Egyértelműen negatív hatást gyakorol az EU jövőjére a franciaországi referendum eredménye – jelentette ki lapunknak Adrian Severin bukaresti politikai elemző. Az EBESZ parlamenti közgyűlésének tiszteletbeli elnöke szerint a francia népszavazás nyomán azért súlyos a helyzet, mivel nem létezik B terv arra, miként evickéljen ki az unió ebből a zsákutcából. A volt román külügyminiszter úgy véli, reális az esélye annak, hogy ezek után késlekedést szenvedjen Románia csatlakozása. „Komolyan számolni kell azzal, hogy az alkotmányos válság feloldásáig felfüggesztik az ország csatlakozási szerződését, vagy Brüsszel a védzáradék érvénybe léptetésével politikai csatornákon kezdeményezi a csatlakozás dátumának újratárgyalását” – állapította meg Adrian Severin.
Bakk Miklós kolozsvári politológus úgy véli: a francia nem következményeit nem lehet egykönnyen belátni, ezt máris tükrözik a politikusok és szakértők eltérő véleményei. Szerinte bizonyosnak tűnik, hogy a bővítés folyamata lelassul, de nem egyértelmű, hogy ez érinti-e Románia és Bulgária csatlakozását. „Ha érinti, és ez a határidő kitolódik, az egyrészt hasznos lehet az erdélyi magyarság szempontjából, hiszen olyan időszak meghosszabbodását jelenti, amelyben az Európai Parlament (EP) és az Európai Bizottság nagyobb politikai kontrollt gyakorolhat a román kormány és törvényhozás felett – nyilatkozta lapunknak Bakk Miklós.
Késhet a török csatlakozás. Az európai alkotmányt elutasító francia referendum hatására „beláthatatlan távolságba került” Törökország EU-csatlakozása – mondta Balogh András egyetemi tanár az MTI-nek. A török EU-csatlakozást hátráltathatja egy esetleges német hatalomváltás is, ugyanis az előre hozott választás esélyeseként aposztrofált CDU nem támogatja Törökország belépését. (MN)