Sambucus, a humanista

K ö n y v e s h á z

Kákonyi Péter
2005. 04. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiánypótló művet adott közre a közelmúltban a Mundus Kiadó: a Magyar orvoséletrajzi lexikont. A könyvet Kapronczay Károly, a Semmelweis Orvostörténeti Könyvtár igazgatója írta és szerkesztette. A vaskos munka értelemszerűen sok évszázadot fog át, hiszen a szó modern értelmében vett orvostudomány kezdete a bizonytalan múltba vész. A különféle nyugati egyetemekről hazatérő orvosaink az elsők, akik anatómiai és egyéb tudással felvértezve képviselik a modern szemléletet. Ám olyanok is akadnak, mint például a híres soproni Frankovith György, aki egyetemi végzettség nélkül, elszánt önképzés útján alkotta meg életművét, amely főként a gyógynövények ismeretét illetően becses kordokumentum. Aki a kezébe vesz egy-egy korabeli, megsárgult peregrinuskönyvet, részesülhet abban az ámulatban, amelyet nyugatra vándorló diákjainkból kiváltott az ottani egyetemek felszereltsége és az oktatás szelleme.
A könyv hosszabban elidőz egy-egy hajdani jeles (és nem föltétlenül orvosként híressé vált) tudós életművén, a Zsámboky Jánosén (Sambucus), a Blandrata Györgyén, a Szentkirályi Móricén meg az Arany János verséből ismert Hatvany Istvánén például. Néhány fontos életmű, a Pápai-Páriz Ferencé, a Köleséri Sámuelé, a Bugát Pálé és a Kitaibel Pálé csak „súrlódik” az orvostudományhoz, ám sokoldalú munkásságukról megfeledkezni méltatlan volna. Részletesebben vizsgálja aztán a könyv a magyar orvoslás fénykorának nagyjait, Fodor Józsefet, Margó Tivadart, Bókay Jánost, Semmelweis Ignác Fülöpöt és Lenhossék Mihályt, meg persze a moderneket, Szent-Györgyi Alberttől Selye Jánoson át Szentágothai Jánosig.
Ami szerző és szerkesztő értelemszerű dilemmája lehetett: hogyan jusson adatokhoz, és hová sorolja a trianoni határokon kívül rekedt országrészek jeles orvostudorait, meg esetleg azokat, akik Magyarországtól távol, netán messzi kontinenseken tevékenykedtek, s nem annyira művük természete, inkább csak származásuk köti őket a magyarsághoz. Továbbá: hogy csak azokat szerepeltesse-e könyvében, akik az orvostudomány elméleti részét illetően is maradandót alkottak, vagy kitérjen a kitűnő „praktizáló doktorok” életművére, akik esetleg anélkül teremtettek iskolát, hogy tanításaik javának különösebb írásbeli nyoma maradt volna.
(Kapronczay Károly: Magyar orvoséletrajzi lexikon. Mundus Kiadó, Budapest, 2004. Ára: 4990 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.