A híd túl messze van…

Budapest a hidak városa – jól hangzó szlogen, azonban az állami beruházásban 1995-ben átadott Lágymányosi kivételével nem épült új híd Magyarország fővárosában az elmúlt tizenöt évben. Közlekedési szakemberek csaknem egy évtizede beszélnek arról, hogy a meglévő átkelők – közülük különösen a Margit híd – felújításra szorulnak, míg a város északi és déli részén két-két új közúti kapcsolatot szükséges kialakítani Pest és Buda között. A jelenlegi városvezetés azonban nemcsak az érintett kerületeket hagyja ki e fontos fejlesztések előkészítéséből, de az illetékesek még egymással sem egyeztetnek, így hídügyben egyre nagyobb a káosz.

2005. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikor kell lezárni a felújításra szoruló Margit hidat? Mikor és miből épül az M0-s vagy az aquincumi híd? Ezek a kérdések már a Lágymányosi híd tíz évvel ezelőtti átadása után felvetődtek, és ma is ugyanolyan aktuálisak, mint akkor. Hiteles válaszokat azonban ma sem tud senki sem adni, és a napi hírekből csak egyet tudhatunk biztosan: Budapestet egykor a hidak városaként emlegették, ma azonban leginkább a függő ügyek városa.
– Az új Duna-hidak építésének legfőbb alapja a parlament által 2003-ban elfogadott, az országos területrendezési tervről szóló törvény – mondja Ikvai-Szabó Imre SZDSZ-es főpolgármester-helyettes, aki szerint Budapest a rendszerváltozás utáni motorizációs és szuburbanizációs hatások miatt folyamatos közlekedési krízishelyzetbe került.
A fent említett jogszabály és a főváros 2000-es fejlesztési terve négy dunai átkelő létesítését irányozta elő: az M0-s autóút északi hídját, az aquincumi hidat, a Galvani úti hidat és az albertfalvai hidat. A főpolgármester-helyettes úgy véli, az északi hidak mindenképpen elsőbbséget élveznek. A legújabb információk szerint az M0-s híd 2007 végére épülhet meg, azonban a budai oldalon, a tervezett budakalászi lehajtó kialakítása után közvetlenül össze kell kötni a 11-es és a 10-es főutat. – Az Árpád híd ma gyakorlatilag két átkelő forgalmát látja el, s amíg a vázolt közlekedési megoldások nem készülnek el, szó sem lehet a Margit híd – egyébként két éven belül esedékessé váló – lezárásáról. A fővárosnak nincs vitája Újpesttel és Óbudával. Az aquincumi híd megépítését – csaknem 60 milliárd forintos költséggel – 2010-re, a déli Galvani úti és az albertfalvai híd beruházásának dátumát legkorábban 2013-ra, illetve az azt követő időszakra teszem. A fő kérdés, hogy a jövőben a kormányok befektetnek-e Budapestbe vagy sem – fogalmazott Ikvai-Szabó Imre, aki szerint a főváros elsődleges felelőssége a szabályozási tervek elkészítése.
A közelmúltban elfogadott úgynevezett Podmaniczky-program egyik fő fejlesztési pontja az aquincumi híd, az óbudai gázgyár és a ma még beépítetlen Mocsáros dűlő. A finanszírozásnál EU-forrásokkal és állami támogatással számol a városvezetés, s elképzeléseik szerint a második Nemzeti fejlesztési terv tartalmazza majd a fővárosi középtávú fejlesztéseket. Ennek némileg ellentmond, hogy az Európai Unió kohéziós alapjára benyújtandó pályázatok között nem szerepel egy nagy fejlesztés sem. Mint arról korábban beszámoltunk, a fővárosi Fidesz–MKDSZ-frakció komolytalannak tartja, hogy a 2007-től induló budapesti programok között csupán az 1-es, illetve a 3-a villamos vonalának meghosszabbítása néhány száz méterrel, továbbá a Békásmegyer és Szentendre közötti HÉV-pálya felújítása szerepel, s a költségek alig haladják meg az egymilliárd forintot. Bakonyi Tibor MSZP-s főpolgármester-helyettes szerint a kormány nemrégiben a második Nemzeti fejlesztési terv előkészítéseként az úgynevezett nagy projektek első szakaszainak támogatásáról döntött, s a teljes programtervet csak ősszel véglegesítik. A főpolgármester-helyettes cáfolta SZDSZ-es kollégájának értesülését is: az aquincumi híd beruházása az utolsó lehet az EU-projektek sorában, legkorábban 2013-ban számíthatunk a megépítésére.
Demszky Gábor főpolgármester viszont az ügyben megszólaló helyetteseinek is ellentmondott, amikor a napokban a Magyar Televízió reggeli műsorában kijelentette: elsősorban a kerületek akadályozzák a hídépítés előkészítését.
