és a helyi közigazgatástól több mint hatezer embert kellett elbocsátani.
*****
Pórul járt nyugdíjazottak. Duplán rosszul jártak azok a közalkalmazottak, akik tavaly egész évben állományban voltak, ám év végén nyugdíjazták őket. Azon túl, hogy nem kapták meg a 2004. évi tizenharmadik havi fizetésüket, attól is elestek, hogy a járandóságot beleszámítsák nyugdíjalapjukba – tudtuk meg Szabó Endrétől, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma elnökétől.
Felszólítás a kormánynak. A Fidesz tegnap felszólította a kormányt, hogy haladéktalanul fizesse ki a 2004-ben elmaradt 13. havi illetményeket. Kontrát Károly fideszes országgyűlési képviselő szerint elengedhetetlen, hogy a kabinet eleget tegyen a kötelezettségének. Ezzel arra a lapunkban tegnap megjelent hírre utalt, amely szerint a Független Rendőrszakszervezet ezer tagja fordult bírósághoz, miután nem kapták meg a 13. havi illetményüket. (T. G.)