László Boglár tegnap bejelentette: a kormányfő megbízta Kóka Jánost, a gazdasági tárca vezetőjét és Veres János pénzügyminisztert, hogy „végezzenek kármentést” a Fidesz elnökének és Kövér Lászlónak, a párt választmányi elnökének nyilatkozataival összefüggésben. A kormányszóvivő szerint ugyanis 26 nagybefektetővel tárgyal arról a kabinet, hogy még idén összesen 3,5-4 milliárdos beruházással 23 ezer új munkahelyet létesítsenek Magyarországon. A kármentés célja az volna, hogy „legalább ezeket ne riassza el az a néhány mondat, amely vélhetően csak rosszul sikerült mondat volt”. László Boglár kérdésünkre azonban csak azokat a cégeket sorolta fel, amelyekkel már megkötötték a megállapodást, név szerint említette a Suzukit, a SAP-ot, a Ciscót, a Lindet és a Bridgestone-t, majd megjegyezte, a fennmaradó befektetők a feldolgozóipar és a szolgáltatás területén működnek. Felvetésünkre, miszerint ezen cégeknek nincs közük a privatizációhoz, hiszen zöldmezős beruházással települnének Magyarországra, azzal próbálta igazolni a Gyurcsány Ferenc által létrehozott „válságstáb” létjogosultságát, hogy a kiszámítható gazdasági környezet léte ezekre a cégekre is hatással van.
*
Emlékezetes, Orbán Viktor Kőszegen, az Új Nemzedék Ifjúsági Találkozón arról beszélt: kormányra kerülése esetén a Fidesz felülvizsgálja a szabálytalan privatizációs eljárásokat, ahol pedig szabályosan magánosítottak, de korrupció vagy más törvénytelenség érhető tetten a háttérben, vissza kell venni a vagyont. Azon esetekben, ahol nem volt szabálytalan a privatizáció és nem volt korrupció sem, de nemzetgazdasági érdek, hogy az adott vagyontárgy állami tulajdonban legyen, azt kell mondani a tulajdonosnak: „Legyen kedves, adja vissza.” Kövér László pedig azt taglalta: a rendszerváltás utáni első parlament hibát követett el, amikor nem húzott világos és egyértelmű választóvonalat „bűnösök és nem bűnösök közé”. Horn Gyulára utalva kijelentette: 1994-ben egy effektív hazaáruló lett Magyarország miniszterelnöke, aki szerinte szimbóluma a magyar rendszerváltás elfuseráltságának. Innentől kezdve – tette hozzá – Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc már csak következmény.
Tegnap Hiller István MSZP-elnök is „gyors kármentést” sürgetett a Fidesz vezetőinek „felelőtlen kijelentései miatt”. Szavai szerint különösen fontos és aktuális a gyors kármentesítés most, amikor a magyarországi magánosítás „legsikeresebb fejezete”, a Budapest Airport magánosítása előtt állunk. Kövér mondatai kapcsán közölte, „a politikai biztonságot veszélyezteti az, aki politikusként ő maga kívánja kijelölni, hogy ki a jó magyar és ki a rossz, hogy ki a jó hazafi és ki nem”. Sőt, úgy fogalmazott, a „félelem országát” teremti meg, aki így cselekszik. Az MSZP teljes mellszélességgel kiáll Horn Gyula mellett. – Aki őt sérti, az egész magyar baloldalt, sok százezer, több millió magyar választópolgárt sért – jelentette ki Hiller.
Kuncze Gábor is szót ejtett e témáról a Nap-keltében tegnap. Az SZDSZ-elnök szerint Orbán Viktor valójában a szélsőjobbtól és a szélsőbaltól akar voksokat begyűjteni. Hozzátette: ebben a parlamenti ciklusban minden privatizáció átlátható és végigkövethető volt, így szerinte ezekben a Fidesz elnöke nem találhat kivetnivalót.
Az MDF is bírálóan nyilatkozott a Fidesz elnökének kijelentéséről, Katona Kálmán választmányi elnök arra szólította fel a Fidesz elnökét, hogy ne fenyegesse a befektetőket, és ne veszélyeztesse a magyar munkahelyeket. Orbán Viktor nyilatkozatát úgy értékelte: ilyen mondatokat utoljára az „önkéntes” tsz-esítés és államosítás kezdetekor hirdettek a kommunisták.
Rogán Antal, a Fidesz kampányfőnöke azt mondta: a nyáron a Gyurcsány-kormány a privatizáció felgyorsításáról döntött, mindez azonban, úgy tűnik, céltalan privatizáció. Valójában a kormány célja a privatizációval a költségvetési hiány betömése. – Az elmúlt fél esztendőben olyan súlyos válságba került a költségvetés, hogy körbetartozások sorozata indult el az állami szférán belül. Orbán Viktor tegnap egy rádiós műsorban arra kérte a kormányt, hogy „ne üssön nyélbe a következő hónapokban olyan – korrupció gyanújával körülfont – privatizációs ügyleteket, amelyekre készül”. Megerősítette: „mindent meg fogunk tenni, amit egy jogállam keretei között meg lehet tenni, hogy ezeket a közvagyonelemeket viszszaszerezzük.”
Az Amerikai Kereskedelmi Kamara ugyanakkor meglepetéssel hallotta Orbán Viktor hét végi, a privatizációt illető kijelentését.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat