Több mint ezer halott Niason

ENSZ-szakértők úgy vélik, körülbelül ezerháromszázan haltak meg a nyugat-indonéziai Nias szigetén, ahol 8,7-es fokozatú földrengés pusztított hétfőn. Egy ausztrál kutató a földmozgás közelében végzetes vulkánkitörést jósolt. A térségben tegnap átadtak egy ideiglenes cunami-előrejelző rendszert.

MN-összeállítás
2005. 04. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakadó esőben dolgoznak, de nincs megállás: a mentőalakulatok munkájuk végeztével tegnap elhagyták a földrengés sújtotta indonéziai Nias fővárosát, Gunungsitolit, hogy a sziget távoli csücskeiben kutassanak túlélők után – jelentette a Kron4 tudósítója. A hétfőn pusztító, a Richter-skálán mért 8,7-es magnitúdójú földrengés az ENSZ térségben dolgozó szakemberei szerint hozzávetőleg 1300 életet követelhetett.
François Desruisseaux, a szervezet helyi mentésszervezője leszögezte, az adatok csak becsléseken alapulnak. ENSZ-dolgozók csütörtökön még körülbelül 620 elhunytról beszéltek – emlékeztetett az MTI.
Átadtak tegnap egy ideiglenes cunami-előrejelző rendszert a karácsony másnapján pusztító földrengés és szökőár sújtotta térségben. Már a berendezés felállításának alapötletéről is heves viták dúltak, nem csoda hát, ha a figyelmeztetések, riadók fogadásához szükséges műszaki beruházásokat csak hat országban valósították meg – mutatott rá a BBC tudósítója. A hat vevőállomás az Egyesült Államok és Japán cunami-előrejelző szolgálatától kapja az adatokat.
Hosszú ideig eltart még az alig három hónap alatt elszenvedett károk helyreállítása, az ausztrál Ray Cas, a Monash University’s School of Geosciences professzora viszont máris arra figyelmeztetett, hogy hamarosan minden eddiginél elsöprőbb vulkánkitörésre lehet számítani a térségben – írta az AFP. Valószínűleg a Toba szupervulkán lesz az, amelyik a következő katasztrófát előidézi. A tűzhányó a Szumátra szigetének közepén végighúzódó törésvonal mentén, nagyjából azon a helyen található, ahová a szeizmológusok egy harmadik, az előzőeknél is erősebb földrengést jósolnak. A Toba utoljára 73 ezer évvel ezelőtt lépett működésbe ezer köbkilométer vulkáni hamut és kőzettörmeléket a levegőbe juttatva. Mindez – emlékeztetett Cas professzor – az egész föld klímájára hatással volt. Egy baj van csak: a szakemberek nem tudják megjósolni a kataklizma időpontját. Lehet, hogy néhány, lehet, hogy ötven, de az sincs kizárva, hogy száz vagy éppen ezer év múlva következik be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.