Napi sajtószemle

2005. 06. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

European Voice
Az unió ügyeire szakosodott hetilap főként az uniós alkotmány francia és holland elutasítása utáni helyzettel foglalkozva címoldalán idézi Jean Pisany-Ferryt, a Bruegel Kutatóintézet igazgatóját, aki kijelentette: a francia népszavazás eredménye az unió munkájának roszszallását jelenti, és a szavazók a globalizációtól, munkahelyeik külföldre vitelétől tartanak. Egy másik megszólaló, Paul De Grauwe, az Európai Bizottság egyik gazdaságpolitikai tanácsadója azt mondta: „A nem szavazat annak jele, hogy nem akarjuk ezt a politikai uniót, és hosszú távon ez azt jelentheti, hogy nem tudjuk fenntartani a gazdasági uniót.” A hetilap szerkesztőségi állásfoglalása szerint az unió népei között nő a megosztottság. A franciák saját szociális modelljüket kívánják exportálni, míg a britek szerint a liberális angolszász modell eredményez nagyobb versenyképességet. A vezércikk így folytatódik: „Az új tagországok többé-kevésbé halkan a brit oldal mellé álltak. Ha viszont az alkotmányt népszavazással döntötték volna el Németországban és Belgiumban, akkor az ezen országokban kibontakozó vita – és eredmény – ugyanaz lehetett volna. (…) Azok nagy része, akik nemmel szavaztak, lényegében késleltetett nemet mondtak az EU főként kelet-európai, szegény országokkal történt bővítésére, amit legtöbbjük nem akart, és amit elhamarkodottnak tekintenek.”


Le Monde
Az alkotmánynak a hollandok által történt 61,6 százalékos elutasítása mutatja azt, hogy a polgárok Európáját mekkora szakadék választja el egymástól – hangzik a vezető francia lap egyik cikkének címe.


Liberation.fr
A balliberális francia lap a Brüsszeli Szabadegyetem egyik professzorát, Jean-Marc Ferryt szólaltatta meg, aki amiatt aggódik, hogy a francia és a holland nem Európában erősíti a nacionalista erőket.


AmericanFreePress.net
„Miközben George W. Bush elnök elegáns gépén repked a világ körül, és igyekszik eladni a neokonzervatívok demokráciáját, júniusban olyan találkozóra kerül sor, amelyet pestisként kerül majd el” – olvasható a „politikai korrektséget” elutasító amerikai on-line hírportálon. Ugyanis június 23–27. között Isztambulban ül össze az a Világbíróság, amely Irakkal foglalkozik, és célja, hogy dokumentálja azon háborús bűnöket, amelyeket a közel-keleti országban Bush és Blair miniszterelnök követett el. Az isztambuli tárgyalás csupán a kezdete lesz egy folyamatnak, mert „annak kivizsgálása, hogy mi történt Irakban, elsőrendű fontosságú az igazság helyreállításához és ahhoz, hogy a közösségi emlékezetet megőrizzék a történelem állandó újraírásától”. A Világbíróság kihívást intéz a nemzetközi intézmények hallgatása ellen, és nyomás alá kívánja helyezni őket, hogy teljesítsék a nemzetközi törvények által előírt kötelességüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.