Kommunikációs csapdák között

A fővárosban és a kerületekben együtt kell működnie a jobboldalnak és a baloldalnak, különben nem lesz előrelépés – jelentette ki lapunknak adott interjújában Tarlós István, Óbuda-Békásmegyer független polgármestere, aki negyedik ciklusát tölti. Szerinte a túlzottan megengedő, liberálisnak nevezett politika egyenes következménye a szemetes, piszkos, plakáterdőkkel teli város, amelynek vezetői kampánycélokból eladósítják a fővárosi önkormányzatot.

2005. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre többen mondják, sejtetik – még koalíciós oldalról is –, hogy Budapesten mielőbbi változás kell ahhoz, hogy élhetőbb legyen. Az egyik legősibb városrész polgármestereként hogyan vélekedik erről?
– A politikusok által közszolgálati köntösbe bújtatott, de pártérdekeket takaró reformokban nem hiszek. Ugyanakkor valóban megérett az idő a közigazgatási rendszer átalakítására, különösen a fővárosban. A hatáskörök és a felelősségek rendezetlensége, a jelenlegi városvezetés együttműködés-képtelensége oda vezetett, hogy az elképzelések, az úgynevezett koncepciók és a források is szétaprózódnak. A mostani állapotoknál még egy erősen centralizált főváros is jobb lenne. Demszky Gáborék nemrég őrült kampányba kezdtek az úgynevezett Podmaniczky-terv propagálására. Ebben teljesen vagy részben állami beruházásokat próbálnak meg eladni fővárosi fejlesztésként, ráadásul olyan EU-támogatásokat feltételezve, amelyek még csak a „Holdban vannak”.
– A programban szerepel a Budapest közlekedési gondjainak enyhítésére ígért Aquincumi-híd felépítése is.
– Igen, kommunikációs csapdaként. A fővárosi vezetők a közvéleménnyel azt akarják elhitetni, hogy a kerületek hátráltatják a hídépítést, miközben terveikben maguk is az utolsók közé sorolják. A többi nagyberuházásról szőtt elképzelésnek sincs valóságalapja, nem utolsósorban az önkormányzati önrész fedezetlensége miatt.
– A városvezetés kampányának egyik fő eleme az útfelújítási akció. Indoklásuk szerint a soha nem látott mértékű fejlesztést a jelenlegi kormány jelentős támogatása tette lehetővé.
– Arról viszont nem beszélnek, hogy a kerületek eddig hány utat újítottak fel, javítottak ki saját forrásból a főváros helyett. Az állami támogatások méricskélésének csak akkor lenne értelme, ha valóban készülne egy hiteles lista arról, mi épült Budapesten 1998 és 2002 között, és mi azóta. Óbuda az Orbán-kormány alatt több mint kétmilliárd forintot kapott céltámogatásként közművesítésre, címzett támogatáshoz jutottunk az arany-hegyi vízellátás kiépítésére, azóta szinte egy fillér támogatást sem kapott a kerület. Hasonló a helyzet a négyes metróval, amelynek építését a vádak szerint a polgári kormány hátráltatta. Csakhogy azóta több mint három év eltelt, és nem épült egy centiméter metró sem.
– A többségben lévő baloldali frakciók vezetői szerint lendületben van Budapest, mert a fejlődést akadályozó, fiskális szemléletű Atkári János főpolgármester-helyettes kezéből kivették a gazdasági irányítást.
– Hogyne! Erőre kapott a hitelfelvételi politika. A kádárizmusból itt maradt reflexként újra eladósítják az országot, a fővárost, és nem foglalkoznak azzal, hogy a kedvezményes vagy annak látszó kölcsönöket vissza is kell fizetni. A fejlesztések sikereit learatják, az adósság azonban már nem az ő gondjuk. Az, hogy most egy ember nyakába varrnák a tizenöt éves tehetetlenséget, Demszky Gábor és koalíciója gyengeségét jelzi. Van olyan épelméjű ember Budapesten, aki ezt az egész magyarázkodást elhiszi?
– Melyek azok a gyakorlati lépések, amelyeket mielőbb meg kellene tenni az élhetőbb város érdekében?
