Szigorú előírásokat fogalmazott meg Magyarország számára az Európai Unió pénzügyminiszteri tanácsa, az Ecofin: az államháztartási hiány lehető legrövidebb időn belüli csökkentésére, a pénzügyi kiigazítás felgyorsítására, valamint a költségvetési tartalék növelésére vonatkozó brüsszeli „ajánlásokat” várhatóan a jövő héten tárgyalja a kormány. Az Ecofin döntését értékelő Draskovics Tibor kedden már kilátásba helyezte, hogy az eddigi százmilliárd forintos biztonsági tartalékot esetleg kétszázmilliárd forintra bővítik. A vésztartalék növeléséről Kőszegi Márk, a Pénzügyminisztérium (PM) sajtóosztályának helyettes vezetője lapunkat tegnap úgy tájékoztatta: a további tartalékképzés elsősorban a minisztériumok fejezeti előirányzatait érinti, azaz bizonyos kiadási tételekre nem lehet majd kifizetéseket kezdeményezni. A PM egyelőre nem nyilatkozott arról, hogy az Ecofin előírásainak nyomán pontosan hány milliárd forinttal kívánják növelni a költségvetési tartalékot.
Eközben a pénzügyi tárca felemelte az első negyedévre vonatkozó hiánytervét, s immár 46 milliárd forinttal magasabb deficitet vár a januári prognózisához képest.
Az idei tervezett költségvetési hiányt nehéz lesz betartani – értékelte lapunknak Barcza György, az ING elemzője azt, hogy az év első két hónapjában már teljesült az éves előirányzott deficit 38 százaléka. Barcza György szerint igen valószínű, hogy az év első négy hónapjában az államháztartás hiánya meghaladja majd a pénzügyi tárca által tervezett mértéket.
A WIIW osztrák gazdaságkutató legfrissebb felmérése szerint tíz év kell még ahhoz, hogy az új uniós tagállamok közül az első elérje az EU átlagos fejlettségét. A legnagyobb esélye erre az új tagok között Szlovéniának van, de 2015-re Csehország is megközelítheti az uniós átlagot. Magyarország 2015-re az akkori uniós átlag 83 százalékáig zárkózhat fel.
Az Ecofin előírásai a magyar kormánynak
- – A lehető legrövidebb időn belül vessen véget a jelenlegi túlzott hiányhelyzetnek.
- – Tegyen hiteles és fenntartható lépéseket a GDP-arányos deficit három százalék alá szorítására 2008-ra.
- – Hozzon pótlólagos lépéseket magukba foglaló, hatékony intézkedéseket a 2005-ös hiánycél elérésére (a költségvetési tartalék jelentős mértékű növelése, illetve korlátozott felhasználása).
- – Az adócsökkentés végrehajtását a konvergenciaprogramban szereplő deficitcélok elérésétől tegye függővé.
- – Minden lehetőséget ragadjon meg a költségvetési kiigazítás felgyorsítására.
- – Haladjon előre az államigazgatás, az egészségügyi és az oktatási rendszer reformjával.
Rendkívüli ülés a paktumról. Soron kívüli uniós pénzügyminiszteri találkozót hívott össze március 20-ra Jean-Claude Juncker, az EU soros elnökségét ellátó Luxemburg miniszterelnöke, miután a pénzügyminiszterek hét eleji ülése nem
hozott eredményt az eurózóna költségvetési szabályának tekintett paktum reformjáról. A magyar kormány azt szeretné elérni, hogy
az EU a 2007-es határidőig a nyugdíjreformmal „feljavított” államháztartási hiányt vegye figyelembe, ami a GDP körülbelül egy százalékával alacsonyabb deficitértéket eredményez.