Lapunk kérdésére Derce Tamás, Újpest független polgármestere azt mondta: az M0-s híd 2006 végére ígért befejezése már nem lehetséges, az aquincumi hídról pedig egyelőre még csak egy kezdetleges tanulmánytervet láttak. – A fővárosi vezetés titokban lemondott az EU-támogatásról, így az is elképzelhető, hogy magánkézbe adnák a hídépítést. Információim szerint az óbudai Mocsáros dűlő ingatlanjainak fejében, illetve Budapest további eladósításával képzelik el a beruházást, amelynek költségei szakemberek szerint ma már az eredetileg tervezett összeg háromszorosát is meghaladhatják. Azért kerülhet az aquincumi híd csaknem 200 millió forintba, mert az északi vasúti hídhoz való kapcsolódást a MÁV nem engedélyezte, s új műszaki megoldásokat kell keresni – fűzte hozzá Derce Tamás.
– Nyilvános tévévitára hívom Demszky Gábor főpolgármestert az aquincumi híd körül kialakult áldatlan állapotok miatt – jelentette ki lapunknak Tarlós István, Óbuda-Békásmegyer független polgármestere. Mint mondta, tűrhetetlen az a kapkodás és koncepciótlanság, amely a városvezetést jellemzi, ráadásul e témában utoljára 2000-ben tartott egyeztetést a főváros. Derce Tamás értesülésére a polgármester úgy reagált: a főváros és a kerület 1991-es megállapodása alapján a Mocsáros dűlő ingatlanjait csak közösen értékesítheti a két önkormányzat, márpedig őket senki nem kereste meg ezzel kapcsolatban.
A közelmúltban a III. kerületi képviselő-testület az M0-s autóút, illetve a két Duna-híd ügyében is nyilatkozatot tett közzé, amelyben szükséges és elengedhetetlen közhasznú beruházásként nevezték meg a fejlesztéseket, ám a jelenlegi nyomvonalakat nem fogadják el. Indokaikat négy pontban foglalták össze: 1. Óbuda-Békásmegyer önkormányzatát az előzetes ígéretek ellenére kihagyták a konkrét nyomvonalváltozat egyeztetéseiből. 2. Ez a beruházás nem néhány lakást, hanem az ország legnagyobb lakótelepét érinti. 3. Már 1997-ben minisztériumi ígéretet kaptak elkerülő nyomvonalváltozat kidolgozására, de ez elmaradt. 4. Az előzetesen prognosztizáltnál sokkal kisebbek a védőtávolságok, a jelenleg tervezett nyomvonal helyenként 100 méterre közelíti meg a lakóépületeket.
Tarlós István közölte: az M0-s híd építési engedélyét a Közlekedési Főfelügyelet már kiadta, a beruházást a Bécsi és a Szentendrei út közti útszakasz vitája érdemben nem befolyásolja, arról az illetékes tárcának, a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnak kell döntenie. A kerületi képviselő-testület június 22-én felhatalmazta a polgármestert, hogy a köztársasági elnökhöz és a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz forduljon az ügyben, ugyanis a fenti fejlesztéseket érintő, aláírásra váró agglomerációs törvény számos pontját alkotmánysértőnek, valamint az országos területrendezési tervről szóló törvénnyel ellentétesnek tartják.
– A fővárosi önkormányzat jelenleg nyolc közúti hidat működtet, amelyből öt a belvároson halad át, egy pedig a déli-északi forgalmat áteresztő meglévő M0-s Duna-híd – mondta Vajda Pál (MSZP) főpolgármester-helyettes, aki szerint a hidak műszaki állapota nem veszélyezteti a közlekedők biztonságát. Üzemeltetésükre tavaly 3,4 milliárd forintot költöttek, idén csaknem a dupláját. Vajda szerint a legkritikusabb helyzetű a Margit híd, amelyet az 1947–48-as újjáépítés után 1978-ban újítottak fel, és 2001-ben lejárt az úgynevezett ciklusidő. Hozzátette: nem kell félni, hogy leszakad a híd, azonban a teljes pálya- és az acélszerkezetet, a főtartókat alátámasztó sarukat, a margitszigeti bejáróhidat át kell építeni, és rekonstrukcióra szorulnak a kőpillérek is. Az északi M0-s híd megépítéséig a főváros sűríti a karbantartást, a szakemberek folyamatosan javítják a hibákat. Felvetődött ugyan mindenféle előzetes megoldás, azonban a pontonhidat mint kiváltást elvetették, ugyanis a dunai hajózást biztosítani kell.
