Mátrakeresztes

Varga Attila
2005. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem nyilvánították katasztrófa sújtotta területté a Pásztóhoz tartozó Mátrakeresztest a hétfő esti felhőszakadás nyomán keletkezett károk miatt. Az itt élők azért fordultak a kormányhoz, mert az esőzés okozta milliárdos károkat (utak, hidak, házak rongálódtak meg) csak a segítségükkel tudnák rendezni. Az önkormányzat finoman szólva „nincs jól elengedve”, de a település végül 240 milliós költségvetési hiánya ellenére 12 millió forintos alapot hozott létre, amelyből megkezdik a károsultak megsegítését.
A kormány szerint szó sincs katasztrófáról, leginkább azért nem, mert akkor gyakorlatilag kártalanítani kellene az ott élőket… Üres a kassza, túl sok volt a kampányígéret, s erre már nem telik. Négy nap elteltével végre eljutott a helyszínre Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Lamperth Mónika belügyminiszter is, s ezzel a gesztusukkal mindenképpen bekerülnek a helytörténeti krónikákba. Ígéret szinten elhangzott: a kormány 35 millió forintot utal át Mátrakeresztesnek, ezenkívül százmillió forintos hitelkeretet nyit meg a magántulajdonban okozott károk rendezésére. Ebből kiolvasható, hogy a károsultaknak egy fillér kormányzati támogatás nem jut, csak hitelt vehetnek fel. Az összesített helyreállítási programot majd jövő szerdán terjesztik a kormány elé. És az üres kezű ígérők lassan mehetnek tovább az állami autóikkal az ország keleti térségébe, a Felső-Tisza-vidékére, ugyanis a Tisza mentén már 922 kilométer hosszan első fokú a készültség szintje.
Elhanyagolta a tiszai árvízvédelmet a szocialista–szabad demokrata kormány. A Vásárhelyi-terv programjainak megvalósítása lelassult, a Draskovics-csomaggal mintegy 1,2 milliárd forintot vontak el a felső-tiszai, közép-tiszai és bodrogközi árvízvédelmi gátak megerősítésére elkülönített összegből, így csak 25 év alatt valósulhatnak meg a fejlesztések. Jelenleg a Tisza mentén kiépített 1200 kilométernyi védvonal csupán ötvenhárom százaléka felel meg magasságban, állékonyságban a százévente előforduló, mértékadó árvíznek.
A 2001. március 6-i szatmár-beregi árvíz tapasztalatai azt bizonyítják, hogy új típusú, a Vásárhelyi-terv által biztosított árvízvédelemi intézkedésekre van szükség a Tisza mentén – hangzott el szintén tegnap Nyíregyházán, a négy évvel ezelőtti katasztrófa következtetéseit ismertető könyv bemutatóján. Négy éve, a tarpai gátszakadást követően, az ár levonulása után 46 településen 3071 ingatlan károsodását regisztrálták a szakemberek, ezek közül 2866 volt személyi tulajdonú lakóépület. Az akkori, az Orbán-kormány döntése értelmében a 2001. márciusi árvíz által tönkretett személyi tulajdonú ingatlanok újjáépítése, helyreállítása már áprilisban elkezdődött. Az újjáépítés során sokat fejlődött a beregi térség, olyan házak épültek, amelyek a térség építészeti hagyományait követik. A kivitelezők a vályogépületek helyett téglafalú, nyeregtetős, hosszúkás alakú, részben kontyolt oromzatos parasztházakat húztak fel: ezek az ingatlanok az elmosottaknak a három-négyszeresét érik. Kevesebb mint egy év alatt kormányzati pénzekből és adományokból mintegy ötvenmilliárd forint érkezett a térségbe.
Röviden szólva: lehet ezt máshogy is csinálni.
Azok a mátrakeresztesiek pedig, akiknek a hitel lehetősége nem elég: menjenek a sóhivatalba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.