Háború a fővárosi cégek szemetéért

Az augusztus elsejei hatállyal módosított fővárosi hulladékgazdálkodási rendelet törvényességi ellenőrzését kérve, a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz fordult az osztrák tulajdonban álló ASA Kft. Mivel a rendelet a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. kizárólagos feladataként írja elő a gazdasági társaságoknál keletkező kommunális hulladékok elszállítását is, a területen működő versenytársak monopolhelyzet kialakulásától tartanak.

2005. 08. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beavatkozott a kommunális piaci erőviszonyok alakításába a főváros – olvasható az ASA Környezetvédelem és Hulladékgazdálkodás Magyarország Kft. által megbízott ügyvédi iroda összegzésében. Az osztrák tulajdonú cég szerint a Fővárosi Közgyűlés azzal, hogy a júniusban augusztus elsejei hatállyal módosított hulladékgazdálkodási rendeletében versenyelőnyt teremtett az önkormányzati tulajdonú Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Rt.-nek és monopolhelyzetbe hozta. – A rendelet alkotmánysértő és ellentétes a hulladékgazdálkodási törvénnyel, mert a hatóságként fellépő FKF Rt.-n kívül mindenki másnak megtiltotta a háztartásiszemét-szállítást – közölte Katona Gergely, az ASA által megbízott kommunikációs cég munkatársa.
Szegedi Péter, az FKF Rt. szóvivője úgy reagált: a hatályos rendelet mindenkire kötelező, ők pedig végrehajtják azt.
A rendelet szerint Budapest közigazgatási határán belül a közszolgáltatás megszervezése az önkormányzati törvény és a hulladékgazdálkodási törvény alapján kizárólag a fővárosi önkormányzat feladata, arra más szervezet nem jogosult. – A gazdálkodó szervezeteknél keletkezett háztartási szeméthez hasonló jellegű és összetételű települési szilárd hulladékok elszállításánál, kezelésénél a cégek kötelesek a közszolgáltatót igénybe venni – tartalmazza az új szabályozás.
Vajda Pál (MSZP) főpolgármester-helyettes elmondta: azért vonták be a cégeknél keletkező hulladékokat a kötelező közszolgáltatások körébe, mert azt remélik, csökken az illegális szemétlerakók száma. – A kilencvenes években már volt ilyen szabályozás, újra alkalmazását az uniós előírások és a közbeszerzési törvény módosításai is indokolták. A veszélyes és egyéb ipari hulladékok szállítása nem módosult, a rendelet tételesen felsorolja ezek körét – fűzte hozzá Vajda Pál.
Illés Zoltán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának fideszes tagja szerint nincs összefüggés a rendelet és az illegális hulladéklerakók között. – Amíg az FKF Rt. vízfejként működik, nincs egészséges verseny, sőt tovább erősödhet a korrupció, az összefonódás gyanúja – szögezte le Illés, hozzátéve: szakmailag sem indokolt a kizárólagosság. A politikus kifejtette: az illegális szemétlerakók ellen egy valódi zöldkommandó létrehozásával, a szelektív hulladékgyűjtés rendszerének kialakításával lehetne hatékonyan föllépni.
Emlékezetes, Erzsébetvárosban éppen az FKF Rt. monopolhelyzete miatt nem sikerült bevezetni a házankénti szelektív hulladékgyűjtést, holott arra a környezetvédelmi minisztérium támogatást nyújtott. Hunvald György szocialista polgármester azt mondta, lenne olyan vállalkozás, amely vállalná a különféle kukák ürítését, ugyanis erre az FKF Rt. nem hajlandó. A nagyvállalat illetékese ezt a szűk utcákkal és a saját, gyűjtőszigetes programjával indokolta. Csakhogy a gyűjtőszigetek olyan messze vannak egymástól, hogy azokat csak a legelkötelezettebb lakók használják. A környezetvédők egy része ezt az eljárást ezért látszatmegoldásnak, egyszerű PR-fogásnak tartja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.