Kihallgatta tegnap a román korrupcióellenes ügyészség (PNA) az országos vízgazdálkodási igazgatóság munkatársait, miután a bukaresti környezetvédelmi és vízgazdálkodási minisztérium feljelentést tett az árvízvédelmi munkálatokra előirányzott állami pénzek kiutalása és felhasználása ügyében. A tárca azt próbálja kideríteni az ügyészség bevonásával, hogy miért csak négy kereskedelmi társasággal kötött szerződést az említett célra a vízgazdálkodási igazgatóság. Korodi Attila, a környezetvédelmi tárca államtitkára a Magyar Nemzetnek elmondta: rengeteg kérdés felvetődött a 2000-től 2004-ig az árvízvédelmi és vízgazdálkodási munkálatok megtervezésére és elvégzésére megkötött szerződések körül. A minisztériumnál gyanítják, hogy a megbízott cégek korrupció útján részesültek ezekben a megbízásokban. A gyanús ügyletekre a most is pusztító bánsági árvíz miatt derült fény. Megállapították, hogy az elmúlt években kizárólag a volt kormányalakulat, a Szociáldemokrata Párt holdudvarába tartozó Apasco Rt., a Repcon Rt. és a Socot Rt. kapott megbízatást árvízvédelmi munkálatokra. Emellett az egész országban egyedül az Aquaproiect Rt. készített vízgazdálkodási terveket. Utóbbi cég egyébként Aurel Constantin Ilie volt környezetvédelmi tárcavezető feleségéé, aki komoly megbízásokat kapott férje 2000 és 2001 közötti minisztersége idején. „Kérdés, hogy képesek-e egyáltalán ezek a cégek a munkálatok elvégzésére. Annál is inkább, mivel a legtöbb állami megbízást versenytárgyalás nélkül, közvetlenül adták ki” – mondta el Korodi Attila. Hozzátette: az elmúlt négy évben Temes megyébe 1500 milliárd lejt utaltak ki, a mostani katasztrófa ellenben bebizonyította, hogy ennek nem volt látszata.
Az árvíz sújtotta Bánátban a lassan visszahúzódó ár nyomán bebizonyosodott, hogy öt települést teljesen újjá kell építeni. A hatóságok most leginkább a járványtól tartanak, mivel a víz hordta állati tetemek fertőzési gócokat jelentenek. A várható szúnyoginváziótól is félnek, mivel nincs elegendő rovarirtó szerük. A járványmegelőzés miatt éjszakai kijárási tilalmat rendeltek el azokban a helységekben, amelyeket továbbra is fogságában tart a víz. Ovidiu Draganescu Temes megyei prefektus bejelentette: este fél 10-től reggel 6-ig tilos bemenni a víz által elszigetelt Torontálkeresztesre, Fénybe, Jánosföldére, valamint Ótelekre. Akár karantént is bevezethetnek.
*****
Elkeseredett falulakók. Kilátástalannak látják a helyzetüket a Bánát romániai részén elárasztott falvak lakói – számolt be lapunknak helyszíni tapasztalatairól Kiss Boáz, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet szóvivője tegnap. Elmondta: még mindig legalább térdig ér a víz, az emberek csónakon járnak; időnként hazaeveznek, hogy kimentsenek valamit otthonaikból, miközben várják, hogy aláázott vályogházuk melyik pillanatban omlik össze. Víz alatt vannak a mezők és a konyhakertek is, legkorábban jövő nyáron lehet termésre számítani. Több ezer ember élelmezése megoldatlan – mutatott rá Kiss. A segélyszervezet munkatársai a saját gyűjtésből származó másfél millió forintnyi adományból élelmiszereket vásároltak a rászorulóknak. Harminc kilogrammos egységcsomagokat osztanak szét, amelyekbe alapvető élelmiszerek, liszt, étolaj, zsír, készételkonzervek, a gyereknek pedig csokoládé került. Mindezt Romániában vették meg, a szállítás, a vám és egyebek fölöslegesen drágították volna a segélyezést. A szervezet munkatársai csütörtökön Nagybodófalván, tegnap Óteleken dolgoztak. Utóbbi településen 50-60 ház sérült meg a hömpölygő áradatban.
Az ökumenikus segélyszervezet a földönfutóvá vált Temes megyeiek megsegítésére a 11705008-20464565-ös számlaszámra várja a pénzadományokat.
Az árvíz sújtotta falvakban élőket nemigen segítik a hivatalos szervek – nyilatkozta lapunk kérdésére Bölcskei Gusztáv református püspök, aki a minap a katasztrófa helyszínein járt. Az emberek nagyon bíznak a magyarországi segítségben – tette hozzá a püspök, aki a szigetfalui református templomban igét hirdetett, a falvakat járó Tőkés László társaságában.
Kárfelmérés Mádon. Tart a kárfelmérés a tokaj-hegyaljai Mádon, az összesítéssel várhatóan a jövő hét elején végeznek – közölte Szabó György miniszterelnöki megbízott, országgyűlési képviselő az MTI-vel tegnap. Az állami tulajdonban keletkezett sérüléseket a tulajdonos gyorsan helyreállítja, az önkormányzati ingatlanok kárát a vis maior alapból fedezik. A biztosítás nélküli magánlakások helyreállításának költségeit – hasonlóan Mátrakereszteshez – kilencven százalékban téríti meg az állam. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet tegnap 700 ezer forint értékű segélyszállítmányt osztott ki a rászorultaknak. A kormány 35 milliós forintos gyorssegélye az önkormányzat számláján van, a 100 millió forintos hitel pedig várhatóan a jövő héttől áll rendelkezésre – jelentette be Batiz András kormányszóvivő tegnap. A Borsod megyei tiszti főorvos közölte, hogy vasárnapig nem ajánlják a vezetékes víz fogyasztását Mádon. Viszont Nógrád megyében a katasztrófa sújtotta mátrai régió valamennyi településén helyreállt a vezetékes ivóvíz-szolgáltatás.