Uniós tárgyalás méhészeink jövőjéről

Olyan szabályozásokat kell bevezetni az unióban, amelyek keresleti helyzetet teremtenek a minőségi méz iránt. Tüntető méhészeinknek képviselői segítséggel sikerült felhívniuk erre a figyelmet Brüsszelben.

2005. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fontos cél, hogy a kiváló magyar akácmézet ne csak keverésre használják, hanem tisztán kínálják a fogyasztóknak – nyilatkozta lapunknak Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke. A szakember emlékeztetett rá, ma is több ezer tonna akácméz van a termelőknél, pedig néhány hét múlva itt lesz az új termés, emiatt lassan a csőd szélére sodródik az ágazat. A jelenlegi mézárak a tavalyi szint felét érik el. Ma egy kilogramm vegyes virágmézért 280, egy kilogramm akácmézért pedig 480 forintot fizetnek a felvásárlók. Mindez elsősorban az olcsó kínai méz következménye – állapította meg Bross Péter. Az árcsökkenés tavaly nyáron kezdődött, amikor két és fél év után ismét engedélyezte az unió a kínai mézimportot.
– A helyzet javulására van remény – folytatta Bross Péter, emlékeztetve rá, hogy néhány napja Brüsszelben két európai parlamenti képviselő, a luxemburgi Astrid Lulling és Becsey Zsolt segítségével sikerült elérni, hogy fogadja őket
az agrártanács jelenlegi elnöke, Fernand Boden luxemburgi mezőgazdasági miniszter. A magyar méhészek európai társaik nevében is elmondták, hogy a jelenlegi uniós mézrendelet alkalmazása milyen súlyosan árt az európai méztermelők érdekeinek. A miniszter megígérte, hogy gyors lépésekkel, még a luxemburgi elnökség vége, azaz július előtt megoldást találhatnak erre a több tízezer európai termelőt és több millió fogyasztót érintő problémára. A sikert az OMME elnöke egyértelműen a békés brüszszeli tüntetéseknek tulajdonítja.
Bross Péter a többi méhésszel együtt attól tart, hogy a legális, de rossz minőségű importméz tönkreteszi a hazai ágazatot. Jelenleg 15 ezer méhész termel Magyarországon évi mintegy 20-25 ezer tonna mézet, de számuk ötezerre esik
vissza, és termelésük csak a hazai piac ellátására korlátozódik majd. Hasonlóan ahhoz a folyamathoz, amely korábban Nyugat-Európában már lejátszódott.



Lesz piaca a búzának. Az idén nem akarjuk megfizetni a tanulópénzt – közölte tegnapi, kaposvári sajtótájékoztatóján Pásztohy András. A földművelésügyi tárca politikai államtitkára szerint decemberben minden gazdálkodó megkapja a hektáronkénti húszezer forint uniós területalapú támogatást, 2006. január 1-je és 15-e között pedig a legfeljebb 19 500 forintos nemzeti kiegészítést. Lesz piaca a nyári betakarítású kenyérgabonának és kukoricának – ígéri az államtitkár. Pásztohy szerint zöld utat kapott Brüsszeltől a magyar agrárgazdaság: 330 ezer tonna búzát a harmadik piacon értékesíthetnek a termelők, és arra is ígéretet tett az unió, hogy – habár egyes dél-európai országok eddig az Egyesült Államokból vásároltak – a magyar tengeri is eladható lesz Portugáliában és Spanyolországban. A negyvenmilliárd forintos agrárfejlesztési programból tizenötmilliárd fordítható a terméktárolók bővítésére és újak építésére. Az erre pályázók közül nem a multik, hanem a termelők és a beszerző-értékesítő szövetkezetek kapnak elsőbbséget – hangzott el az államtitkári tájékoztatón. (G. J. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.