Aprított fával fűtik majd a falut

Osztrák példára építik fel Magyarország első kistelepülési távfűtőművét Pornóapátiban. Az osztrák határ mentén fekvő, Vas megyei településen a német kisebbségi önkormányzat által kezdeményezett, biomassza-alapú egység alapkövét már lerakták, a beruházás még az idei fűtési szezon előtt elkészül.

Nagy Ottó
2005. 05. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A távfűtőmű trendfordulót is jelezhet a kistelepülések energiaigényének kielégítésében, hiszen korábban minden polgármester vezetékes földgázban gondolkodott, még akkor is, ha lett volna arra mód, hogy olyan megoldást válaszszon, amely jobban illeszkedik a helyi adottságokhoz. A pornóapáti fűtőmű több szempontból is környezetbarát beruházás. Egyrészt azért, mert a környékbeli erdők faaprítékát használja majd a meleg víz előállítására, másrészt az erőművet kitermelésre kinézett lignitmező felett építik fel, megakadályozva ezzel a bányászatot. A biomassza előállítása ráadásul munkalehetőséget ad néhány helybelinek is, vonzóbbá teszi a települést, így megfelel a fenntartható fejlődés elvének.
A kistelepülések távfűtése hazánkban még ismeretlen megoldás. Ausztriában azonban már több száz faluban így oldják meg a házak fűtését és a melegvíz-ellátást. A fűtőmű beruházási költsége 360 millió forint. Az összeg legnagyobb része az EU támogatásából jött össze, de a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács és a Belügyminisztérium mellett beszállt a költségekbe az osztrák környezetvédelmi alap is. Információink szerint a távfűtésre jelen pillanatban nyolcvan pornóapáti ház tart igényt, ők félmillió forintért csatlakozhatnak a rendszerhez. A távfűtéssel zömmel a szeneskályhákat váltják fel.
Szakértők abban bíznak, hogy a pornóapáti modellre több kistelepülés is felfigyel. Számítások szerint Magyarországon akár ezer olyan falu is lehet, ahol megérné hasonló beruházás. Ha a finanszírozási források megfelelő ütemezése lehetővé teszi, a télen már helyben termelt megújuló energiaforrásokkal fűthetnek Pornóapáti lakosai. A biomassza-tüzelésű távfűtés nagyban már bizonyított Magyarországon, Körmenden ugyanis 2003 óta működik egy ilyen termelőegység. A város lakásállományának egyharmada távfűtéses, ezek nyolcvan százalékát szolgálja ki a biofűtőmű. Jelenleg még csak faaprítékot használnak nyersanyagként, de a tervek szerint hamarosan saját energiaültetvénnyel oldanák meg az ellátást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.