A biztonságot veszélyeztető anyagok jelenlétét mutatták ki a 2003 februárjában felrobbant Columbia űrsikló alumíniumvázának darabjaiban – adta hírül az AP.
A NASA a Texasban egymástól több száz kilométer távolságban megtalált darabokból ötvenet adott át a pennsylvaniai Lehigh egyetemnek. A szakértők annak idején ezeket nem vizsgálták meg tüzetesen, mert nem gondolták, hogy szerepük lehetett a hét űrhajós életét követelő katasztrófában. Azonban a pennsylvaniai kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az alumíniumötvözetbe az elfogadhatónál nagyobb arányban kerültek olyan anyagok, amelyek olvadáspontja alacsonyabb, mint az alumíniumé. Emiatt az egész konstrukció hőellenállása kisebb volt a kívánatosnál. Arnold Marder kutatásvezető diplomatikusan hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy a Columbia konstruktőrei nem tettek meg minden tőlük telhetőt az asztronauták biztonságáért. Az űrsiklókat több mint két évtizeddel ezelőtt építették, amikor még nem álltak rendelkezésre azok az ismeretek, amelyeket az űrjárművek új generációjánál alkalmazhattak.
Emlékezetes: a Columbia végzetes balesetének okait kutató bizottság megállapította, hogy az űrrepülőgép külső üzemanyagtartályának szigeteléséből leváló darab ütközött a bal első szárnynak, és megsértette a hővédő pajzsot. Így a beáramló forró levegő szétégette a szárny szerkezetét.
Noha az űrsiklóprogram két év után májusban újraindul, a NASA igyekszik jelentéktelennek feltüntetni a friss eredményeket. Néhány napja azonban hajszálrepedést fedeztek fel az űrállomásra készülő Discovery külső üzemanyagtartályának szigetelésén, miközben az űrsiklót a kilövőállásra vontatták.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított