Lejárt az iraki ultimátum

Haladékot kért az iraki terroristáktól a bukaresti Legfelsőbb Védelmi Tanács, amely tegnap rendkívüli ülésén vitatta meg a közel-keleti országban elrabolt román újságírók helyzetét. Miközben a hatóságok nem hajlandók eleget tenni a román csapatok hazahívására tett követelésnek, Románia aggodalommal figyeli, hogy a felkelők kivégzik-e foglyaikat.

2005. 04. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre csak annyi bizonyos, hogy bár romániai idő szerint tegnap 18 órakor lejárt az iraki fegyveresek által megszabott ultimátum, Bukarest nem hajlandó kivonni 863 fős katonai kontingensét a közel-keleti országból. A három román újságírót és egy amerikai–iraki állampolgárságú üzletembert túszul ejtő bagdadi terroristák kedden kijelentették: ha Bukarest nem hívja haza csapatait Irakból, akkor megkezdik a foglyok kivégzését. A román parlament két házának tegnap délelőtti rendkívüli ülésén a honatyák nyilatkozatban szólították fel Traian Basescu államfőt a Legfelsőbb Védelmi Tanács összehívására, és a túszdráma rendezésére.
*
Ugyan nem emiatt, de a román államelnök összehívta a védelmi tanácsot, amely mindössze arról döntött, hogy haladékot kér a túszejtőktől, továbbá az újságírók kiszabadítása érdekében az iraki muzulmán vének tanácsa, az uléma segítségét kéri. Mihai Razvan Ungureanu külügyminiszter leszögezte: Bukarest nem köti össze az újságírók kiszabadításának ügyét a csapatkivonás kérdésével, Calin Popescu Tariceanu kormányfő pedig ismételten úgy vélekedett, hogy a hatóságoknak nem szabad engedniük a fegyveresek zsarolásának.
A miniszterelnök kijelentései kisebb pánikot keltettek az újságírók iránti szolidaritásból napok óta tüntető hozzátartozók és kollégák körében, mivel Tariceanu nyilatkozatát az ultimátum lejárta előtt nem sokkal levetítette a katari al-Dzsazíra televízió. Az iraki foglyok szülei még kedden éjjel felhívást intéztek Románia lakosságához, hogy gyakoroljon nyomást az ország kormányára az újságírók kiszabadítása, valamint a közel-keleti államokban állomásozó csapatok hazahívása érdekében. A felhívásra tegnap újságírók, egyetemisták, sportolók, közéleti személyiségek, politikusok százai rendeztek országos megmozdulást, egyre vehemensebben követelve a csapatkivonást. A túszejtők egyébként legutóbb kedden adtak hírt magukról, amikor 24 órával meghosszabbították a követelésük teljesítésére még a múlt héten szabott határidőt. Az al-Kaida ideológiáját hirdető, Muad Ibn Jabal brigádjához tartozó emberrablók – akik március 28-án ejtették túszul Marie-Jeanne Iont és Sorin Miscocit, a Prima TV munkatársait, valamint Ovidiu Ohane-siant, a Romania Libera napilap riporterét és arab kísérőjüket – egy közvetítő révén kapcsolatba is léptek a bukaresti magántévé szerkesztőségével, és hangüzenetet közvetítettek. Később ezt az üzenetet megtoldották egy, az al-Dzsazírán sugárzott videofelvétellel is, amelyen a három túsz sírva könyörög az iraki csapatkivonásért. Az üzenetben Miscoci azt mondja, az emberrablók közölték vele: elsőként őt fogják kivégezni.



Bagdadi kormányalakítás. Megalakította kormányát 21 napi tárgyalássorozat után tegnap Ibrahím al-Dzsaafari kijelölt iraki miniszterelnök. Dzsaafari, az Iszlám Dava párt vezetője, akit április 7-én jelöltek ki kormányfőnek, bagdadi sajtókonferenciáján jelentette be, hogy befejezte tárgyalásait. A kabinet összetételét azonban nem hozta nyilvánosságra, csupán annyit közölt, hogy a névsort előbb az iraki elnöki tanács, majd a tervek szerint már ma a nemzetgyűlés elé terjesztik. A januári választásokon győztes síita Egységes Iraki Szövetség tagjai azonban közölték, hogy a 36 tagú kormányban 17 síita, 8 kurd, 6 szunnita és egy keresztény miniszter kap helyet. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.