Második lépés

Az emberiség egyik legősibb problémája, hogy szeretné megérteni létének okát: azt, hogy miért van világegyetem, és miért van benne anyag. Ezekre a kérdésekre ősidőktől fogva próbált választ adni a mitológia, a filozófia vagy éppen a költészet. A fizikában így vetődik fel a kérdés: nem volna-e sokkal szimmetrikusabb a világ, ha üres lenne, nem lenne benne anyag? Így kezdte Fodor Zoltán fizikus a Mindentudás Egyeteme

Mindentudás Egyeteme
2005. 03. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az anyagi világ létezését a következőképpen is megfogalmazhatjuk: a megfigyelhető világegyetemben csak anyagot találunk, antianyagot nem, tehát aszimmetria áll fenn az anyag és az antianyag között.
Már a science fiction irodalomból is tudjuk, hogy anyag- és antianyag-részecskék egymás közelébe kerülve megsemmisülnek, és nagy energiájú fotonsugárzás keletkezik. Szimmetrikus világegyetemben az ősrobbanás után a keletkezett anyagrészecskék száma megegyezne az antianyag-részecskék számával, azok egymást kölcsönösen megsemmisítenék, és a világegyetem semmi másból nem állna, csak sugárzásból. Ez az elképzelés ellentmondásban van a mai megfigyelésekkel, amelyek szerint igenis létezik anyagi világ, létezik az előadó, és létezik a hallgatóság is. Ebből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy az ősrobbanás után valamivel több anyagrészecske volt, mint antianyag-részecske. A pontos számítások azt mutatják, hogy minden milliárd antirészecskére egymilliárd és egy részecskét találtunk volna a korai univerzumban. A kölcsönös megsemmisülés után ez a kicsiny többlet megmaradt, és ezt látjuk ma mint az anyagi világot. Az elméleti részecskefizika egyik alapkérdése tehát az, hogyan lehet ezt a rendkívül kicsiny anyagtöbbletet a korai univerzum történetében dinamikus módon előállítani.
Ahogy említettem, akármilyen messzire nézünk is, mindig csak anyagrészecskékkel találkozunk. A Földön rendkívül kevés antianyag van, pontosabban szólva a Chicago melletti Fermilabban (Fermi National Accelerator Laboratory, részecskefizikára szakosodott laboratórium – A szerk.) találjuk a legtöbbet, ott sem túl sokat, csupán mintegy századmilliárdod grammot. Ezt a kicsiny mennyiséget kísérleti célokra állították elő. A Hold is anyagból áll. A legjobb bizonyíték erre az, hogy Neil Armstrong túlélte első híres lépését, és képes volt második lépést is tenni. Ha még messzebbre tekintünk, akkor a kozmikus sugárzásban tízezred arányban találunk antirészecskéket. Ezek az antirészecskék azonban a légkörben generált másodlagos részecskék. Ha egy kozmikus sugárzás az atmoszféránkba érkezik, óriási energiája számos másodlagos részecskét kelt. Ezek között a várakozásoknak megfelelően találunk antianyagot is. De a hozzánk érkező sugárzásban is megtalálható az anyag–antianyag aszimmetria, hiszen elsődleges részecskeként csak anyag ér el hozzánk.
A világ anyagaszimmetriáját vizsgálva a legpontosabb kísérlet az úgynevezett kozmikus diffúz gamma-sugárzás mérésén alapul. Ha anyag és antianyag domének egymás közelébe kerülnének, a szétsugárzás következtében tipikus gamma-sugarakat bocsátanának ki. Méréseinkben ilyen sugárzást nem találunk. Ezt a kísérletet úgy kell értelmezni, mint bizonyítékot az anyag és az antianyag aszimmetriájára.


Hogyan tudjuk megmagyarázni az anyag és az antianyag között meglévő és megfigyelt aszimmetriát? Erre két lehetőségünk van: a) Elképzelhető, hogy az anyag- és antianyag-részecskék számának előjeles összege a világegyetem fejlődése során végig változatlan maradt, azonban a kezdeti feltételben, az ősrobbanáskor az anyagrészecskék száma valamivel meghaladta az antianyag-részecskékét. b) Egy fizikus számára sokkal vonzóbb az a lehetőség, hogy a ma megfigyelt anyagaszimmetria dinamikus fejlődési folyamat eredménye. A világegyetem az ősrobbanáskor szimmetrikus volt, azonban az azóta eltelt idő során lehetővé vált egy kicsiny anyagtöbblet dinamikus generálása. A továbbiakban ezzel a második forgatókönyvvel foglalkozunk kissé részletesebben.
