Kulcskérdés az állami szerepvállalás újragondolása; az állami tulajdon átrendezését szakmai és nem politikai szempontok alapján kell végrehajtani – hangzott el tegnap az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén, amelyen az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által készített, A magyarországi privatizáció tanulságai című tanulmányt ismertették. Eszerint mára eltűnt a rendszerváltozáskor meglévő induló vagyon 30 százaléka. Ebből 10-15 százalékot tesz ki az a hiány, ami piaci értékvesztéssel és rossz gazdálkodással magyarázható. A vagyonvesztés oka lehetett még a tudatos érték alatti eladás.
Az állam rendszerváltáskor meglévő vagyonából tíz százalék, azaz mintegy 760 milliárd forintnyi vagyon van még jelenleg is állami kézben – mondta Kovács Árpád, az ÁSZ elnöke. A vagyon 30 százalékát, az akkori nyilvántartási értéken 1700 milliárd forintnyi (2600 milliárd forintnyi működő) vagyont sikerült értékesíteni – tette hozzá. Kovács Árpád kiemelte: a hazai privatizáció csak a vétel és eladás folyamatát jelentette, és nem szolgált társadalompolitikai, kulturális célokat.
Báger Gusztáv, az ÁSZ főigazgatója hozzátette: 2003-ra az ÁPV Rt.- hez tartozó vállalatok összértéke 767 milliárd forintra csökkent. Ezzel kapcsolatban Kovács felhívta a figyelmet arra, hogy a magánosítás új szakaszában új alapelveket kell érvényesítenie az államnak. Mint mondta, a 90-es években még az volt a jellemző, hogy ha akadt vevő, akkor bármit eladott az ország. A jelenlegi szabályok szerint 37 cég marad majd tartós állami tulajdonban (az 1990-es 1859-cel szemben), ezek értéke 238 milliárd forint.
Kovács Árpád kérdésesnek nevezte, hogy a biztosítók, illetve az energiaszektor esetében megfelelően tudta-e érvényesíteni az állam az érdekeit. Úgy vélte, a privatizáció társadalmi, politikai ellenőrzése nem mindig működött megfelelően, jellemzően kimerült a különféle lépések utólagos, politikai érdekektől is motivált kritikájában. A privatizáció társadalmi és szélesebb értelemben politikai ellenőrzésének legkézenfekvőbb eszköze a nyilvánosság lett volna, ennek érvényesülése azonban a bank- és üzleti titokra való hivatkozással csak korlátozott volt – emelte ki.
Kovács szerint a privatizáció tanulságai közé tartozik, hogy ha az állam nem tud jól eladni, akkor ne tegye meg csak azért, hogy egy újabb vagyonelemtől megszabaduljon. Felhívta a figyelmet: meg kell alkotni a vagyonkezelést szabályozó törvényt, tekintve, hogy hamarosan elfogy a privatizálható vagyon, s emiatt a középpontba az állami vagyon kezelése kerül majd.

A szívműtét után végre hazamehetne Gyuszika, de ehhez még segítségre van szükség