Moszkvai menedékhely

Jó néhány szerb hágai vádlott talált menedékre Oroszországban. A legismertebb közülük Vlasztimir Djordjevics rendőrtábornok, a négy főtiszt egyike, akikkel Belgrádnak már régen el kellett volna számolnia a Nemzetközi Törvényszéknek. A Koszovóban elkövetett háborús bűncselekményekkel megvádolt generálisok közül eddig csak egy ment el Hágába, kettő még Belgrádban várja sorsának további alakulását. Őket mindenképpen Hágába küldik. De mi lesz Djordjeviccsel? Az ő kiszolgáltatása már nem ilyen egyértelmű.

2005. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha igazak a sajtó által is megszellőztetett értesülések, a rendőrtábornok már hosszabb ideje az orosz hírszerző szolgálat munkatársa. Tizenöt évvel ezelőtt, tehát még a balkáni háborúk előtt, az akkori belgrádi elhárítás nyomozott ez ügyben. Hogy mire jutott, nem kötötték a nyilvánosság orrára, ám az a tény, hogy a rendőrtiszt helyén maradt, sőt fényes karriert futott be, arra utalhat, hogy a szerbeknek akkor már – a háború éveiben – szükségük volt az oroszokra. A legtitkosabb – a „legérzékenyebb” – feladatokat bízták Djordjevicsre. A hágai vádirat például azzal terheli, hogy részt vett a koszovói szerb biztonsági erők kegyetlenkedései, a tömegmészárlások nyomainak eltüntetésében. Ő irányította az albán civilek holttesteinek elszállítását a tartományból. Mint emlékezetes, egy helyi szerb lap robbantotta ki a botrányt, amikor először hírt adott a Szerbiát bejáró „halálkamionokról”. Az egyik Dunába süllyesztett hűtőkocsi ugyanis az árhullám elvonulásakor kilátszott a vízből. Amikor a helyi hatóságok felnyitották, volt mit látniuk, tele volt hullával. Ám a Djordjevics-ügynek újabb dimenziót adott Vladimir Popovicsnak, a Djindjics-kormány sajtóirodája vezetőjének kijelentése, hogy a kormányfő meggyilkolásához az úgynevezett Hága-ellenes lobbin kívül köze volt az orosz titkosszolgálat „egy részének” is.
Szergej Ignatcsenko, az orosz föderális biztonsági szolgálat hivatalos képviselője elvetette a vádakat, hogy az ügynökség védelmezi a boszniai és szerbiai szerbek egy csoportját. Más orosz források azonban nem zárják ki, hogy a szerb vádlottak Oroszországban vannak, de „magánszervezésben”. Hogy ebben részt vesznek-e volt ügynökök, akik most az üzleti életben tevékenykednek, nem lehet tudni. Azt nem titkolják, hogy a titkosszolgálatokban szerbpárti a hangulat, s mindig is az volt.
Éppen ezért nem meglepő, hogy Carla del Ponte asszony, hágai főügyész kérelmére Moszkvából nem érkezett válasz. Pedig a Nemzetközi Törvényszék már régen elküldte az orosz ügyészségnek az Oroszországban tartózkodó vádlottak listáját, s mellékelte a pontos címüket is. A belgrádi orosz nagykövetség első titkára megerősítette az információkat, s arra a kérdésre, hogy Moszkva miért hallgat, kijelentette: a vizsgálat folyamatban van, de „Oroszország nagy ország, nem könnyű megtalálni a vádlottakat”. A törvényszék egyébként sem diplomáciai csatornákon lépett kapcsolatba Moszkvával – hangzott a kifogás –, hanem közvetlenül az ügyészséghez fordult, az ügyészség pedig nem tud a részletekről. Egyelőre Del Pontéék még nem fogalmaztak meg olyan vádat a daytoni megállapodást aláíró Moszkva ellen – legalábbis hivatalosan nem –, hogy akadályozza az igazságszolgáltatást. Nyugati diplomáciai körökben azonban érezhető az elégedetlenség. Miért csinálják ezt az oroszok? – hangzik a méltatlankodó kérdés, amelyre maguk is tudják a választ.
Mint ismeretes, Moszkvában van Mira Markovics, Milosevics felesége, s gyakran fordul meg az orosz fővárosban Marko Milosevics, a scheveningeni fogda lakójának a fia is. Ellenük nem Hágában, hanem Szerbiában indult eljárás.



Zárolt vagyon. Befagyasztják azoknak a hágai vádlottaknak a vagyonát, akik nem jelentkeznek a Nemzetközi Törvényszéken. Ezt a lehetőséget jelentette be Zoran Sztojkovics szerb igazságügy-miniszter. Az intézkedés vonatkozni fog Ratko Mladics volt boszniai szerb parancsnokra is, akinek állítólag nem tudják a tartózkodási helyét. Mladics nincs Szerbiában – ez a leggyakoribb nyilatkozat és a leggyakrabban ismétlődő cím a lapokban. Goran Hadzsicsnak, a horvátországi szerb bábállam volt elnökének, újabban pedig Nebojsa Pavkovics tábornoknak a hollétéről sem tudnak. (S. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.