Schröder Keletre tekint

Gerhard Schröder kényes politikai játszmára adta a fejét. A német kancellár a Kínával szemben érvényes fegyverembargó felfüggesztését szorgalmazza odaadóan, és ezzel két szinten is ingadozó talajon mozog. Belpolitikailag kihívja maga ellen a koalíciós partner Zöldeket, s a szociáldemokraták képviselőinek egy részét is, ráadásul kényes világpolitikai helyzetet teremt.

Stefan Lázár
2005. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas piacot látnak Kínában a német ipar és kereskedelem vezető vállalatai, ezért elvárják a kormánytól, hogy hathatósan támogassa fáradozásaikat, amelyek a gazdasági érdekek szolgálatában hajlandók háttérbe szorítani a kommunista rendszer hatalmi túlkapásait. A fegyverszállítási tilalom vitájába beszállt Robert B. Zoellick, az Egyesült Államok külügyminiszter-helyettese, aki a NATO-követek előtt kijelentette, hogy az embargó felfüggesztése veszélyeket rejtene magában a transzatlanti védelmi szövetség együttműködésére. Gerhard Schröder kancellár azonban a jelek szerint mindent egy lapra tesz fel. Konoksága egyetlen céllal magyarázható: Németországnak állandó helyet akar biztosítani az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT). Ehhez viszont nem csak a szervezet tagjainak kétharmados támogatása szükséges, a szavazás eredményét a BT öt tagjának is ratifikálnia kell. Schröder számítása szerint Franciaország, Anglia és Oroszország hajlik erre a lépésre, az Egyesült Államok magatartása azonban egyelőre tartózkodó. A hatalmi pókerpartiban így kulcsszerep jut Kínának. Ha ugyanis hajlandó kiállni a németek mellett, akkor Washington egyre nagyobb politikai nyomás alá kerül. Peking helyzetét azonban elsődlegesen Japán vágyai nehezítik. A kínaiak nagy része ugyanis Tokiónak nem akar helyet biztosítani a Biztonsági Tanácsban. Amennyiben viszont az amerikaiak elszánják magukat Berlin támogatására, akkor elvárják, hogy Kína is rábólintson Japán tagságára.
E szövődményes helyzetben Schröder a kínai lapra tesz. Az embargó felszámolása Peking számára komoly nemzetközi felértékelést jelentene. A hazai kritikusokkal szemben pedig azzal érvelhet a kancellár, hogy a Zöldek kívánságára létrejött szigorú szabályok eleve megakadályoznák a fegyverexportot Kína felé, függetlenül attól, hogy az európai embargó érvényben marad-e, vagy sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.