A hunfalvi keresztesek temploma

R e j t ő z k ö d ő M a g y a r o r s z á g

Ludwig Emil
2005. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újra a történelmi Szepes vármegye rejtőzködő műemlékei nyomában járunk, viszszatérve a varázslatos Tátra környékére, ahol korábban – 2003 februárja és karácsonya között – már találkoztunk az egykori szepesi tízlándzsások székének sok évszázados tanúival. A nagy hegy déli lejtőin eredő Poprád folyó, maga mögött hagyva a nevét viselő várost, Poprádot, északnak kanyarodik, s a Tátra keleti peremén a történelmi országhatár felé igyekszik. Krúdy Gyula, kisdiákként a regényes Podolin lakója, hűtlennek nevezte a Poprádot, amely – a Kárpát-medencében eredő egyetlen folyóként – a Dunajeccel összefolyva a Visztulába tart, majd a Balti-tengerben végzi hosszú útját.
A Poprád mentén kanyargó ősi kalmárút jelentőségét az adta, hogy a felvidéki bányavárosok, illetve Kassa, Eperjes felől Krakkó s tovább a Hanza-városok irányába erre zajlott Magyarország északi kereskedelme. A Késmárk városáig terjedő rövid szakaszon, nem hosszabb úton, mint a budapesti Gellért-hegytől Szentendréig több mint féltucatnyi kisváros következik sorra. Nagyszalók, Felka, Poprád, Malompatak, Szepesszombat, Mateóc, Nagylomnic és Hunfalva puskalövésnyire fekszenek egymástól. Többségük városi címet viselt egészen a XIX. századig. E nem is olyan rég még fallal kerített, miniatűr városkák közelében még apróbb falvak bújnak meg, s a települések szinte mindegyikében találni gótikus, reneszánsz emlékeket. (Divald Kornél, a Szepesség régiségeinek feltárója és monográfusa közel kétszáz, a középkorból fennmaradt templomot vett jegyzékbe e kis területű vármegyében.)
Ami a román kori építészetet illeti, a kéttornyú szepeshelyi Szent Márton-székesegyházon kívül jó néhány XIII. századi falusi plébániatemplomot, valamint kör, illetve centrális alaprajzú kápolnát is találunk a környéken. Figyelmet érdemelnek az Árpád-korban hazánkban is megtelepedett keresztes lovagrendek, melyeknek építkezései szintén nyomot hagytak a Poprád és a Hernád mentén. Sorozatunkban szerepelt az 1288 előtt épült szepesdaróci antonita – ispotályos – rendi templom (2003. április 12.), amely a Lőcséről Poprádra vezető országút szélén áll; a késmárki Thököly-vár helyén is keresztes lovagok templomvára ellenőrizte a lengyel út forgalmát az 1200-as és 1300-as években. Északabbra, a Tátra tövében Lándok falucskában található a Szent Sír lovagrend által a XIII. század második felében épített kéthajós templom.
E titokzatos keresztes vitézek emlékét látjuk a Késmárktól öt kilométerre délre fekvő Hunfalván is. Az 1230 tájáról származó templom nyugati oldalán álló magas, karcsú harangtorony keskeny, román stílusú ikerablakainak tanúsága szerint a lovagok egyháza legalább részben túlélte a tatárjárást. Hajóját és szentélyét több ízben átépítették a középkor óta, belseje és bútorzata barokk. A Poprád-parti kétezer lakosú, iparosodó település neve könnyen tévútra vezetheti a hun gyökereiket keresőket, Hunfalva neve azonban a szász (német) Hundsdorf, azaz „Kutyafalva” helynévből ered. A XIII. századi oklevélben „villa Canis” néven is felbukkanó községben a királyi vadászok ebtenyésztői laktak – mint ahogy az Esztergom környéki, hajdúsági és erdélyi Ebes vagy a dunántúli Peszér falunév is erre a foglalkozásra utal. Hunfalva nevét a közeli Szalókon született tudós fivérek, Hunfalvy János és Pál tették országos hírűvé. Előbbi a magyar földrajztudomány és magas hegyi élővilág úttörő kutatója, bátyja a magyar nyelv finnugor rokonságának ismert hirdetője volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.