Küzdenek az árral a bánsági falvak

Tovább emelkedett a Temes vízszintje a Vajdaságban, a bánáti Módosnál, ahol eddig több mint kétszáz ház roggyant meg vagy dőlt össze. Leginkább a járványoktól tartanak a helybéliek, ezért igyekeznek összegyűjteni az állattetemek ezreit. Még mindig víztükör borít hét települést Románia délnyugati felében, ahol több mint háromezer ember vált földönfutóvá.

2005. 04. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem fél métert emelkedett – tíz centivel többet, mint amennyit előre jeleztek – csütörtökön éjszaka a Temes vízszintje a Vajdaságban, a bánáti Módosnál. A szakértők értékelése szerint ez az újabb árhullám már nem hozza súlyosabb helyzetbe a kelet- és közép-bánáti falvakat.
A terepen azonban másként értékelnek. Lelassult ugyanis a víz visszahúzódása az elöntött területekről és településekről. A vízben álló, kimosott alapú, átázott falú házak, épületek már nem sokáig bírják. Csak Módoson több mint kétszáz ház roggyant meg vagy dőlt össze, s tartanak attól, hogy félezer épület juthat erre a sorsra. A tragédia méretei már így is felmérhetetlenek. A Bánát középső részén, amerre a szem ellát, csak a vízben álló falvak emelkednek ki a tengerré vált Temesből. A védekezés helyett már napok óta a mentésnek adnak előnyt. Félő, hogy a víz lehúzódása hetekig is eltarthat. Bánátnak e földterületei – a több tízezer hektár – az idén nem hoznak sok termést a gazdáknak. A legnagyobb gond azonban továbbra is a fertőzés veszélye. Emberfeletti munkával próbálják begyűjteni az elhullott állatok ezreit. A közeli sintértelepekre tegnapig 35 tonna tetemet hordtak. Az állat-egészségügyi szolgálat osztályvezetője szerint az epidemiológiai helyzet „ellenőrzés alatt áll”. Szerinte még nincs közvetlen járványveszély.
Tegnap tették közzé a szerb médiumok a belgrádi magyar nagykövetség közleményét, hogy Magyarország hárommillió forintos rendkívüli segélyt nyújt a vajdasági árvízkárosultaknak. A kormány a segély eljuttatására a nagy tapasztalattal rendelkező Magyar Ökumenikus Segélyszervezetet kérte fel, amely már meg is kezdte a munkát a térségben. Aktivistái házról házra járják azokat a családokat, amelyek a Módos, Káptalanfalva és Párdány faluból kitelepítetteket befogadták. Közvetlenül nekik adják át a helyszínen beszerzett – alapvető gyógyszerekből, ivóvízből, gyermektápszerből, konzervekből, kekszből, kristálycukorból, étolajból, tésztából és lisztből álló – segélycsomagokat.
Helyreállították a román hatóságok a Temes folyón átszakadt gátakat, így továbbra sem apad a vízszint a hét elején elárasztott bánsági falvakban, sőt újabb településeket fenyeget az ár. Marossy Zoltán Temes megyei alprefektus tegnap a Magyar Nemzetnek elmondta: a Berzava és a Béga folyók apadnak, a Temesen viszont csak pénteken vonult le Szerbiába az árhullám, ezért Óteleket, Jánosföldét, Torontálkeresztest és Fényt ellepi a víz. Ráadásul ezeken a településeken sorra dőlnek össze az elázott vályogházak, ezért a hatóságok arra számítanak, hogy az ár levonulása után alig marad épen néhány épület. Az árvíz sújtotta bánsági falvak többségéből kitelepítették az embereket (számuk Temes megyében eléri a 3700-at), másutt pedig a magasabban fekvő temetőbe húzódott a helyiek egy része a háziállatokkal. „A járványveszély miatt mindenki védőoltást kap. Másik fontos tennivalónk a segélyszállítmányok elraktározása, hiszen nekünk még hónapokig kell táplálnunk több ezer embert” – tudtuk meg Marossy Zoltántól. A legfrissebb adatok szerint az ország délnyugati régiójában 37 település, csaknem 1500 lakóház, háromezer gazdaság, 30 ezer hektár mezőgazdasági terület és 32 kilométernyi országút vált a víz martalékává, ám a kár valószínűleg tovább nő. Románia-szerte óriási segélyakció indult a bánságiak megsegítésére, a bukaresti kormány például élelmiszeren, gyógyszereken és ruhákon kívül 300 milliárd lejt utalt át az árvíz sújtotta területek, falvak helyreállítására. Ezen kívül a mezőgazdasági tárca hétmillió eurós világbanki hitelből kívánja újjáépíteni az ár miatt megsemmisült településeket.

*****
Javul a Mátraiak helyzete. Feloldották a forgalomkorlátozást az áradás sújtotta Mátrakeresztesen. A település védelmi bizottságának döntése szerint a körzetben harminc kilométeres sebességkorlátozás van érvényben – tudtuk meg Sisák Imrétől, Pásztó polgármesterétől. Megszűnt a vízkorlátozás Csécsen, Kozárdon, Alsótoldon, Felsőtoldon, Garábon, Taron, Ecsegen és Hasznoson. A többi településen folyamatosan tisztítják a vízhálózatot, a korlátozás teljes feloldása a következő hét elejére várható. Addig zacskós vízzel, palackos ásványvízzel látják el a helybélieket, és lajtoskocsi is hordja a vizet.



Harmadfokú készültség a Körösökön. Az elmúlt napok csapadékos időjárásának hatására folyóink többségén az áradás a jellemző. Ezzel ellentétes folyamatok figyelhetők meg az Ipolyon, a Sajón és a Zagyván: ezek a folyók – torkolati szakaszuk kivételével – mindenhol apadnak. Az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatása szerint a Duna árhulláma várhatóan készültség elrendelése nélkül vonul le. A Tisza teljes hazai szakaszán árad, hasonlóan a Bodroghoz, a Túrhoz, a Szamoshoz és a Krasznához. A Körösök vízrendszerében a legerőteljesebb az áradás, a felső szakaszokon naponként 50–167 centiméteres vízszintemelkedést mértek. A Fekete-Körös Antnál – a folyó legfelső, hazai vízmércéjén – tetőzött 815 centiméteres vízállással, az eddig előfordult legmagasabb szintet 185 centiméterre megközelítve. A Fehér-Körös Gyulánál, az országhatár közelében tegnap óránként két centimétert emelkedett. A Kettős-Körösön Békésnél erőteljesen emelkedik a vízállás. A Maros lassú ütemben apad. Az országban tegnap öszszesen 1803 kilométer hosszúságú védvonalon tartottak árvízvédelmi készültséget. Ebből első fokú 1189, másodfokú 494 kilométeren volt. Harmadfokú készültséget rendeltek el 120 kilométeren: a Fekete-, a Fehér- és a Kettős-Körös mentén. Négy utat zártak le Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a Tisza, illetve a Sajó áradása miatt. Még mindig vízben áll a dél-borsodi Ároktőn a komphoz vezető útszakasz, nem lehet közlekedni a Sajóivánka és Sajókaza, a Muhi és Köröm közötti út egy-egy részén, valamint Kesznyéten és Tiszaújváros között. A Tisza tiszaberceli szakaszán és a betorkolló Lónyay-főcsatorna mentén a víz alá került hullámtér gátjainál szivárgást észleltek. (Zs. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.