Napi sajtószemle

2005. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

courier-journal.com
Az Irakból érkező hírek oly mértékben negatívak, hogy közben könnyű elfelejteni az Afganisztánról szóló, egyre rosszabb tudósításokat – írja a Kentucky szövetségi államban, Louisville-ben megjelenő napilap. Afganisztánban az erőszak egyre nagyobb ütemben nő, és a tálibok, valamint más radikálisok mindinkább megerősödnek. Csupán 18 ezer amerikai katona van Afganisztánban, míg a tálibok Pakisztánon keresztül modern fegyverekhez jutnak. Baljós jel, hogy a múlt héten egy amerikai Chinook helikoptert le is lőttek.


De Standaard
Az Európai Bizottság holnap hoz nyilvánosságra egy jelentést, amely szerint az unió tagországainak fokozottabban kell figyelniük a fiatal radikálisokat, akiknek a magatartása erőszakhoz vezethet – írja a holland nyelvű vezető belga lap.


La Libre
A francia liberális lap Az „apartheid” fal még mindig a helyén van címmel arról ír, hogy Pierre Galand belga szocialista szenátor megelégelte a világ passzivitását az izraeli fal ügyében, amelyet egy éve ítélt el a hágai Nemzetközi Bíróság. Most hárommillió európai aláírását kívánja összegyűjteni, és ezzel kényszeríteni az európai kormányokat arra, hogy tegyenek konkrét lépéseket az izraeli megszállás ellen. Az újság megkérdezte Eric David nemzetközi jogászt, aki szerint a fal ügyét a luxemburgi bíróság elé is lehetne vinni.


Information Clearing House
Rendkívüli anyagot tett közzé a népszerű amerikai hírportál: Geoffrey Hollandnak, a brit Sussex Egyetem tanárának tanulmányát jelentette meg annak alátámasztására, hogy az Egyesült Államok a nyolcvanas években megszegte a biológiai és vegyi fegyverekre vonatkozó nemzetközi egyezményt azzal, hogy biológiai harcászathoz használható anyagokat szállított Iraknak akkor, amikor Bagdad Irán ellen viselt háborút. A tanulmány szerint London kötelessége lenne, hogy ezt az ügyet hivatalosan az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé vigye.

*****
Chalmers Johnson, a kaliforniai egyetemi rendszer világhírű professzora szintén vaskos tanulmányban ismerteti, hogy az Egyesült Államok iraki megszállása miként tette tönkre az emberiség mai értelemben vett kulturálisan legrégebbi, hétezer éves civilizációja fennmaradt kincseinek nagy részét. Ami ott történt, az az elmúlt „félezer év legnagyobb kulturális katasztrófája”. A 2003. április 14-i tűzben egymillió könyv és tízmillió dokumentum vált a lángok martalékává.


SME
Egyes nyugati országok agresszív politikáját jelölte meg a terrorizmus elsődleges kiváltó okaként az SME című szlovák liberális lap megbízásából készült közvélemény-kutatás során megkérdezettek 39,2 százaléka.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.