A távozó iraki miniszterelnök, Ijád Allávi a tegnapra virradó hajnalon is – akárcsak korábban – megúszta az ellene irányuló merényletet. Az öngyilkos támadásban több rendőr és testőr életét vesztette, számuk azok sorát gyarapítja, akik a megszállás kezdete óta tartó erőszaknak estek áldozatul. Talán a média reakciójából mérhető le legjobban az iraki biztonsági helyzet: amikor egy konfliktus egyetlen incidensének 20–50 halottját sem méltatják többre rövidhírnél, akkor kétségtelenül káoszról van szó – olyan káoszról, melynek embertelen hírei már nem keltenek szenzációt, melybe belefáradt a világ.
Ez a megállapítás akkor is megállja a helyét, ha a megszállók veszteségi statisztikáiban a január 30-án megrendezett nemzetgyűlési választások óta egyértelműen pozitív tendencia mutatkozik. Míg a merényletekben életüket vesztő iraki katonák, rendőrök és civilek száma nagyjából kiegyensúlyozott, magas értéket mutat, addig az amerikai harctéri parancsnokoknak egyre kevesebb saját halottal kell elszámolniuk feletteseik és a saját lelkiismeretük felé. Januárban 55-en estek el harcban, márciusban 31-en. Jelenleg még hiba lenne a számok mögött valamilyen karakteres folyamatot sejteni, abból azért érdemes következtetést levonni, hogy tavaly a havi veszteségek szélső értéke 12 és 127 volt. Az iraki biztonsági helyzetről inkább a kétféle veszteségben tetten érhető tendenciák különbsége mond sokat. A javarészt szunnita támadók érezhetően a „puhább” célpontok felé fordulnak, mint az új iraki rezsim civil, rendőri és katonai apparátusa, és egyre kevésbé vállalják a megszállók elleni akciókat, melyek kockázatosak, illetve razziákat vonhatnak maguk után. Persze, tanulnak az amerikaiak és szövetségeseik is. A tapasztalatok, a harci eljárások és a módosított technológia katonák életét óvja meg.
A 2003 óta eltelt időszak tendenciája tükrében egyre több elemző állítja, hogy ha az amerikai politika kitartó, lassan is, de pacifikálható Irak. Akár igaz ez a megállapítás, akár nem, egy biztos: a megszállók és megszállottak által fizetendő ár a majdani békéért jóval magasabb lesz minden korábbi számításnál.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok