Európa kisebbségi szemmel

A folyamatosan bővülő EU által mindig megújuló Európa nemzeti kisebbségeinek helyzetét, az etnikumok jogait megteremtő törvények és intézményrendszerek szükségességét boncolgatta Bukarestben az Európai Népcsoportok Föderális Uniójának (FUEN) tegnap megkezdődött kongresszusa. A rendezvényen elhangzott: nem létezik egységes modell a kisebbségi kérdés kezelésére.

2005. 05. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa sajnos nem mindig barátságos az etnikumokkal, a nemzeti kisebbségi jogok meglétét sokszor vékony réteg választja el ezek érvényesítésétől. Pedig az EU-nak nemzetiségüktől függetlenül valamennyi állampolgárához hűnek kell lennie – jelentette ki Romedi Arquint elnök a FUEN ötvenedik, Bukarestben rendezett kongresszusán. Az 1949-ben az európai nemzeti kisebbségek szervezeteinek független ernyőszervezeteként alakult föderális unió jubileumi rendezvényén főleg a megújuló Európa jelentette kihívások szemszögéből elemezte a mintegy 150 résztvevő a kontinens kisebbségeinek helyzetét. E tekintetben Arquint elnök jelentős áttörésnek nevezte, hogy nemrég bekerült az EU alkotmánytervezetébe a nemzeti kisebbségek fogalma.
Markó Béla, a házigazda szerepét ellátó Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke hangsúlyozta: „jelentős előrelépés, hogy a bukaresti kormány elfogadására váró kisebbségi törvénytervezet államalkotó tényezőnek ismerne el minden olyan kisebbségi közösséget, amely a román állam megalakulásától számítva az ország területén él”.
Miközben többen arra figyelmeztettek, hogy – a többség dominanciáját elkerülendő – a kisebbségek szavára valamennyi ország kormányának oda kell figyelnie, Jonathan Scheele, az Európai Bizottság bukaresti küldöttségének vezetője szerint az etnicitás, a kisebbségi lét nem zár el a többségitől. A háromnapos FUEN-kongresszuson negatív példaként az oroszországi kisebbségi politikába is betekintést nyertek a 26 európai és közép-ázsiai országból érkezett küldöttek. A német származású Viktor Diesendorf a csecsenföldi helyzetet ecsetelve leszögezte: mondvacsinált dolog terrorizmusról beszélni a csecsen közösség törekvései kapcsán, hiszen a csecsen nép sohasem akart mást, mint otthon lenni saját hazájában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.