Ötvenéves a csillagváros

Fél évszázados a Bajkonur Űrközpont, az orosz űrprogram kazahsztáni fellegvára. A nagy múltú létesítmény még legalább negyvenöt évig a nemzetközi űrkutatás szolgálatában áll majd.

Hírösszefoglaló
2005. 06. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fennállásának ötvenedik évfordulóját ünnepelte tegnap a kazahsztáni Bajkonur Űrközpont, amelyet a jubileum alkalmával Vlagyimir Putyin orosz és Nurszultan Nazarbajev kazah elnök is felkeresett – adta hírül a BBC.
A végeláthatatlan kazah sztyeppe mélyén, az Aral-tó közelében felépített komplexum a legnagyobb múlttal rendelkező űrrepülőtér a világon. Ez volt az egykori Szovjetunió űrprogramjának szigorúan titkos központja.
Innen lőtték fel 1957-ben az első, Föld körüli pályán keringő műholdat: a Szputnyik 1-et, és innen indították útnak négy évvel később Jurij Gagarint. Itt szállhatott fel 1963-ban Valentyina Tyereskova, a kozmoszba látogató első nő, és 1965-ben Alekszej Leonov is, aki a világon elsőként tett űrsétát.
Az ITAR-TASZSZ adatai szerint a csillagvárosból eddig háromezer műholdat, illetve űrhajót és több mint százharminc asztronautát juttattak az űrbe. A létesítmény egy kazahsztáni városról kapta a nevét, amely azonban északkeleti irányban négyszáz kilométerre van innen. A névadók úgy gondolták, ezzel kissé összezavarhatják azokat, akik ki akarják fürkészni a tikos bázis helyszínét
– írta a BBC. Amikor a Szovjetunió felbomlott, sokan azt hitték, hogy ezzel Bajkonur története is véget ér. A függetlenné vált Kazahsztán azonban megállapodott Oroszországgal, hogy 2050-ig bérbe veheti az űrrepülőteret.
Moszkva a hatvanas években létrehozott egy másik űrközpontot is a Távol-Keleten, de a Pleszeck térségében létesített telepről főként nagy pályahajlásszögű (65 fok feletti) mesterséges holdakat indítanak. A legtöbb orosz űreszközt továbbra is Bajkonurból lövik föl, és innen indulnak el a Nemzetközi Űrállomás legénységét szállító és az ellátásukat biztosító orosz űrhajók is.
Kazahsztán a megállapodás alapján maga is küld majd műholdakat, valamint Oroszországgal közösen is fejleszt űreszközöket az űrrepülőtérről. Ezekkel leginkább az űrrakéták környezetszennyezését mérsékelnék, és azt is szeretnék elérni, hogy a kozmoszbeli kalandozások nyomán keletkező törmelékekből, az űrszemétből a jelenleginél kevesebb hulljon a területére.



Skorpiók a kozmoszban. Bajkonurból kedden a Nemzetközi Űrállomásra tartó űrlaboratóriumot indítottak útnak, skorpiókkal, gyíkokkal és kígyókkal a fedélzetén – tudatta az ITAR-TASZSZ. A két hétig tartó kísérlet célja annak tanulmányozása, hogyan hat a súlytalanság az élőlényekre. Az érzékelőkkel ellátott állatok reakcióit mindvégig videokamera rögzíti. Elsősorban azért esett a skorpiókra és csúszómászókra a választás, mert jól tűrik a mostoha körülményeket, és hosszú hetekig is könnyedén bírják táplálék nélkül. A velük végzett űrkísérletek a következő évek terveiben is szerepelnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.