A kvantumfizikában a részecskék energiaszintjei csak meghatározottak, kvantáltak lehetnek. Például a hidrogénatomban az atommag körül az elektronfelhő csak bizonyos formákat vehet fel, pályákra léphet, amelyeknek meghatározott az energiaszintjük. Midőn a hidrogénatom átmegy két állapot között, elektromágneses sugárzást bocsát ki. A kvantumtérelméletben a mezők rezgései is kvantáltak. Persze ezek a kvantumok, amelyeknek különböző tulajdonságaik lehetnek, haladnak közben. Kézenfekvő az ilyen tulajdonságokkal rendelkező, haladó csomagokat részecskeként interpretálni. Így lesz a kvantumtérelméletből részecskefizika.
A kvantumtérelmélet egyenleteit bizonyos értelemben igen egyszerűen kapjuk meg. A kölcsönhatások teljes megadásához csak két, látszólag triviális feltétel szükséges: szimmetria és belső ellentmondás-mentesség. Mit értünk szimmetrián? Azt, hogy az egyenletek bizonyos változtatás után ugyanolyanok maradnak. Ha például a tükör elé állunk, akkor az arcunk ugyanolyan, mint nem tükör előtt. Ilyen és hasonló változtatásokra kell hogy változatlanok maradjanak az egyenletek. A legkevesebb, amit elvárhatunk a tudóstól, hogy egy elmélet ne kerüljön ellentmondásba önmagával. A csodálatos az, hogy ezzel a két egyszerűnek tűnő feltétellel néhány olyan egyenletet kapunk, amelyek lényegében a világ összes kísérletével, jelenségével összhangban vannak, a legkisebb alkotórésztől kezdve a tranzisztorokat használó mobiltelefonokon és a napműködésen keresztül egészen az univerzum tágulásáig.


Nézzünk egy konkrét példát, az elektron mágneses momentumát. Ezt a mennyiséget úgy kapjuk, hogy az elektront mágneses térbe helyezzük, kibillentjük, és megnézzük, hogyan billen vissza. A fenti két elv alkalmazásával a tudomány példa nélkül álló sikerével kerülünk szembe. Az elektron mágneses momentumát 11 tizedesjegyre meg lehet mérni, és ami az elméleti fizikus számára még érdekesebb, 11 tizedesjegyre ki lehet számolni. Ez a két eredmény hibahatáron belül megegyezik. Olyan pontosság ez, mintha valaki fantasztikus eljárással ki tudná számítani, hogy ezt a terhelést még kibírja a Lánchíd, de egy milligrammal többet már nem. Nehéz kísérlet lenne. De még nehezebb elképzelni, hogy valaki pusztán szimmetriaelvekből kiindulva – a Lánchíd pesti oldala ugyanolyan, mint a budai, a jobb és a bal oldal is egyforma –, nos, mindössze ennyi információ alapján milligrammra pontosan megmondja, hogy mikor szakad le a híd.
Az anyagaszimmetria keltéséhez Szaharov három szükséges feltételt állított fel. Egyrészt kellett hogy létezzenek anyagszámsértő folyamatok, ha nem lettek volna, akkor az összanyagszám nulla marad. A másik feltétel kissé bonyolultabb, tértükrözéssel, töltéstükrözéssel és szimmetriasértéssel kapcsolatos. A harmadik feltétel: a termikus egyensúlyból lépjen ki az univerzum. Ugyanis egyensúlyban a különböző mennyiségek, így az anyagszám is állandó. Ha nulla volt, akkor annyi is maradt.
Nézzünk egy egyszerű analógiát anyag–antianyag keltésre. A példa távolinak tűnik, de meglepően sok hasonlóságot mutat a részecskefizikai számolással.
