Hiánypótló művet adott közre a közelmúltban a Mundus Kiadó: a Magyar orvoséletrajzi lexikont. A könyvet Kapronczay Károly, a Semmelweis Orvostörténeti Könyvtár igazgatója írta és szerkesztette. A vaskos munka értelemszerűen sok évszázadot fog át, hiszen a szó modern értelmében vett orvostudomány kezdete a bizonytalan múltba vész. A különféle nyugati egyetemekről hazatérő orvosaink az elsők, akik anatómiai és egyéb tudással felvértezve képviselik a modern szemléletet. Ám olyanok is akadnak, mint például a híres soproni Frankovith György, aki egyetemi végzettség nélkül, elszánt önképzés útján alkotta meg életművét, amely főként a gyógynövények ismeretét illetően becses kordokumentum. Aki a kezébe vesz egy-egy korabeli, megsárgult peregrinuskönyvet, részesülhet abban az ámulatban, amelyet nyugatra vándorló diákjainkból kiváltott az ottani egyetemek felszereltsége és az oktatás szelleme.
A könyv hosszabban elidőz egy-egy hajdani jeles (és nem föltétlenül orvosként híressé vált) tudós életművén, a Zsámboky Jánosén (Sambucus), a Blandrata Györgyén, a Szentkirályi Móricén meg az Arany János verséből ismert Hatvany Istvánén például. Néhány fontos életmű, a Pápai-Páriz Ferencé, a Köleséri Sámuelé, a Bugát Pálé és a Kitaibel Pálé csak „súrlódik” az orvostudományhoz, ám sokoldalú munkásságukról megfeledkezni méltatlan volna. Részletesebben vizsgálja aztán a könyv a magyar orvoslás fénykorának nagyjait, Fodor Józsefet, Margó Tivadart, Bókay Jánost, Semmelweis Ignác Fülöpöt és Lenhossék Mihályt, meg persze a moderneket, Szent-Györgyi Alberttől Selye Jánoson át Szentágothai Jánosig.
Ami szerző és szerkesztő értelemszerű dilemmája lehetett: hogyan jusson adatokhoz, és hová sorolja a trianoni határokon kívül rekedt országrészek jeles orvostudorait, meg esetleg azokat, akik Magyarországtól távol, netán messzi kontinenseken tevékenykedtek, s nem annyira művük természete, inkább csak származásuk köti őket a magyarsághoz. Továbbá: hogy csak azokat szerepeltesse-e könyvében, akik az orvostudomány elméleti részét illetően is maradandót alkottak, vagy kitérjen a kitűnő „praktizáló doktorok” életművére, akik esetleg anélkül teremtettek iskolát, hogy tanításaik javának különösebb írásbeli nyoma maradt volna.
(Kapronczay Károly: Magyar orvoséletrajzi lexikon. Mundus Kiadó, Budapest, 2004. Ára: 4990 forint)

Jön az energiaital-tilalom, de több koffeintartalmú ital megússza ezt