Nem engedélyezte Szili Katalin házelnök, hogy Répássy Róbert és Demeter Ervin fideszes képviselők interpelláljanak abban a kérdésben, hogy Gyurcsány Ferencnek és valamelyik hozzátartozójának volt-e kapcsolata a rendszerváltás előtt az állambiztonsági szolgálatokkal. A két fideszes politikus szerint a kormányfő kérésére döntött úgy Szili, hogy nem hangozhat el interpellációjuk. Szili Katalin a házszabályra és az ügyrendi bizottság egyik állásfoglalására hivatkozva utasította vissza Répássy és Demeter interpellációjának elhangzását. – Szeretnénk tudni, hogy Gyurcsány Ferencnek és feleségének hozzátartozói együttműködtek-e az egykori titkosszolgálatokkal, és mit csinálnak most – fogalmazott Répássy Róbert. Emlékeztetett: a kormányfő álláspontja szerint a legapróbb részletekig fel kell tárni az ügynökmúltat. Felidézte továbbá az ismert televíziós műsorvezető, Szegvári Katalin nyílt levelét, amelyben azt írta Gyurcsánynak: „Amikor anyósa, Apró Piroska hatalmas villájában üldögél, amelyet néhai apósának, Apró Antalnak köszönhet, aki annak idején élet és halál ura volt…, eszébe jutott-e, hogy azok életével játszik, akiket – többek között – kedves felesége nagypapájának is köszönhetően megzsaroltak és beszerveztek?”
Mint arról beszámoltunk, Apró Antal fia, ifj. Apró Antal is közreműködött a ma már végelszámolás alatt álló S-Komplex Nemzetközi Biztonságvédelmi Rt. nevű cég alapításában, amelyet egykori titkosszolgálati dolgozók hoztak létre. Ebben a cégben tevékenykedett Nagy Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal volt főigazgatója, valamint Gyurcsány feleségének még egy rokona.
Kövér László, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes elnöke tegnap azt mondta, hogy a miniszterelnök tágabb rokoni környezetében, illetőleg nyugdíjas titkosszolgálati ügynököknél kell keresni az ügynöklistázás forgatókönyvét.
– Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nem kérte arra Szili Katalint, hogy az tiltsa le a fideszes képviselők interpellációját – mondta el lapunk kérdésére László Boglár kormányszóvivő. Kifejtette: miért is kért volna ilyet, hiszen a kormányfő sokkal határozottabban képviseli saját álláspontját az ügyben, mint hogy ilyet tegyen. A szóvivő közölte: sem Gyurcsány Ferenc, sem egyetlen családtagja nem volt kapcsolatban az 1990 előtti állambiztonsági szolgálatokkal.
Vitára alkalmas. Általános vitára alkalmasnak találta tegnap az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága az úgynevezett ügynöktörvény kapcsán a Fidesz indítványát. Az indítvány célja, hogy az ’56 után keletkezett közokiratok az illetékes levéltárakba kerüljenek és megismerhetők legyenek az MSZMP-s akták is.
Hatvan év kell a listák feldolgozására? A mai viszonyok mellett hatvan évig tarthat, hogy az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára az ügynöklistákat feldolgozza, és azt a világhálón közzétegye – derült ki Katona Kálmán (SZDSZ) informatikai és hírközlési miniszternek a helyszínen folytatott munkamegbeszélése után. – A levéltár 25 alkalmazottja az elmúlt évben félmillió oldalt tudott feldolgozni a 30 millió oldal terjedelmű anyagból – hívta fel a figyelmet a miniszter. Közben a kommunista titkosszolgálatok egykori, Nyugat-Európában lebukott katonai hírszerzőinek neveit hozta nyilvánosságra tegnap a hvg.hu. Az öt kém többsége a szovjet érdekeket szolgálva gyűjtött információt nyugati országokban, s lebukása után börtönbüntetést kapott. (S. P.)