Képzeljünk el egy bankot, amelynek csak adósai vannak, 1, 2, 3 stb. forinttal. Ezeket az intézmény 1-eskének, 2-eskének, 3-askának stb. nevezi, így tartja őket nyilván. Ezért nem is engedi, hogy két ügyfélnek ugyanannyi adóssága legyen, mert akkor nem tudná megkülönböztetni őket. Nem engedi be a nullás ügyfeleket sem, mert miért kellene nekik bank. Tegyük fel, hogy 1-eske rendezi tartozását, és betesz 2 forintot. Így felkerül az 2-es szintre, miközben megürül az 1-es szint. Az 1-es szintet értelmezzük részecskeként, az 1-es hiányát antirészecskeként. A korai világegyetemben nagyon magas hőmérséklet uralkodott, és a 2 forint mint energia ebből származott. Nyilvánvaló, hogy ezen a módon ha egy részecske keletkezik, akkor létrejön egy antirészecske is, tehát a számuk megegyezik.
Képzeljünk el egy számítógépes bűnözőt, egy hackert, aki az 1-es szinten áll. A következő számlacserés trükköt eszeli ki: a számítógépen keresztül felteszi magát 2-eskének, de hogy ne ürüljön meg az 1-es, ezért odateszi 2-eskét, 2-eske helyére 3-askát és így tovább. Ha a bank csak arra gondol, hogy pénzforgalom nem volt, és minden adósa a helyén van, akkor bizony pórul jár. Ezt a trükköt csak azért lehetett megcsinálni, mert végtelen sok adós volt. (Persze ilyen bank nincs, azért hozhattam ezt a példát anélkül, hogy attól tartanék, felbujtási ügybe keveredem). Összegezve: a részecskefizikai analógia szerint egy részecske keletkezett.
De lehet, hogy az 1-es számú hacker csak szeretne lekerülni az adóslistáról. Kicseréli az 1-est a 2-essel, de hogy ott ne legyenek ketten, a 2-est kicseréli a 3-assal és így tovább. Végeredményben az 1-es szint megürült. Ebben az esetben egy antirészecske keletkezett.
A világegyetemben is történhet ilyen különös átrendeződés, amely csak anyagot kelt. Ehhez át kell haladni egy energiagáton. A korai világegyetem nagyon meleg, energia van bőven a rendszerben, át tud menni a gáton, és a részecske keltése sem probléma energiaszempontból. A gát tetejét szfaleronnak hívjuk, amely egy-egy ilyen átmenet után fermionokból keletkezik. Leptonokból is, barionokból is létrejön egy-egy. Mivel együtt keletkeznek, a különbségük állandó marad, így eleget tettünk Szaharov első feltételének.
Térjünk vissza a banki hasonlathoz! Elképzelhető, hogy számos hacker próbálkozik. Az egyik fölfele rendezi át az ügyfelek listáját, utána egy másik lefele. Ahelyett hogy mind a ketten nyernének, egyiküknek sem sikerül. A lista ugyanolyan lesz, mint eredetileg volt. Ahhoz, hogy a hackelés eredményes legyen, egyik irányt kell választaniuk. A részecskefizikában ilyen különbséget tesznek az elektrogyenge folyamatok pozitív és negatív töltés, illetve jobb és bal között, így azokkal Szaharov második feltétele is kielégíthető.
Nézzük a harmadik feltételt: a világegyetemnek nem szabad termikus egyensúlyban lennie. Szerencsére a korai univerzum gyorsan tágult. Hogy mi is történt, azt leginkább az effektív potenciál segítségével írhatjuk le. Ez a görbe a rendszer energiáját mutatja attól függően, hogy mekkora egy mezőnek, az úgynevezett Higgs-mezőnek az értéke. A rendszer persze szeretne, akárcsak egy golyó, a minimumba jutni. Nagyon magas hőmérsékleten (kritikus hőmérséklet fölött) csak egy szimmetrikus minimum van. A rendszer a szimmetrikus fázisban található. Ahogy a korai világegyetem tágul, és ennek következtében lehűl, fellép egy második, úgynevezett sérült minimum. A kritikusnak nevezett hőmérsékletnél két minimumot találunk, amelyeknek az energiája megegyezik. Később a szimmetrikus fázis nem stabil, és egy fázisátmenetet észlelünk a szimmetrikus fázisból a sérült fázisba, amely nagyon hasonlít a vízgőz lecsapódására vagy egy túlhűtött folyadék megfagyására. A rendszer a hideg fázis felé közeledik. A túlhűtött rendszerben cseppecskék jelennek meg, de a felületi feszültség miatt energetikailag nem kedvezőek a kis cseppek. Túl kicsi az új fázis térfogattal (a sugár köbével) arányos energianyeresége a felületi feszültség energiaveszteségéhez képest, amely a felülettel (a sugár négyzetével) arányos. A kicsi cseppek eltűnnek, de a nagyok nőnek, és betöltik az egész univerzumot.
