A távfűtőmű trendfordulót is jelezhet a kistelepülések energiaigényének kielégítésében, hiszen korábban minden polgármester vezetékes földgázban gondolkodott, még akkor is, ha lett volna arra mód, hogy olyan megoldást válaszszon, amely jobban illeszkedik a helyi adottságokhoz. A pornóapáti fűtőmű több szempontból is környezetbarát beruházás. Egyrészt azért, mert a környékbeli erdők faaprítékát használja majd a meleg víz előállítására, másrészt az erőművet kitermelésre kinézett lignitmező felett építik fel, megakadályozva ezzel a bányászatot. A biomassza előállítása ráadásul munkalehetőséget ad néhány helybelinek is, vonzóbbá teszi a települést, így megfelel a fenntartható fejlődés elvének.
A kistelepülések távfűtése hazánkban még ismeretlen megoldás. Ausztriában azonban már több száz faluban így oldják meg a házak fűtését és a melegvíz-ellátást. A fűtőmű beruházási költsége 360 millió forint. Az összeg legnagyobb része az EU támogatásából jött össze, de a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács és a Belügyminisztérium mellett beszállt a költségekbe az osztrák környezetvédelmi alap is. Információink szerint a távfűtésre jelen pillanatban nyolcvan pornóapáti ház tart igényt, ők félmillió forintért csatlakozhatnak a rendszerhez. A távfűtéssel zömmel a szeneskályhákat váltják fel.
Szakértők abban bíznak, hogy a pornóapáti modellre több kistelepülés is felfigyel. Számítások szerint Magyarországon akár ezer olyan falu is lehet, ahol megérné hasonló beruházás. Ha a finanszírozási források megfelelő ütemezése lehetővé teszi, a télen már helyben termelt megújuló energiaforrásokkal fűthetnek Pornóapáti lakosai. A biomassza-tüzelésű távfűtés nagyban már bizonyított Magyarországon, Körmenden ugyanis 2003 óta működik egy ilyen termelőegység. A város lakásállományának egyharmada távfűtéses, ezek nyolcvan százalékát szolgálja ki a biofűtőmű. Jelenleg még csak faaprítékot használnak nyersanyagként, de a tervek szerint hamarosan saját energiaültetvénnyel oldanák meg az ellátást.
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
