Ráckevei legenda

A l á m e r ü l t A t l a n t i s z o m

Móser Zoltán
2005. 04. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan is állunk a szív és a fantázia szüleményeivel? – teszi fel a kérdést Ráckevéről szóló ismertetőjében Kovács József László irodalomtörténész. Merthogy él ott egy János vitézzel kapcsolatos legenda, amelynek eredete a lelkes főjegyzőhöz, az 1960-as évek elején elhunyt Tamássy Andorhoz vezet.
A legendának természetesen valós alapjai vannak: hiszen létezik Ráckevén Horváth Nepomuk János utca, van egy (igaz, düledező) házon emléktábla, de kint a temetőben, fő helyen ott a gondozott sírja a parasztlegényből, szabólegényből lett nyugdíjas őrnagynak. S az is igaz, hogy Horváth Nepomuk János (1774–1847) Ráckevén született. Árva gyermek volt, mostohaapja pásztorként foglalkoztatta, és komiszul bánt vele. Ezért 1793. március 14-én belépett a Ráckevén toborzó 5. huszárezred kötelékébe, elhagyva szerelmét, a szintén árva Pillinger Juliannát. Részt vett többek között a marengói és a győri csatában is. A francia fogságból kiszabadult VII. Piusz pápának kísérője volt. Saját mentéjét adta rá, amiért magas pápai kitüntetésben részesült. Katonai pályáját őrnagyként fejezte be.
Juliskája azonban időközben férjhez ment, s bár itáliai tartózkodása idején feleségül vett egy előkelő olasz dámát, tulajdonképpen magányosan élte le az életét. Tamássy Andor lokálpatrióta szívében Horváth Nepomuk János alakja egyre inkább Petőfi János vitézévé magasztosult; a történetet szerinte Ács Károly mesélte el Petőfinek, mégpedig Dömsödön – véli az irodalomtörténész. Dömsödön azonban 1844-ben még nem járt a költő. Viszont két Ács Károlyt ismerünk, akik közül az egyik kecskeméti diák volt: ő 1843-ban valóban barátságot kötött az ott színészkedő Petőfivel, 1844-től pedig maga is Pesten lakott.
Tamássy Andor szívesen mesélte kedvenc elképzelését: a legendát újságcikkek is terjesztették, így a Petőfi János vitézét Horváth Nepomuk Jánossal azonosító legenda egyre terebélyesedett. Ez az azonosítás Tamássy szép álma, de semmivel sem igazolható – írja Kovács József. Petőfi persze számos francia háborút megjárt katona történetével találkozhatott: Félegyházán, Kecskeméten is éltek ilyen öreg katonák.
Horváth Nepomuk János önmaga érdemeiért is méltó arra, hogy emlékezzünk rá. A többi: időről időre újjáélesztett legenda, de az is igaz, hogy a legendákra éppúgy szükségünk van, mint a mesékre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.