A számításokban van egy ismeretlen adat, a Higgs-mezőhöz tartozó részecske tömege. Ezt kísérletileg még sajnos nem találták meg, de tudjuk, hogy nehezebb, mint száz proton.


Láttuk, hogy sikeres anyaggeneráláshoz különbséget kell tennünk pozitív-negatív, jobb-bal között. A cseppek falában lévő részecskék érzik a különbséget jobb és bal között, a két fázis nagyon más. A kialakult új fázis részecskéi számára a bal és a jobb oldalon is ugyanaz van. Ha sikerült is – mondjuk a buborékok falában – anyagaszimmetriát generálnunk, vigyáznunk kell, nehogy úgy járjunk, mint az egyszeri hackerek, akik ha nem tudják az irányt, ide-oda történő átrendezéseikkel még a korábbi nyereséget is lenullázzák. Arra van szükség, hogy állítsuk le ezeket az átrendezéseket, szfaleronátmeneteket. Ehhez az szükséges, hogy elég hideg legyen a rendszer, ne legyen elég energiája a gáton való átmenetekhez. A gát annál magasabb, minél nagyobb a Higgs-tér ugrása a fázisátmenet során. Ha a rendszer elég hideg, a hőmérséklet kisebb, mint az ugrás, akkor a gáton nem lehet átjutni, amennyi anyagaszimmetria keletkezett, annyi meg is marad. Ha a rendszer a fázisátmenetkor meleg, a hőmérséklet nagyobb, mint az ugrás, akkor úgy járunk, mint a hackerek: még ha sikerült is – mondjuk a falban – anyagaszimmetriát keltenünk, eltüntetjük.
A folyamatot lényegében a felületi feszültség és a Higgs-tér ugrásának a nagysága irányítja. Rácstérelméleti vizsgálatok, szuperszámítógépek segítségével sikerült is meghatározni a forró elektrogyenge plazma fázisdiagramját, amelyen két fázist különböztethetünk meg. A szimmetrikus, magas hőmérsékletű fázist és az alacsony hőmérsékletű Higgs-fázist. A kettő közötti elsőrendű fázisátmenet bizonyos Higgs-tömegnél nagyobb Higgs-tömegek esetében már nem mehet végbe: ez az érték a 72-szerese a proton tömegének, és kísérletileg tudjuk, hogy a valódi érték sokkal nagyobb. Ez egyben azt is jelenti, a barionaszimmetria nem alakulhatott ki a standard elektrogyenge elméletben.
Azaz csak az ezen az elméleten túli elméletek tudják megalapozni a világ létezésére vonatkozó elképzeléseinket. Lehetséges, hogy több Higgs-bozonra van szükség, de lehet, hogy csak más típusú anyagszámsértő folyamatok jelenléte oldja meg a problémát.
Ez nagyon fontos eredmény. Bár az elmélet szinte minden kísérletet megmagyaráz sokszor fantasztikus, 11 tizedesjegy pontossággal, mégsem írja le teljesen a valóságot. Kiderül viszont, hogy az elméletet milyen irányba kell kiterjeszteni. Ez nagyon jó jel a fizikában: hasonló tapasztalatok vezettek annak idején a relativitáselmélethez vagy a kvantummechanikához.

A fenti szöveg a március 21-én elhangzott előadás rövidített változata. Megtekinthető április 2-án (szombaton) 9.40-kor a Duna Televízió és 3-án (vasárnap) 13.10-kor az MTV, valamint 23 órakor az M 2 műsorán. A következő előadást – a húsvéti szünet után – április 4-én 19.30-kor a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Kozma László termében (Budapest XI., Magyar tudósok körútja 2.) Sótonyi Péter Tamás tartja Az állatok mozgásának elemzése címmel. A részvétel ingyenes, az előadások teljes szövegét a hozzászólásokkal és a vitával együtt a www.mindentudas.hu weblapon találják meg az érdeklődők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.