David Trimble, az utolsó harcos

Szentesi Zöldi László
2005. 05. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem is olyan régen, 1998 októberében még őt ünnepelte a világ. Az északír polgárháborút lezáró nagypénteki megegyezésben játszott szerepéért David Trimble, az Ulsteri Unionista Párt (UUP) elnöke Nobel-békedíjat kapott, ráadásul másodmagával, a katolikus John Hume-mal együtt. Az emberek mindmáig nem felejtik, amikor a világhírű U2 zenekar koncertjén a frontember, Bono hívására Trimble és Hume a színpadon békejobbot nyújtott egymásnak. Villogtak a vakuk, fellélegeztek katolikusok és protestánsok, egy pillanatra úgy látszott, hogy az ünnepi hangulat fejezi ki a két közösség többségi akaratát.
Az élet azonban kegyetlen forgatókönyvet írt, a békefolyamat látványosan összeomlott. Az okok szerteágazók, és – ahogyan ilyenkor lenni szokott – mindenki a másikat hibáztatja a kudarcért. A megegyezés kikovácsolói sorra elvéreztek. John Hume már régen leköszönt pártja éléről, és a minapi választásokon végérvényesen bebizonyosodott, hogy Észak-Írország a radikálisokra szavaz, azaz nem kér az alkotmányos-közjogi alapot jelentő nagypénteki megegyezésből.
Ma még nem világos, hogyan értékeli majd az utókor David Trimble egy évtizedes békepolitikáját. Bár következetesen képviselte a tartomány unionista hagyományait – mindmáig tagja a katolikusboszszantásairól elhíresült Orániai Rend nevű félkatonai szervezetnek –, egy idő után afféle közellenség lett saját közösségében. Legfőbb bűne az volt, hogy megegyezést keresett a mérsékelt köztársaságiakkal. Sokáig úgy tűnt, Trimble a mindent túlélő politikusok sorába tartozik. Hosszú éveken át banánhéjon csúszkált: bár a nagypénteki megegyezés következményeként helyi miniszterelnök lett, kormánya soha nem kezdte meg működését. A hatalommegosztás tetszetős elvei már csak azért sem érvényesülhettek, mert az északír parlament mindmáig csak papíron létezik, a tartományt közvetlenül Londonból igazgatják.
Hosszú út áll tehát David Trimble mögött. Amikor 1995-ben átvette pártja vezetését, tíz parlamenti helyet birtokoltak, míg a nagy rivális, a békefolyamatot hevesen ellenző Demokratikus Unionista Párt (DUP) kettőt. Péntek óta a DUP-nak kilenc, az UUP-nak pedig mindössze egy helye van az alsóházban. A pártelnök többé nem tényező a helyi közéletben, az utolsó jelentős békepárti politikus távozik posztjáról. Immáron semmi akadálya, hogy a két közösség akaratának letéteményese, a Sinn Féin és a DUP megmérkőzzön egymással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.