– A legnagyobb terhelést az Árpád híd szenvedi el, mert naponta több mint százezren kelnek át rajta, s az 1-es villamos sínei alatt húzódó vasbeton pályalemez szigetelése tönkrement. A járdát, illetve a bicikliutat két éve átépítették, a közúti aszfaltozás azonban még várat magára. A jelenlegi helyzetben 2008 előtt a felújításra nincs lehetőség – mondta a főpolgármester-helyettes, aki szerint a Szabadság híd pályaszerkezetét és a teljes felső acélszerkezetet is tatarozni kell, azonban az előzetes program szerint erre a legkorábban a négyes metró átadása után, vagy azzal egy időben kerülhet sor.
A Lánchídról a távlati tervek szerint leparancsolnák az autókat, amely nyaranta, hétvégenként már jelenleg is megtörténik, ám a forgalom előli végleges lezárás egyelőre nem lehetséges. Idén fővizsgálatot tartanak a hídon, vélhetőleg 2007-ben csak felületvédelemre lesz szükség. Ugyanebben az évben rekonstruálnák az Erzsébet híd pesti feljáróját, míg a Petőfi híd alsó pályaszerkezetének felújításával csak 2010-ben számolnak. A tízéves Lágymányosi híd műszaki állapotának felülvizsgálata szintén öt év múlva várható. Vajda Pál szerint összességében a budapesti hidakra a következő 6-8 évben – a működtetési költségeken túl – legalább 15 milliárd forintot kell fordítani.
Szálka Miklós (Fidesz–MKDSZ), a fővárosi városüzemeltetési bizottság fideszes alelnöke lapunk kérdésére elmondta: amenynyiben két éven belül valóban megépül az M0-s körgyűrű északi összekötője, a Margit híd felújítása tovább nem halogatható. – A toldozgatás-foldozgatás értelmetlen, s minél később kezdődik a rekonstrukció, annál drágább lesz. A hivatalos véleményekkel szemben aggasztónak tartom a Szabadság híd állapotát, s mivel a Lágymányosi híd mára „betelt”, valószínűleg az első felújítás idejét előbbre kell hozni – hangsúlyozta Szálka, akit az aquincumi híd beruházásának előkészítése a négyes metró körüli tehetetlenséget juttatja eszébe. Kifejtette: a városházi illetékesek ebben az esetben még a korábbi kormányokra sem mutogathatnak. A híd lebegtetett ügye jelzi, hogy az országnak és fővárosának mielőbb az érdekeket egyeztetni tudó és a városfejlesztőkkel, a beruházókkal, a kerületekkel és a civil szervezetekkel megegyezni akaró vezetésre van szüksége.



Papírpallók északon
Budapest régóta tervezett, de ma még csak papíron létező északi hídjairól ugyan már készültek számítógépes látványtervek is, de a konkrétumokról a közvélemény vajmi keveset tud. Az állami beruházású M0-s híd tervezésének helyzetéről a Nemzeti Autópálya Rt. internetes ismertetőjéből lehet tájékozódni. E szerint a körgyűrű déli és keleti szektorának egyes szakaszait a kormányprogram szerint 2007 végéig kell megépíteni. Az M5-ös autópálya és az új 4-es főút között már folyik az építés, átadás 2005 novemberében lesz. A többi szakaszon az építési engedélyezési eljárások folynak és a kiviteli tervek készítése a befejezéshez közeledik. – A 2-es főúttól a 11-es főútig tartó, azaz a Váci út és a Szentendrei út közötti északi szakasz kiviteli tervei már elkészültek, és a beruházás megkapta az építési engedélyt is, míg a 11-es út és a 10-es főút közötti szakaszon tart az újra tervezés, amelyben több változatot, így egy alagutas megoldást is tartalmaz – olvasható a körgyűrű hídját is érintő terület fejlesztéséről szóló összeállításban.
Az aquincumi hídról a Fővárosi Közgyűlés 2004. március 25-én elfogadott Javaslat az újpest–aquincumi Duna-híd és kapcsolódó úthálózata célokmánya címet viselő előterjesztésből szerezhetünk némi információt. Eszerint a híd úthálózatának budai kezdőpontja az új 10-es főút fővárosi bevezető szakaszának végpontja lesz. Onnan kétszer két sávos út haladna az esztergomi vasútvonal déli oldalán, majd a Kunigunda utcánál a sínpályát felüljáróval keresztezve, az északi oldalon folytatódna. A tervezett út a Szentendrei utat külön szinten ívelné át. A hídnak Pesten nem lenne közvetlen kapcsolata a Váci úttal, a közlekedési csomópontot az Árva utca és a Temesvári utca térségében alakítanák ki, a kapcsolódó útszakasz a váci vasútvonal északi oldalán haladva érné el az M3-as autópályát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.