Eltérő vélemények április 4-ről

Majdnem ugyanannyian tartják megszállásnak, mint amennyien felszabadulásnak a szovjet csapatok hatvan évvel ezelőtti magyarországi bevonulását – derül ki a Medián felméréséből. A parlamenti pártok is eltérően ítélik meg 1945. április 4-ét és annak következményeit.

Török László
2005. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Medián felmérése szerint április 4., a németek kiűzése a szovjetek által a magyar lakosság egyharmada (31 százalék) számára felszabadulás, majdnem ugyanennyi (29 százalék) szerint megszállás volt, míg az utolsó harmad (35 százalék) úgy véli, egyik meghatározás sem megfelelő. Ha a válaszadók politikai meggyőződését is figyelembe vesszük, kiderül, hogy a Fidesz szavazóinak 23 százaléka szerint felszabadulás történt, 41 százalék szerint viszont megszállás. Az MSZP-támogatók között fordítottak az arányok: 43 százaléknyian úgy ítélik meg, a szovjetek felszabadították az országot, míg 20 százalék szerint megszállták. Az SZDSZ-voksolók fele felszabadulásnak tartja a történteket, megszállásként mindössze 6 százalék tartja számon.
Emlékezetes, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy hónappal ezelőtti moszkvai látogatásán úgy fogalmazott: „…nem szeretnénk vitatni, hogy Magyarországot a Szovjetunió és a Vörös Hadsereg szabadította fel a fasizmus alól hatvan évvel ezelőtt. Ezért köszönet és hála jár, és nem engedjük meg, hogy kisstílű viták tárgya legyen” – jelentette ki. Nyakó István, az MSZP szóvivője lapunknak azt mondta: a magyarság történetének legszörnyűbb éveire tett pontot a német csapatok és nyilas kiszolgálóik kiszorítása az országból, a magyar föld a harcok befejezését fölszabadulásként élte meg. Hozzátette azonban: ezután is történtek olyan erőszakos cselekmények, amelyek következményeként a lakosság csak rövid ideig örülhetett a II. világháború lezárásának. Az SZDSZ ügyvivője, Horn Gábor szerint a XXI. században egy pártnak nem kell kialakítania véleményét az 1945. április 4-én történtekről. Horn ezt a történészekre bízná.
Révész Máriusz Fidesz-szóvivő viszont világossá tette: pártja álláspontja egybeesik a hivatalos történelemkönyvekben szereplő megállapításokkal. – Április negyedikén valóban megszabadultunk a fasizmustól, ám ez egyszersmind egy újabb diktatúra kezdetét jelentette, ami aztán elvezetett az 1956-os eseményekig, s ettől a diktatúrától igazán csak az 1990-es rendszerváltás után tudott az ország megszabadulni – fejtette ki. Az MDF-es Gémesi György megdöbbentőnek tartja a Medián felmérésének adatait. A demokrata fórum elnökhelyettese szerint a teljes magyar politikai elitnek, sőt a konzervatív médiának is felelőssége van abban, hogy ilyen a közvélekedés e témakörben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.