Egyelőre csak annyi bizonyos, hogy bár romániai idő szerint tegnap 18 órakor lejárt az iraki fegyveresek által megszabott ultimátum, Bukarest nem hajlandó kivonni 863 fős katonai kontingensét a közel-keleti országból. A három román újságírót és egy amerikai–iraki állampolgárságú üzletembert túszul ejtő bagdadi terroristák kedden kijelentették: ha Bukarest nem hívja haza csapatait Irakból, akkor megkezdik a foglyok kivégzését. A román parlament két házának tegnap délelőtti rendkívüli ülésén a honatyák nyilatkozatban szólították fel Traian Basescu államfőt a Legfelsőbb Védelmi Tanács összehívására, és a túszdráma rendezésére.
*
Ugyan nem emiatt, de a román államelnök összehívta a védelmi tanácsot, amely mindössze arról döntött, hogy haladékot kér a túszejtőktől, továbbá az újságírók kiszabadítása érdekében az iraki muzulmán vének tanácsa, az uléma segítségét kéri. Mihai Razvan Ungureanu külügyminiszter leszögezte: Bukarest nem köti össze az újságírók kiszabadításának ügyét a csapatkivonás kérdésével, Calin Popescu Tariceanu kormányfő pedig ismételten úgy vélekedett, hogy a hatóságoknak nem szabad engedniük a fegyveresek zsarolásának.
A miniszterelnök kijelentései kisebb pánikot keltettek az újságírók iránti szolidaritásból napok óta tüntető hozzátartozók és kollégák körében, mivel Tariceanu nyilatkozatát az ultimátum lejárta előtt nem sokkal levetítette a katari al-Dzsazíra televízió. Az iraki foglyok szülei még kedden éjjel felhívást intéztek Románia lakosságához, hogy gyakoroljon nyomást az ország kormányára az újságírók kiszabadítása, valamint a közel-keleti államokban állomásozó csapatok hazahívása érdekében. A felhívásra tegnap újságírók, egyetemisták, sportolók, közéleti személyiségek, politikusok százai rendeztek országos megmozdulást, egyre vehemensebben követelve a csapatkivonást. A túszejtők egyébként legutóbb kedden adtak hírt magukról, amikor 24 órával meghosszabbították a követelésük teljesítésére még a múlt héten szabott határidőt. Az al-Kaida ideológiáját hirdető, Muad Ibn Jabal brigádjához tartozó emberrablók – akik március 28-án ejtették túszul Marie-Jeanne Iont és Sorin Miscocit, a Prima TV munkatársait, valamint Ovidiu Ohane-siant, a Romania Libera napilap riporterét és arab kísérőjüket – egy közvetítő révén kapcsolatba is léptek a bukaresti magántévé szerkesztőségével, és hangüzenetet közvetítettek. Később ezt az üzenetet megtoldották egy, az al-Dzsazírán sugárzott videofelvétellel is, amelyen a három túsz sírva könyörög az iraki csapatkivonásért. Az üzenetben Miscoci azt mondja, az emberrablók közölték vele: elsőként őt fogják kivégezni.
Bagdadi kormányalakítás. Megalakította kormányát 21 napi tárgyalássorozat után tegnap Ibrahím al-Dzsaafari kijelölt iraki miniszterelnök. Dzsaafari, az Iszlám Dava párt vezetője, akit április 7-én jelöltek ki kormányfőnek, bagdadi sajtókonferenciáján jelentette be, hogy befejezte tárgyalásait. A kabinet összetételét azonban nem hozta nyilvánosságra, csupán annyit közölt, hogy a névsort előbb az iraki elnöki tanács, majd a tervek szerint már ma a nemzetgyűlés elé terjesztik. A januári választásokon győztes síita Egységes Iraki Szövetség tagjai azonban közölték, hogy a 36 tagú kormányban 17 síita, 8 kurd, 6 szunnita és egy keresztény miniszter kap helyet. (MTI)