Molotov koktélja

Felszabadulás, félszabadulás, megszállás vagy gyarmatosítás? A kormányfő februári – felháborodást és elégedettséget egyaránt kiváltó – moszkvai köszönetnyilvánítása óta minden eddiginél intenzívebb értelmezési vita bontakozott ki a Vörös Hadsereg 1944–45-ben játszott szerepéről.

Harrach Gábor
2005. 04. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aligha vitathatjuk, hogy a szovjet invázió egyesek számára a nyilas rémuralom és a német megszállás alóli felszabadulást, míg másoknak ezzel szemben szeretteik elhurcolását és meggyalázását jelentette. Tény az is, hogy a történelem valódi lenyomatát az egyéni élettörténetekben találhatjuk meg. A személyes sorsok mozaikjából aligha nyerhetünk objektív képet közelmúltunk e meghatározó epizódjáról. Bizonyos történelmi tények viszont tárgyilagosan rámutatnak Moszkva valódi – a hadászati szükségszerűség szempontjain túlmutató – szándékaira. Ilyen például a civil lakossággal való bánásmód, a malenkij robotra kényszerítettek hatalmas száma, s mindenekelőtt a Vörös Hadsereg megjelenését követő több mint négy évtizedes diktatúra ténye. S létezik még egy árulkodó jel, amely megmutatja a megszálló hatalom valódi természetét – ez pedig a területszerző szándék. Egy ország részterületének a bekebelezése és a felszabadítás aktusa ugyanis kölcsönösen kizárja egymást.
Az idén hatvan éve annak, hogy a Szovjetunió magához csatolta az akkor (ismét) magyar fennhatóság alatt álló Kárpátalját, s az ott élő mintegy kétszázezres magyarságot egy számára idegen világbirodalom állampolgárává tette. A megszállók becslések szerint mintegy 40 ezer magyart, a nemzeti közösség húsz százalékát deportálták a szolyvai koncentrációs táborba, majd onnan a birodalom távolabbi területeire. Az elhurcoltak kétharmada nem tért vissza többé.
Kárpátalja annektálásának szándékát hivatalosan 1944. november 19-én jelentették be egy munkácsi kommunista pártkonferencián, ahol megalapították a Kárpáton Túli Ukrajna Kommunista Pártját, s egyben határozatot hoztak „a Kárpáton túli Ukrajna újraegyesítéséről Szovjet-Ukrajnával”. Hogy ez a gyakorlatban hogyan is történt, azt Zelei Miklós tolmácsolásában egy volt NKVD-s katona elbeszéléséből ismerhetjük meg: „Tele volt a mozi terme, elöl az asztalnál egy orosz tiszt elmondta a gyűlés célját. Kárpátalja hovatartozásáról kell dönteni: Csehszlovákiához, a Szovjetunióhoz vagy Magyarországhoz tartozzon-e. A legtöbben Csehszlovákiát akarták, utána következett Magyarország, a legkevesebb híve a Szovjet-Ukrajnához való csatlakozásnak volt. A tiszt intett, géppisztolyos pufajkások állták el az ajtókat, a tiszt újra feltette a kérdést: ki van amellett, hogy Kárpátalja Szovjet-Ukrajnához csatlakozzon? És kezdetét vette a szavaztatás procedúrája.”
Budapest az 1937. december 31-i államhatárok újbóli érvényességét Kárpátalja vonatkozásában 1945. január 20-án ismerte el a Gyöngyösi János és Vorosilov marsall által aláírt magyar– szovjet fegyverszüneti szerződésben. Ugyanebben az évben, június 29-én Moszkvában aláírták azt a szovjet–csehszlovák egyezményt, amelyben az utóbbi fél – a terület két világháború közötti birtokosa – lemondott Kárpátaljáról. Ezzel a 13 ezer négyzet-kilométeres terület jogilag is a Szovjetunió részévé vált. Molotov szovjet külügyminiszter, miután csehszlovák kollégájával, Firlingerrel aláírta az elcsatolást szentesítő dokumentumot, magyarellenes kijelentésektől és történelemhamisításoktól hemzsegő beszédet mondott: „A kárpát-ukrajnai nép ezer esztendőn át el volt szakítva anyaországától, Ukrajnától. Már a X. század végére a magyarok uralma alá került. A magyar földbirtokosok és kapitalisták, majd a németek a jogtalanság, az elnyomás és a gyarmati kizsákmányolás kormányzatát teremtették meg ott. Üldözték az ukrán nyelvet, megtiltották ukrán iskolák megnyitását, és minden módon igyekeztek szétrombolni és megsemmisíteni Kárpát-Ukrajna nemzeti ukrán kultúráját.”
Magyarország akkori helyzetéből adódóan a Moszkvával ápolt jó viszony minden hazai párt számára megkerülhetetlen külpolitikai axióma volt. Nem véletlen, hogy Tildy Zoltán miniszterelnöki programbeszédében kormánya első számú diplomáciai feladatának nevezte „hatalmas szomszédunk, a Szovjetunió bizalmának megszilárdítását, a Szovjetunióval való gazdasági és kulturális kapcsolataink megszilárdítását”. A Moszkvához fűződő – győztes és legyőzött viszonyát tükröző – kapcsolat jellege természetesen a magyar elit Kárpátaljával kapcsolatos álláspontját is meghatározta. Ráadásul a Szovjetunió esélyt sem adott arra, hogy Budapest akár csak véleményt formáljon a magyarok lakta területek hovatartozásának kérdésében. Amikor 1945 májusában a magyar Külügyminisztérium béke-előkészítő osztálya egy okiratban felvetette annak reménybeli lehetőségét, hogy esetleg „a 200 millió lakossal rendelkező orosz birodalom nem ragaszkodna a Ruténföld peremvidékén elterülő s számára egészen jelentéktelen színmagyar területekhez”, Puskin budapesti szovjet nagykövet kertelés nélkül tudtára adta Gyöngyösi János külügyminiszternek: amennyiben szóba hozzák a kérdést, ugyanaz következhet be, mint Csehszlovákiában – vagyis magyarok ezreinek az elűzése. Két hónappal később Gyöngyösi a magyar nép nevében örömét fejezte ki az „ukrán nép felszabadulása és egyesülése” okán, hangsúlyozva, hogy így a Szovjetunió közvetlen szomszédságba került Magyarországgal.
