Csődbe juttatták magyarországi tulajdonosai az öt évvel ezelőtt még másfél ezer alkalmazottat foglalkoztató sepsiszentgyörgyi IAME Group Rt.-t. A villanymotorok, autóvillamossági eszközök és elektrotechnikai berendezések gyártásával foglalkozó székelyföldi vállalatnál beindult a csődeljárás, az alkalmazottak jelentős részét elbocsátották, a román hatóságok a raktáron lévő készterméket lefoglalták, sőt a rendőrség vizsgálatot indított a magánosítás ügyében. A Kovászna megyei városban fungáló egykori állami vállalat kálváriája 2000-re nyúlik vissza, amikor az IAME Group dolgozói által birtokolt részvényeket (kuponokat) felvásárolta a Corvinus Befektetési Társaság. A Corvinus ezáltal a gyár részvénycsomagjának 52 százalékos tulajdonosa lett, 42 százalékot pedig jelenleg is a craiovai Olténia Befektetőtársaság tudhat magáénak. A fennmaradó tulajdonrészek kisrészvényesek között oszlanak meg. Időközben a Corvinus az ugyancsak magyarországi Műszertechnika Holding Rt.-nek adta el részesedését, ám a gyár gazdasági hanyatlását ez sem állította meg. Tavaly decemberben a leányvállalataival együtt csaknem ezer dolgozót foglalkoztató IAME 160 alkalmazottjától vált meg úgy, hogy addig már több mint félezer dolgozóját kényszerszabadságra küldte, pünkösd után pedig a maradék kétszáz munkásra is sor került.
A villanymotorgyár romániai vezetősége már hónapokkal ezelőtt azzal indokolta az átszervezést és leépítést, hogy a főleg ázsiai gyártmányú importtermékek miatt elveszítette eddigi piacát, ami tavaly 500 ezer eurós veszteséget „eredményezett”. Mindez azonban csak a vég kezdete volt: mára a vállalat csupán a román állammal és az egyes szolgáltatókkal szemben ötvenmilliárd lejes (mintegy 1,5 millió eurós) adósságot halmozott fel. A szakszervezet beperelte a vállalatot, mert nem fizet végkielégítést az elbocsátott több száz dolgozónak, a tulajdonosok tűzoltó munkával próbálkoznak: eladták a felszerelések egy részét, a műszakilag leírt gépeket ócskavasként értékesítették, és árulják a leányvállalatok ingóságait is. Vladimir Furdui vezérigazgató szerint a vállalatnál tőkeinfúzióra van szükség, ám a többségi részvényesek szerinte nem hajlandók újabb befektetésre. Egyelőre nem hozott eredményt az sem, hogy a többségében magyar képviselők alkotta Kovászna megyei önkormányzat – hogy elkerülje a Sepsiszentgyörgyöt fenyegető szociális problémát – a bukaresti kormány segítségével próbálja megmenteni a gyárat.
Ráadásul a jó szándékot meghiúsítja a Kovászna megyei rendőrség által az IAME magánosítása ügyében nemrég indított nyomozás is. A román rendőrség szerint ugyanis fennáll a gyanú, hogy a sepsiszentgyörgyi gyár jelenlegi tulajdonosai törvénytelenül tettek szert a többségi részvénypakettre.
A tulajdonos is vesztett. A Műszertechnika Rt. passzivitására vonatkozó állításokat megkeresésünkre szemenszedett hazugságnak nevezte Lakatos István, a társaság vezérigazgatója. Mint mondta, a cég romániai szereplésével kapcsolatos állítások azért nem felelnek meg a valóságnak, mert a Műszertechnikának az ügyleten több száz millió forintos befektetése úszott el. – Ugyanakkor nem kívánunk a méltatlan sárdobálásban részt venni, ezért az állításokat nem óhajtjuk részletekbe menően cáfolni – mondta Lakatos István, hozzátéve: a kialakult helyzethez természetesen hozzájárult az acél mérhetetlen drágulása és a román hatóságok elégtelen hozzáállása is, de emellett azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a társaságot igen rossz gazdasági helyzetben vették át. Hozzátette: tekintve, hogy cégük is sokat vesztett az ügyleten, maga a feltételezés is felháborító, miszerint nem tettek volna meg minden tőlük telhetőt a sepsiszentgyörgyi gyár talpra állításáért. (D. Z.)