Az Asian Development Bank (ADB) szerint a magas olajárak és a szökőár utóhatása ellenére az ázsiai térség az idén 6,5 százalékos, jövőre 6,6 százalékos, majd 2007-ben 6,9 százalékos GDP-növekedést ér el.
„Ázsia fejlődő térségeinek gazdasági kilátásai kiemelkedően jók az elkövetkező évekre nézve. Egy ilyen hatalmas térségben természetesen nagy eltérések tapasztalhatók, de az alaptrend, a jövedelmek robusztus emelkedése mindenhol egyaránt érvényes” – írja gazdasági előrejelzésében az ADB. A növekedés motorja a belföldi kereslet és a négymilliárdos lakosú térségen belüli kereskedelem lesz. A 2005– 2007-es periódusra vonatkozó előrejelzésében azonban a bank nem vonatkoztatja el a térség gazdasági növekedésének esélyeit a világgazdasági helyzet alakulásától sem. Különösen az olyan nagyobb gazdasági egységek, mint az Egyesült Államok, Japán és Kína lesznek rá hatással.
A térség gazdasági fejlődésére nagy kockázatot jelent a globális egyensúlytalanság. „Az amerikai gazdasági növekedés gyorsulása és ezzel párhuzamosan az európai és a japán gazdaság stagnálása fokozza az amerikai kereskedelmi és fizetési mérleg feszültségeit, kiválthatja a dollár árfolyamának meredek esését, fokozhatja az inflációt, így végső soron fékezőleg hathat a világkereskedelemre és a globális gazdasági növekedésre is” – írja a bank, hozzátéve: „miközben a térség meglehetős immunitásra tett szert, a külső hatásokkal szemben egyes nemzetgazdaságok változatlanul sérülékenyek, különösen a kevésbé fejlettek körében”.
Tavaly az ADB által vizsgált 42 fejlődő ázsiai és csendes-óceáni ország 7,3 százalékos gazdasági növekedést ért el. A növekedés üteme az élénk belső keresletnek és a térségen belüli kereskedelemnek köszönhetően szinte mindegyikük esetében meghaladta az öt százalékot, amelynek fő motorja Kína dinamikus gazdasági növekedése volt. A tavalyi év legfőbb gazdasági fejleménye a befektetői aktivitás újraéledése volt. „A befektetések növekedése a kereslet felfutásával karöltve a legtöbb országban robusztus gazdasági növekedést idéz elő, mégpedig hosszú távú következményekkel” – áll a jelentésben. A térségben fokozódik a gazdasági integráció kínai, s egyre növekvő mértékben indiai súlyponttal.
A kockázati tényezők között a tartósan magas olajárak, a terrorizmus veszélye, valamint ragályos betegségek kitörése állnak az első helyen. Az integrációs folyamatot hátráltathatja a helyi devizák magas árfolyam-volatilitása is.
*****
Az USA versenytársai. Az amerikai hírszerzés elemzése szerint Kína és India 2020-ban az Egyesült Államokkal fog versengeni a globális gazdasági elsőbbségért. A Nemzeti Hírszerzési Tanács ötévente elkészített tanulmánya szerint az al-Kaida tizenöt év során elsorvad, a terrorszervezetet azonban kisebb, szétszórt, de ugyanolyan veszélyes csoportok váltják fel. A globális jövő feltérképezése című elemzés a USA Today pénteki számának ismertetése szerint a jelentős globális gazdasági növekedés derűlátását azzal a borúlátó jóslattal ellenpontozza, hogy ugyanez a gazdasági fejlődés felgyorsítja az erőszakos, szélsőséges iszlám terjedését.

Megkérdezték Ruszin-Szendi Romuluszt, hogy valóban dicsőítette-e Ukrajnát a NATO ülésein – videó