Akár harmadfokú árvízvédelmi készültséget is elrendelhetnek a következő napokban a Körösök vidékén, elsősorban Gyula, Békéscsaba és Körösladány térségében, mert a folyók romániai vízgyűjtő területén, a Bihar-hegységben húsz milliméternyi csapadék hullott – közölte Korompay András, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság vízkár-elhárítási főosztályának vezetője. Az olvadás miatt a Tiszán kisebb árhullám alakul ki a hét végén, tetőzése Vásárosnaménynál várható. A Duna szintje Budapestnél két méterrel megemelkedik a tegnapihoz képest, ami nem szokatlan márciusban. A Dráva, a Rába és a Mura szintje is magasabb lesz. A Dunán és mellékfolyóin a megnövekedett vízmennyiség nem éri majd el a készültség elrendeléséhez szükséges szintet az előrejelzések szerint. A Körösöknél sem számolnak a vízügyi szakemberek a gátakon szivárgással vagy átcsurgással.
A belvíz nem fenyeget újabb területeket, ha nem lesz jelentős csapadék, akkor a szivattyúkkal a védelmi szolgálat munkatársai győzik majd a munkát – tudtuk meg Dobson Tibortól, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivőjétől. Továbbra is százezer hektár föld áll belvíz alatt.
Ma hidegfront érkezik térségünk fölé, és ezzel átmenetileg megszűnik az olvadás a Kárpátokban – mondta Nadrai Attila, az Országos Meterológiai Szolgálat munkatársa. Szerdától fokozatos felmelegedésre lehet számítani folyóink vízgyűjtőinél. Az árhullám nem marad el, csak az intenzitása és levonulásának módja kétséges.
Bajban több ország. A gyors hóolvadás okoz károkat a romániai Arad, Kolozsvár, Hargita, Vajdahunyad és Suceava térségében. Több mint 30 faluba tört be a megáradt folyók és patakok vize. Pincéket öntött el a víz, és félő, hogy az utcák is víz alá kerülnek a szlovákiai Poprádon, illetve a környező településeken. Lengyelországban, a Mazuri-tóhátságon folyók és patakok léptek ki a medrükből, pincéket, szántóföldeket és utcákat öntve el. (MTI)