Az egyházak védik a közösségi értékeket

Az egyházaknak már csak „civil” alapon is joguk van beleszólni gazdasági és politikai kérdésekbe, és mivel nálunk a civil önszerveződés még gyenge, a történelmi felekezetekre az a többletfeladat hárul, hogy markánsan fogalmazzák meg a szegények, kisemmizettek problémáit – jelentette ki Bölcskei Gusztáv református püspök az Ökumenikus Tanulmányi Központ (ÖTK) tegnapi közgyűlésén.

Joó István
2005. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke szerint hamis az a gyakorlat, amely azt firtatja, kellően szétválasztották-e az egyházat és az államot, hiszen többszereplős folyamatról van szó. Az egyház – egyik aspektusában – annak a civil társadalomnak a része, amelynek az a dolga, hogy a közösségi értékeket, ha kell, az állammal szemben is képviselje. Példaként hozta fel a püspök a társadalmi-gazdasági igazságtalanság kérdését. Utóbbival kapcsolatban jegyezte meg Tóth Károly, a zsinat korábbi elnöke: az Egyházak Világtanácsának kenyai főtitkára abban jelölte meg az egyházak feladatát, hogy erőteljes etikai hangot hallassanak, hozzájárulva a globális civil társadalom kiépüléséhez.
Bölcskei a tegnapi nap főeseményére utalva bemutatta, mennyire nem tisztázott az állam és az egyház viszonya azok előtt, akik a szétválasztás szükségességét hangoztatják, valamint azt, hogy „tartsák el az egyházat a híveik”. – Szétválaszthatónak tartja-e a kormány az egyházat és az államot, ha elrendelte a világnézetileg semleges iskolákban az elhunyt pápáról való megemlékezést? – tette fel a kérdést a II. János Pál megélt ökumenizmusát nagyra értékelő református püspök. Úgy érvelt, a gyásznappal és az iskolai megemlékezésekkel nem egy miniállam vezetőjét, hanem a katolikus egyház fejét tisztelték meg.
Búcsúzunk – mi is címmel nyilatkozatban fejezte ki a Magyarországi Református Egyház gyászát és együttérzését Bölcskei Gusztáv püspök a pápa elhunyta és temetése alkalmából. II. János Pál a magyar reformátusok irányában tett legkiemelkedőbb és legmerészebb döntésének azt nevezte, amikor a katolikus egyházfő debreceni látogatásakor 1991 augusztusában megkoszorúzta a gályarabok emlékművét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.