Gál Kinga módosító indítványai elsősorban környezetvédelmi és az erdélyi magyarságot érintő kérdésekre vonatkoztak. A környezetvédelmi javaslatokat elfogadták, a kisebbségvédő felvetések ügyében pedig sikerült kompromisszumos megoldást elérni, amelynek eredményeként fokozódhat a romániai kisebbségek védelme. Az indítvány előterjesztéséhez csatlakozott a nemrég Brüsszelben lobbizó Csapó József, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke is, magukat a javaslatokat pedig végül a dél-tiroli Michl Ebner, a katalán Ignaci Guardan, valamint a magyar Gál Kinga (Fidesz) nyújtotta be a testületnek, amely egyhangúlag elfogadta azt. A magyar képviselő tegnap úgy nyilatkozott, hogy ha az indítványban szereplő elv érvényesül, akkor elengedhetetlen lesz a magyar nemzeti közösség részvétele a romániai döntéshozatalban, mivel olyan önkormányzatisággal kell rendelkeznie a magyarságnak, amely beleszólást és döntésjogot ad az élet valamennyi területén. Az önkormányzatiság lehet az alapja egyébként bármiféle későbbi autonómiának.
A rövidebb Moscovici-jelentés arról szól, hogy a parlament beleszólhat-e abba, hogy április 13-a, vagyis azon időpont, amikor az EP arról dönt, hogy megadja-e a hozzájárulását a csatlakozási szerződés aláírásához, és a 2007. január 1-jére tervezett tényleges csatlakozási dátum között Románia teljesíti-e a csatlakozási feltételeket.
– Átütő sikernek és jelentős diplomáciai előrelépésnek tartjuk, hogy az Európai Parlament külügyi bizottsága határozatban szorgalmazza a kisebbségek, így a romániai magyarság védelmét a szubszidiaritás és az önkormányzatiság elve alapján – nyilatkozta tegnap a Magyar Nemzetnek Ferencz Csaba, az SZNT alelnöke. Elmondta, az SZNT azt szerette volna, ha a határozatban Románia EU-csatlakozásának feltételeként szerepel a Székelyföld területi autonómiájának megteremtése, ám rendkívüli sikerként könyvelik el a most elfogadott javaslatot is. „Már csak azért is, mert ilyen jellegű megfogalmazásban még nem szerepelt a kisebbségvédelem” – szögezte le Ferencz.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert