Budapesten üléseznek az európai házelnökök

Nincs B terv arra az esetre, ha Franciaország elutasítaná az Európai Unió alkotmányát – erősítette meg tegnap a korábbi, erre vonatkozó értesüléseket Joseph Borell, az Európai Parlament Budapesten tartózkodó elnöke. A politikus megbeszéléseket folytatott Szili Katalin házelnökkel, ma és holnap pedig részt vesz az EU parlamenti elnökeinek konferenciáján.

MTI
2005. 05. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha egy ország nemet mond az Európai Unió alkotmányára, a többi tagállamot azért még ugyanúgy meg kell kérdezni az alapdokumentum sorsáról – mondta el tegnap Joseph Borell, miután a Parlamentben tárgyalt magyar kollégájával, Szili Katalinnal. Hozzátette mindazonáltal, hogy ha a referendumokon az uniós polgárok sorra elutasítanák az alkotmányt, akkor az Európai Tanács ismét összeül, s megvitatja a teendőket. B terv azonban nincs – szögezte le az Európai Parlament (EP) elnöke. A dokumentum védelmében Borell kifejtette, hogy annak életbe lépésével felértékelődik a nemzeti parlamentek szerepe, igaz, ezzel kapcsolatban már most „óriási viták alakultak ki”.
Az EP elnöke szólt a 2007–13-as költségvetésről is, mondván: „Nem lehet több Európát kevesebb pénzből megvalósítani.” Borell utalt rá, hogy az EP jóváhagyása nélkül nem léphet életbe a költségvetés, s a testület „hallatni fogja a hangját”, ha fontos területekre nem jut majd elegendő támogatás. (Néhány ország mindössze egy százalékkal növelné ajánlásait, ezt azonban az EP várhatóan elveti.)
Szili Katalin szintén felhívta a figyelmet a költségvetés lényegi elemeire, kiemelve, hogy nem csökkenhet a várt összeg. Az Országgyűlés elnöke üdvözölte, hogy aláírták Románia és Bulgária csatlakozási szerződését, valamint beszámolt Joseph Borellnek az úgynevezett Tolerancia-programról, amelyet Predrag Markoviccsal, a szerb képviselőház elnökével dolgoztak ki a vajdasági incidensek megfékezése érdekében. (A programmal folyamatosan ellenőrzik a két ország együttműködését, elsősorban a gazdaság, az emberjogi kérdések, továbbá az oktatás és a kultúra területén – a szerk.)
Joseph Borell annak kapcsán érkezett a magyar fővárosba, hogy Budapest ad otthont az Európai Unió parlamenti elnökei konferenciájának. A ma kezdődő, kétnapos rendezvényre meghívást kaptak a tagállamok parlamenti vezetői mellett a csatlakozó és a nyugat-balkáni országok parlamenti elnökei is.
Az Európai Bizottság részéről Budapestre érkezik a testület alelnöke, Margot Wallström is, aki elindulása előtt Brüsszelben szólt terveiről és elképzeléseiről. Az uniós intézmények egymás közti kapcsolataiért, illetve a bizottság tömegtájékoztatási tevékenységéért is felelős svéd biztos asszony elmondta: ahhoz, hogy hatékonyabban működjön, illetve az emberek jobban megismerjék és elfogadják, az EU-nak figyelembe kell vennie a tagországok nemzeti-politikai hagyományait, az egyes országokban működő pártok elképzeléseit, ismernie kell a belső vitákat is. A parlamenteken keresztül az állampolgárokhoz is eljuthat az EU, hiszen azokban az általuk választott, velük kapcsolatot tartó képviselők ülnek. A bizottság kiemelt figyelmet kíván folytatni a lakosságot foglalkoztató aggodalmakra – tette hozzá.
Wallström szerint dicséretes, hogy Magyarország másodikként ratifikálta a közös alkotmányt, ám úgy vélte, „a lakosságnak alighanem hiányosabbak maradtak az ismeretei róla, mint azokban a tagországokban, ahol népszavazásra küldik a szöveget”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.