Lendületben az ázsiai gazdaság

Hírösszefoglaló
2005. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Asian Development Bank (ADB) szerint a magas olajárak és a szökőár utóhatása ellenére az ázsiai térség az idén 6,5 százalékos, jövőre 6,6 százalékos, majd 2007-ben 6,9 százalékos GDP-növekedést ér el.
„Ázsia fejlődő térségeinek gazdasági kilátásai kiemelkedően jók az elkövetkező évekre nézve. Egy ilyen hatalmas térségben természetesen nagy eltérések tapasztalhatók, de az alaptrend, a jövedelmek robusztus emelkedése mindenhol egyaránt érvényes” – írja gazdasági előrejelzésében az ADB. A növekedés motorja a belföldi kereslet és a négymilliárdos lakosú térségen belüli kereskedelem lesz. A 2005– 2007-es periódusra vonatkozó előrejelzésében azonban a bank nem vonatkoztatja el a térség gazdasági növekedésének esélyeit a világgazdasági helyzet alakulásától sem. Különösen az olyan nagyobb gazdasági egységek, mint az Egyesült Államok, Japán és Kína lesznek rá hatással.
A térség gazdasági fejlődésére nagy kockázatot jelent a globális egyensúlytalanság. „Az amerikai gazdasági növekedés gyorsulása és ezzel párhuzamosan az európai és a japán gazdaság stagnálása fokozza az amerikai kereskedelmi és fizetési mérleg feszültségeit, kiválthatja a dollár árfolyamának meredek esését, fokozhatja az inflációt, így végső soron fékezőleg hathat a világkereskedelemre és a globális gazdasági növekedésre is” – írja a bank, hozzátéve: „miközben a térség meglehetős immunitásra tett szert, a külső hatásokkal szemben egyes nemzetgazdaságok változatlanul sérülékenyek, különösen a kevésbé fejlettek körében”.
Tavaly az ADB által vizsgált 42 fejlődő ázsiai és csendes-óceáni ország 7,3 százalékos gazdasági növekedést ért el. A növekedés üteme az élénk belső keresletnek és a térségen belüli kereskedelemnek köszönhetően szinte mindegyikük esetében meghaladta az öt százalékot, amelynek fő motorja Kína dinamikus gazdasági növekedése volt. A tavalyi év legfőbb gazdasági fejleménye a befektetői aktivitás újraéledése volt. „A befektetések növekedése a kereslet felfutásával karöltve a legtöbb országban robusztus gazdasági növekedést idéz elő, mégpedig hosszú távú következményekkel” – áll a jelentésben. A térségben fokozódik a gazdasági integráció kínai, s egyre növekvő mértékben indiai súlyponttal.
A kockázati tényezők között a tartósan magas olajárak, a terrorizmus veszélye, valamint ragályos betegségek kitörése állnak az első helyen. Az integrációs folyamatot hátráltathatja a helyi devizák magas árfolyam-volatilitása is.

*****
Az USA versenytársai. Az amerikai hírszerzés elemzése szerint Kína és India 2020-ban az Egyesült Államokkal fog versengeni a globális gazdasági elsőbbségért. A Nemzeti Hírszerzési Tanács ötévente elkészített tanulmánya szerint az al-Kaida tizenöt év során elsorvad, a terrorszervezetet azonban kisebb, szétszórt, de ugyanolyan veszélyes csoportok váltják fel. A globális jövő feltérképezése című elemzés a USA Today pénteki számának ismertetése szerint a jelentős globális gazdasági növekedés derűlátását azzal a borúlátó jóslattal ellenpontozza, hogy ugyanez a gazdasági fejlődés felgyorsítja az erőszakos, szélsőséges iszlám terjedését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.