A közbeszerzési bizottság ugyan elnapolta a döntést, de a tervek szerint 1,7 millió eurót (425 millió forintot) biztosítanának közpénzből az évek óta húzódó központi szennyvíztisztító-beruházás PR- és kommunikációs feladataira. A Városháza közbeszerzési bizottsága felkutatja a közműügyosztály munkatársát, aki az erről szóló javaslatot jegyzi. A MIÉP-frakció vizsgálatot követel, mert úgy véli, a pénz egy része feltehetőleg a városvezetéshez közel álló egyik cég kasszáját gyarapítaná. Kiderítenék, hogy a városvezetők közül melyik politikus utasítására írta bele a még ismeretlen köztisztviselő az előterjesztésbe a kommunikációs pályázatra vonatkozó kitételt, amely nem is uniós követelmény.
*
Zsinka László fővárosi frakcióvezető és Teszársz Károly, a közbeszerzési bizottság MIÉP-es tagja meglehetősen érdekesnek találja, hogy a 180 milliárd forintos, részben uniós pénzekből megvalósuló beruházás egyik első tendere éppen a kommunikációs legyen.
– Felháborító, hogy olyan javaslat került tegnap a fővárosi közbeszerzési bizottság elé, amely szerint a budapesti központi szennyvíztisztító 180 milliárd forintos beruházási keretéből 425 millió forintot költenének PR- és konfliktuskezelő feladatok ellátására – nyilatkozta lapunknak Deák András (Fidesz–MKDSZ) bizottsági elnök. A bizottság különböző pártállású tagjai szocialista javaslatra egyhangúlag vették le a témát a napirendről. Ugyanakkor az ülésen Tóthné Nick Dorottya, a Főpolgármesteri Hivatal közmű ügyosztályának vezetője nem tudott válaszolni a bizottság azon kérdésére, hogy a javaslatot ki tette, s az hogyan került az ügyosztály előterjesztésébe. – Amíg erre nem kapunk választ, addig nem is döntünk az ügyben – mondta Deák, aki szerint valakiknek már a 2006-os választásokra kell a pénz.
Vajda Pál MSZP-s főpolgármester-helyettes megdöbbentőnek tartja, hogy egy ilyen nagyságrendű, az EU kohéziós alapjából támogatott beruházást az ellenzék akadályoz. Szerinte a közbeszerzési bizottság végül azért nem döntött, mert az ülésről több koalíciós képviselő hiányzott, s nem volt meg a többség. – Az úgynevezett PR- és konfliktuskezelő feladatokat uniós előírások tartalmazzák, s a szennyvíztisztító esetében ez az összeg a beruházási keret alig 0,4 százaléka.
Nyári Krisztián, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója a konkrét ügyet nem ismeri. Kifejtette viszont, hogy hasonló, uniós támogatásból megvalósuló beruházások esetén arányaiban ekkora pénzeket fordítanak a kommunikációs feladatokra.
Szentkirályi Alexandra: A városházi szappanopera újabb felvonásához érkezett