Volt III/II-es a titkok őre

Ifjabb Apró Antal, a volt III/II-2/A osztályvezető-helyettesének beosztottja dönt ma is arról, hogy mely állampárti titkosszolgálati iratok kerülhetnek az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárába, vagyis mely aktákat ismerheti meg a nyilvánosság. Herczeg Miklóst, a III/II-2/B egykori alosztályvezetőjét még a Horn-kormány idején nevezték ki titokszakértővé a Történeti Hivatalba. A pártállam operatív tisztje, a cég embere határoz arról, hogy a cég beszervezettjei közül ki tarthatja meg inkognitóját, ki buktatható le – derül ki az egykori III/II-es csoportfőnökség névsorából.

Laczik Erika
2005. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárába a Nemzetbiztonsági Hivataltól és az Információs Hivataltól kerülnek át az egykori titkosszolgálati iratok. Ám kutathatóvá, a nyilvánosság számára megismerhetővé csak akkor válnak, ha az irat visszaminősítése megtörténik. Ezt a munkát végzi többek között Herczeg Miklós, egykori III/II-2/B alosztályvezető, rendőr alezredes, ifjabb Apró Antal volt alárendeltje. Az állampárti titkosszolgálat működéséről a megfigyeltek és a megfigyelők személyéről csak a visszaminősített iratokból tájékozódhat a nyilvánosság.
A Belügyminisztérium III/II-es csoportfőnökségének névsora alapján a 2-es osztályhoz tartozó 2/A osztályvezető-helyettese Apró Antal, ugyanakkor a 2/B alosztályvezetője Herczeg Miklós volt. A III/II-es csoportfőnökség a kémelhárítással foglalkozott. Ezen belül Apró és Herczeg osztályának Ausztria és NSZK volt a területe. Ifjabb Apró Antal karrierje a Németh-kormány idején – a köztársaságban – is töretlenül folytatódott, a már átszervezett titkosszolgálat kötelékében, 1990 februárjában a Nemzetbiztonsági Hivatal felderítő főosztályának vezetője volt. Herczeg Miklós pedig máig az egykori titkosszolgálatok – egykori munkahelye – iratainak kutathatóságáról dönt.
A Nagy Imre és társai 1989-es újratemetésének előkészítése kapcsán született titkosszolgálati iratokat az 1999-ben történt visszaminősítés után lapunk kutatója 2002-ben anonimizálva kapta meg. Ez azt jelenti, hogy a megfigyeltek nevét kihúzták. Az eseményről szóló emlékeztetőben például ez olvasható:
„A BM III/I., III/II. és III/III. csoportfőnökség a meghatározott valamennyi feladat végrehajtását – a megadott szempon-tok szerint – megkezdte.
– Az emigráció felé az információ betáplálása megtörtént.
– Az USA-ból csoportos beutazások várhatók, ezért szükséges ismételten (anonimizálva) felé erősíteni a már eddig is képviselt kegyeleti jelleget, hangsúlyozva a személyes felelősségüket is.”
Az anonimizált, értékelhetetlenné csonkolt szöveg teljes formájában már 1996-ban megjelent, Kenedi János Kis állambiztonsági olvasókönyvében olvasható volt a kicenzúrázott rész:
„Az USA-ból csoportos beutazások várhatók, ezért szükséges ismételten Kopácsi Sándor és Király Béla felé erősíteni a már eddig is képviselt kegyeleti jelleget, hangsúlyozva a személyes felelősségüket is.” A Belügyminisztérium kommunikációs főigazgatója úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy a BM-nek semmi köze a történeti levéltár alkalmazottjaihoz. Lapunk többszöri próbálkozása ellenére egyik érintettet sem tudta elérni a hivatalban.

*****
Tarthatatlan, hogy egykori, a III-as főcsoportfőnökségnél dolgozó tisztek jelenleg is politikai tisztséget töltenek be például a Miniszterelnöki Hivatalban vagy éppen az állambiztonsági múlt felderítését akadályozzák – hangsúlyozta tegnap sajtótájékoztatóján Molnár Tamás, a Jobbik Magyarországért Mozgalom alelnöke. A Jobbik ezért mind a kormányzati intézményeknél, mind pedig a történeti levéltárban tevékenykedő egykori titkosszolgálati munkatársak azonnali felmentését kéri. Az Inconnu tagjaként Molnár Tamás is kikérte magáról, illetőleg a szervezetről készült anyagokat a levéltárból, de azok jelentős részét nem kapta meg, titkosították – mondta a Jobbik alelnöke, aki szerint egyértelmű, hogy a két titokszakértő jóvoltából történhetett mindez. Egyben bejelentette: próbapert indítanak az állam ellen, hogy a diktatúrában megfigyeltek kártérítést kaphassanak. A mai napig meglehetősen nagy a folytonosság a kommunista diktatúra és a mostani állam között. Azokat az embereket, akik szenvedői voltak az előző érának, most is hátrányosan különböztetik meg az élet minden területén a ma is létező és működő volt titkosszolgálati emberekből álló gépezetnek köszönhetően. – Nem az ügynöklistákkal akarunk foglalkozni, hanem a máig élő kapcsolatokkal, amelyek teljesen átszövik egyfajta maffiaként a magyar közéletet – fejtette ki a politikus, aki szerint még a múltunkat sem tudjuk megismerni, feltárni.
Modor Ádám történész, szakértő arról beszélt, hogy az egykori megfigyeltek és a kutatók nem kaphatnak teljes körű anyagokat, mivel azok egy jelentős részét anonimizálják. A titokszakértők teljhatalma miatt lehetetlen meggyőződni arról, hogy egy-egy ügy kapcsán mi az, amit eltitkolnak – sok esetben jogtalanul – a történészek elől. A titokszakértők kontroll nélkül tüntethetnek el anyagokat a nyilvánosság elől – hangoztatta Modor Ádám, utalva a Kenedi János könyvében megjelentekre is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.