Várhelyi cáfolja a listázást

A titkosszolgálatok soha nem készítettek listát az egykori ügynökökről és tartótisztekről még felkérésre sem – nyilatkozta lapunknak Várhelyi András volt kisgazda parlamenti képviselő, aki az Antall-kormány idején a Miniszterelnöki Hivatal titkosszolgálatok működésével foglalkozó IV-es kabinetirodájának vezetője volt. Szerinte mások mellett Boross Péter miatt nem tudták véglegesen jogszabályban rendezni az első ciklusban az úgynevezett ügynökkérdést. A volt kormányfő viszont azt állítja, Várhelyi nem foglalkozott nemzetbiztonsági ügyekkel.

2005. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhelyi András kijelentette: ő maga kilencféle ügynöklistával találkozott 1990 és 1994 között, amelyen főképp újságírók, de politikai, művészeti, s kiemelten színházi, közéleti szereplők voltak érintettként feltüntetve. Mint fogalmazott, ezeket a listákat, melyeknek hitelességét nem ellenőrizték, olyan különböző foglalkozási ágazatokban dolgozóktól kapta, akik másokat akartak joggal vagy jogtalanul gyanúba keverni.
Természetesen nem én hozom nyilvánosságra az ügynöklistákat, azok a jelenlegi kormánypártok környezetéből kerülnek a sajtóhoz – állítja Várhelyi András. Az MSZP a régi káderek ellen használja fel a listákat, az SZDSZ-nek pedig népszerűség-növelés miatt fontos napirenden tartani az ügynökkérdést – tette hozzá. Várhelyi meggyőződése, hogy nincs szükség az ügynökkérdés újabb törvényi szabályozására. A listázással tönkreteszik a szolgálatokat és az ország biztonságát veszélyeztetik – mondta. Szerinte az első ciklusban nem azért maradt el a radikális ügynöktörvény, mert akkor esetleg Antall József és kormánya elveszítette volna koalíciós többségét az érintett kormánypárti képviselők miatt.
Mások mellett Boross Péter volt a kerékkötője ennek is, mint ahogy Antall József kiváló tervének meghiúsulásáért is ő a felelős, amely alapján az öt hazai titkosszolgálatot szervezetileg egy irányítás alá vonták volna – hangsúlyozta Várhelyi. Hozzátette: a rendszerváltáskor mintegy 7,5 ezer többdiplomás szakembert távolítottak el a szolgálatoktól, amelyek létszáma ma az ötödét éri el a kívántnak. Szamárságnak és valótlannak nevezte Ilkei Csaba volt MDF-es, majd független országgyűlési képviselő kijelentését, miszerint az első parlamenti ciklusban demokrata fórumos országgyűlési képviselőket is figyeltettek volna a szolgálatokkal.
Boross Péter volt miniszterelnök megkeresésünkre közölte: nincs tudomása arról, hogy Várhelyi valaha is a titkosszolgálatokkal foglalkozott volna. – Egészen biztos, hogy pozíciómból fakadóan tudomásom lett volna arról, ha a sajtóügyekért felelős Várhelyi kapcsolatban állt volna ezzel a területtel. Amennyiben mégis, úgy ezt titokban tette – mondta Boross Péter. Emlékeztetett arra, hogy az ügynökkérdést szabályozó törvényt az ő miniszterelnöksége alatt fogadta el a parlament.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.