Égbe szökő vízdíjak Budapesten

Semmi szükség nem volt a budapesti közszolgáltató cégek privatizációjára – szögezte le lapunknak két fővárosi ellenzéki frakcióvezető, akik viszszafordítanák a folyamatot. Állítják: az önkormányzat fölélte a vízművek és a csatornázási művek kisebbségi tulajdonrészének eladásából származó több tíz milliárdos bevételt. A külföldi befektetők még tizenhét évig garantált hasznot húzhatnak, viszont a díjak nyolc év alatt csaknem a háromszorosára nőttek.

2005. 08. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapest lakóinak vízdíja 1997 és 2005 között csaknem két és félszeresére, a csatornahasználatért, a szennyvízelvezetésért fizetendő összeg pedig több mint háromszorosára emelkedett – derült ki a Fővárosi Vízművek Rt. és Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) Rt. lapunkhoz eljuttatott adataiból. A két közszolgáltató cég kisebbségi tulajdonrészét nyolc éve értékesítette a Fővárosi Közgyűlés. Akkor egy köbméter ivóvízért áfával együtt 56,4 forintot fizettünk, jelenleg ugyanez a mennyiség 151,3 forintba kerül. Az Országgyűlés az MSZP–SZDSZ-kormány javaslatára 2004-től az addigi 12 százalékos áfát 15 százalékra emelte az energiaárak, illetve a víz- és csatornadíj esetében is. Csatornadíjként 1997-ben még bruttó 66,5 forintot kértek, ma már 212,6 forintot kell fizetni, tavaly óta pedig az úgynevezett vízterhelési díjat is áthárították a fogyasztókra. A közműdíjak évenkénti emeléséről a Fővárosi Közgyűlés dönt.
– Mielőbb vissza kell fordítani az elhibázott közmű-privatizációt – jelentette ki lapunknak Zsinka László, a fővárosi MIÉP-frakció vezetője. Szerinte nyomásgyakorlással el lehetne érni a vízművek és az FCSM Rt. összevonását, amit a hasonló profil is indokol. – A két társaság részvényeinek több mint 25 százalékát szerezték meg 1997-ben francia és német konzorciumok, amelyek az irányítási jogokat 25 évig gyakorolhatják. Ez idő alatt garantált hasznot húznak, a fejlesztéseket pedig a fogyasztóktól beszedett díjakból fedezik. Bár együttesen mintegy 34 milliárd forintot fizettek a fővárosnak, az országból kivitt osztalék és menedzsmentdíj ennek a többszöröse lehet, s az idén meghaladta a 8,5 milliárd forintot – mondta Zsinka László, hozzátéve: míg a Fővárosi Gázművek Rt.-t hagyományos módon privatizálták, a vízművek és az FCSM Rt. esetére Európában nincs példa.
Kupper András, a fővárosi Fidesz–MKDSZ-frakció vezetője egyetért a két társaság összevonásával, szerinte ugyanezt kellene tenni a gázművekkel és a Főtáv
Rt.-vel is. – Fölösleges volt a privatizáció: semmi olyan változás nem történt, amelyet egy magyar menedzsment ne tudott volna megtenni. A 4-es metró beruházására tartogatott privatizációs bevételhez a főváros már 2001-ben hozzányúlt, jelentős részét felélte. A külföldi befektetőknek mára megtérült a részvényvásárlás, ezután már csak a kamatokból megélnek több mint négy önkormányzati cikluson át – emelte ki Kupper András, aki szerint kimondható: gyarmatosították a fővárost.
Ezzel szemben Vajda Pál (MSZP) főpolgármester-helyettes sikeresnek tartja a privatizációt. Közölte: a szolgáltatás biztonsága erősödött, a megtérülés jó, a cégek hatékonyan, ésszerűen működnek. – Az önkormányzat 2022-ben kétszer 17 milliárd forintért, azaz ugyanannyiért vásárolhatja vissza a részvényeket, mint amennyiért eladta. A víz díja Magyarországon szinte mindenütt magasabb, mint Budapesten, Európa fővárosainak középmezőnye alján helyezkedünk el. A szennyvízelvezetésért azért kell többet fizetni, mert a város ebből fedezi a fejlesztéseket – hangsúlyozta a főpolgármester-helyettes.



A felelősség a befektetőé? Péterffy Gábor, a Fővárosi Vízművek Rt. szóvivője elmondta: nem csak az irányítás, a felelősség is a befektetőké, a francia Suez Environnement S. A. és a német RWE Aqua GmbH által létrehozott konzorciumé. – A kezdeti jelentős díjemelések után ma már szinte csak az infláció mértékét követjük, s biztosítjuk hosszú távon az olcsó vizet. Tavaly 3,3 milliárd forintot költöttünk hálózatfejlesztésre, az idén már több mint 4 milliárdot – tette hozzá a szóvivő. Ugyancsak két társaság, a német Berlinwasser International AG és a francia Veolia Environnement szerzett tulajdont az FCSM Rt.-ben. Bátori Marianna kommunikációs vezető tájékoztatása szerint az elmúlt két évben csatornafelújításra, szennyvíztelepi beruházásokra 7 milliárd forint fölötti összeget fordítottak, fejlesztéseiknél a legmodernebb technológiákat alkalmazzák. Elmondta azt is, hogy a beszedett díjakat visszaforgatják, abból egy fillért sem kapnak a befektetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.