Megjelentek az eladók a régió tőkepiacain, a tavaly november óta emelkedő varsói, prágai, budapesti tőzsdék árfolyamai jelentős emelkedéseken estek át, így a befektetők lassan elkezdték realizálni a hasznukat. Az eladásokból származó bevételeket a piac szereplői egyből euróra váltották, így a kelet-közép-európai devizapiacokon a nemzeti valuták erőteljes gyengülést mutattak. A befektetők egyszerűen átcsoportosítottak, a drága részvényeket nagy haszonnal eladták, és helyette olcsó eurót vásároltak. Az euró 243,50 forinton egy százalékkal állt erősebben előző értékéhez képest, a lengyel zloty 1,3 százalékkal, a cseh korona 0,6 százalékkal, a szlovák korona 0,4 százalékkal gyengült az euróval szemben.
Nem döbbentette meg a piacot a BUX beesése és a forint euróval szembeni napközbeni bezuhanása sem. Néhány szakértő már a hét elején jelezte, hogy a forint gyengülésére lehet számítani még a hét vége előtt, akkor az elemzők a négynapos ünneppel (március 15.) indokolták a forint elleni spekulációt. Több szakértő még azt is elképzelte, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) fog közbelépni a forint további drágulását megakadályozva, de reggel egy nagy bank adott megbízást az euró vételére a bankközi devizapiacon.
A tőkekivonás látványosra sikerült, a lengyel WIG index 0,8 százalékkal, a moszkvai RTS 1,5 százalékkal gyengült. A pesti piac mutatója, a BUX a nyitástól kezdődően egyre lentebb és lentebb csúszott, napközben átlépte a 18 ezer pontos határt is, de a kereskedés végére az index korrigált, és 449,24 ponttal előző szintje alatt, 18 027,98 ponton zárt. A forgalom megközelítette a 22,5 milliárd forintos szintet, ebből a vezető részvényekre 19,78 milliárd forintnyit kötöttek. A nap vesztese a Mol és a Matáv lett 3-3 százalékos visszaesésével, de 2,8 százalékot gyengült az OTP is.
Az elemzők azt nyilatkozták, hogy fundamentális okokkal nem lehetett megmagyarázni a gyengülést, egyszerűen túladottakká váltak a részvények. Túlértékeltségből származó indokok elegendők voltak ahhoz, hogy a befektetők eladják magasra duzzadt, nyereséggel teletömött részvényeiket, és zsebre vágják a hasznot. Jelentős csökkenéssel zárta a kereskedést a Synergon, a Pannonplast és a Richter is. Az FHB árfolyamának túlértékeltségéről már elemzés is született, de a jelzálogbank részvényei tegnap csupán 0,7 százalékos árfolyambeli süllyedést produkáltak. Drágulással zárta a kereskedést viszont a privatizáció előtt álló Antenna Hungária, valamint a Démász és az Émász is.
A nemzetközi tőkepiacokon változatos árfolyamok alakultak ki napközben, de végül az FTSE, a DAX és a Nikkei piacán is az eladók győzedelmeskedtek. A Nikkei tízhavi csúcsáról korrigált viszsza, 101,78 pontos, azaz 0,85 százalékos veszteséggel 11 864,91 ponton zárt. A londoni FTSE 0,68 százalékot gyengült, a brit központi bank, a Bank of England (BoE) a tegnapi kamatdöntésével változatlanul 4,75 százalékon hagyta az irányadó kamatát, a kéthetes repót. Bár elemzők szerint a piac nem erre a döntésre reagált, azért megjegyezték, hogy a BoE követi az Európai Központi Bank irányvonalát.
A német parketten a DAX 0,87 százalékot csökkent, vélhetőleg a Deutsche Telekom várakozásai okoztak pesszimizmust a frankfurti tőzsdén. A DT szerint növekednek az adóterhei, melyek megfékezik a cég nettó profitjának erőteljes növekedését 2007-től, és csökkentik a nyereségét a következő években. Az új számviteli törvények jó hatással lehetnek a távközlési óriás profitjára egy darabig, de 2007-től kezdődően ez átfordul az ellenkező irányba.
Stoppos tartja rettegésben az autósokat Miskolc közelében