A kényszerű külpolitikai igazodás megnyilvánulásainak tükrében is feltűnő a lelkesedés, ahogy a Magyar Kommunista Párt Kárpátalja Szovjetunióhoz csatolását ünnepelte. Révai József a Szabad Nép hasábjain terjedelmes cikkben üdvözölte a döntést, teljes mértékben azonosulva Molotov két nappal korábban kifejtett, magyarellenes nézeteivel. „Magyar szempontból, a nemzeti önrendelkezési jog szempontjából, a Duna-medencében élő népek békéje és együttműködése szempontjából helyes és igazságos ez a megoldás – szögezte le a kommunista főideológus. – Kárpát-Ukrajna népe a cseh uralom alatt is, a magyar uralom alatt is hazavágyott a nagy ukrán államba, nemzeti és állami egyesülésre törekedett a negyvenmilliós ukrán néppel. Most végre teljesedett a vágya: megtörtént az ukrán nemzeti állam legutolsó elszakított darabjának egyesülése az ukrán anyaországgal.” Rákosi Mátyás egy 1946. áprilisi beszédében egyenesen úgy fogalmazott, hogy a Beregszászon és Ungváron élő magyarok hazakerültek.
A korabeli kommunista publicisták igyekeztek bűntudatot kelteni olvasóikban a határkérdés kapcsán. Kárpátalja vonatkozásában Révai felhívta a figyelmet arra, hogy „ideje végérvényesen leszámolni minden igényünkkel, minden »történeti« jogcímünkkel a szomszédságban élő szláv népek elnyomására”. Hasonlóan önostorozó gondolatok jelentek meg az egyszerű tudósításokban is, amelyek szerint a területvesztés valódi felelősei a Horthy-rendszer vezető politikusai, „akik a »Szent István-i gondolat« nevében még a magyar népnél is nehezebb sorsot juttattak az ukrán népnek”. Egyébként jellemző, hogy miközben az MKP magyar vonatkozásban – és nem csak Kárpátalja ügyében – következetesen elutasította az etnikai határok gondolatát, egy idegen állam, nevezetesen Jugoszlávia esetében éppen a néprajzi elvre hivatkozva támogatta annak Triesztre vonatkozó területi igényeit. A magyar és az idegen állami érdekekhez való abszurd viszonyulás kettőssége néha már komikus nyíltsággal tört a felszínre. A Magyarország és Trieszt című írás (Szabad Nép, 1946. április 28.) szerzője szerint „érvényesíteni kell azt az elvet, hogy a vitás területek sorsának eldöntésénél a területnek mint egésznek nemzetiségi többsége a döntő szempont. A határt ott kell megvonni, ahol a szlovén nyelvterület véget ér, és az olasz kezdődik.” Ugyanabban a lapszámban, néhány oldallal arrébb egy tudósító Révai Zeneakadémián elmondott beszédét idézi: „Követelhetjük-e azt, amit minden magyar szeretne: adják vissza a magyarlakta területeket? Helyezkedhetünk-e az etnográfiai elvek alapjára, függetlenül attól, hogy az melyik országot érinti? Nem, etnográfiai alapra nem helyezkedhetünk.”
Habár Kárpátalját az elcsatolás után a magyar nyilvánosságban a szovjet kisebbségpolitika érvényesülésének pozitív példájaként emlegették – mindenekelőtt a felvidéki magyarokkal szemben alkalmazott, egyre inkább eldurvuló csehszlovák gyakorlat ellenpéldájaként –, a Szovjetunió, amint arra Janics Kálmán felvidéki történész rámutatott, sohasem titkolta, hogy teljes súlyával támogatja a csehszlovák nemzeti állam eszméjét és a magyar kisebbség kitelepítését. Ezek az elvek a már említett elhurcolások révén bizonyos mértékben Kárpátalján is gyakorlattá váltak, miközben intézményes vonatkozásban sajátos szovjet kisebbségpolitika érvényesült. Ez elsősorban a magyar intézményrendszer – oktatás, anyanyelvi sajtó – tudatos elsorvasztását jelentette, amelyet az oroszok tömeges betelepítése, vagyis az etnikai arányok megváltoztatásának a programja tetőzött be. A kárpátaljai magyarság tulajdonképpen hármas nyomás alá került: az alapvető egyéni szabadságjogok általános jellegű korlátozása mellett a Moszkva által központilag irányított „szovjetesítést”, valamint a tagköztársaság Ukrajna kisebbségellenes politikáját is el kellett tűrnie.
A legutóbbi népszámlálás szerint a kárpátaljai magyarok száma 160 ezerre tehető; mindennapjaikat a gazdasági és szociális problémák határozzák meg, miközben az EU-bővítés menetrendjéből fakadóan az anyaországgal való kapcsolattartás is egyre nehezebbé válik. A szomorú jelenségek mögött azonban ott kell látnunk a hazánkat megszálló nagyhatalom hatvan évvel ezelőtti döntését mint a jelenlegi problémák egyik történelmi okát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.