– Megkerülhetetlen a kötelező feladatok finanszírozása, elsősorban az oktatás, az egészségügy és a szociális ellátások. A kerületek ma már nagymértékben az önkormányzati vagyon értékesítésére alapozzák mindennapi tevékenységeiket, amelyeket az állam csak forráshiányosan támogat. Épp ezért sürgős az adórendszer átalakítása is. Alapvető fejlesztéseket kell megoldanunk, a felszíni tömegközlekedés csőd közeli állapotban van, az utak többsége minden kampány ellenére rossz állapotú marad, a parkolási rendszer elviselhetetlen.
– Sokat zuhant az önkormányzatok ázsiója 1990 óta, az MSZP három éve a „több pénzt az önkormányzatoknak” jelszavával kampányolt. Az eredmény ismeretes. 2006-ban lesz-e valódi megoldás?
– Alapkérdés az önkormányzatok autonómiája. A rendszerváltozás egyik fő irányzata szerint az önkormányzatokat meg kell erősíteni, mert az a demokrácia jelképe. Annak ellenére, hogy a gyakorlatban kiderült, járhatatlan a féktelen liberalizáció útja, ma nemcsak divat az állam legyengítéséről beszélni, a hatalom meg is teszi azt. Ez pedig a nemzetre, az összlakosságra különösen veszélyes. Nézzük csak meg, mi történik az országban a közbiztonság vagy az oktatás területén. Hova vezet az egyének korlátlan szabadságának ránk erőltetése?
– A főváros és a kerületek, illetve a városrészek egymás közötti együttműködésével oldható lenne Budapest bénultsága?
– A fővárosi ellentétek jó része virtuális, ugyanis a pártok által jelölt polgármesterek, különösen, akik e tisztségükön kívül még parlamenti képviselőként is szerepet játszanak, erősen ki vannak szolgáltatva pártjaiknak. Mulatságos volt, amikor az egyik MSZP-s polgármester-képviselő léghajóból kiabálta a többieknek, hogy ő fölülemelkedett a pártokon. A főváros is képtelen ellátni koordináló, a helyi érdekeken átívelő, városfejlesztő feladatát. A főpolgármester sajnos egyfajta túlzottan megengedő, liberálisnak nevezett politikát folytat, amelynek egyenes következménye, hogy Budapest szemetes, piszkos, plakáterdőkkel teli város.
– Óbuda-Békásmegyer képviselő-testületében hosszú ideje MSZP–SZDSZ-es többség van. Önről régóta tudják, hogy jobboldali érzelmű, a kerületben látszólag mégis jó az önkormányzati együttműködés. Hogyan csinálja?
– Nem erőltetem az egyszínű vezetést, minden oldal adhat tisztségviselőket. Óbudán van MSZP-s, SZDSZ-es, de fideszes alpolgármester is. A közügyek érvényesítése csak így, egészséges kompromisszumok árán képzelhető el, különben nem lesz előrelépés. Budapest közgyűlésében ugyanígy, pragmatikusan együtt kellene működnie a jobboldalnak és a baloldalnak. Nem önmagukért, hanem az általuk képviselni kívánt emberekért, a városért.
– Önt nevezték már öntörvényűnek, tekintélyelvűnek is.
– Kétségkívül rendpárti vezető vagyok, azonban a döntéshozatal szükséges és elengedhetetlen demokratikus folyamatait sohasem gátoltam. A végrehajtásnak nálam hierarchikusnak kell lennie, ezt Óbudán mindenki tudomásul is vette. A képviselő-testület hatáskörét tiszteletben tartom, s a fontos döntések előkészítésébe az ellenzéket is bevonom. Mindez nem érdem, itt ez a természetes.
– Tizenöt éve polgármester. Eredeti elképzeléseinek megfelelően fejlődött-e Óbuda?
– Minden attól függ, hogy ki, hol és milyen szándékkal fényképez. Tulajdonképpen bármelyik kerületről meg lehet állapítani, hogy fejlődik és szépül, de aki akarja, nyugodtan mondhatja azt is: itt régóta nem történik semmi. Egy helyi civil szervezet például állandóan új városközpontot követel. Semmi szükség rá! Vannak fejlesztési területek, mint a Mocsáros-dűlő vagy a volt gázgyári terület, a Római-part, ezekre kell koncentrálni. Vegyünk elő egy 1989-ben a kerületről készült fényképsorozatot, hasonlítsuk össze egy ma készített sorozattal, s megláthatjuk a változást.
– Egy év múlva indul-e ötödszörre is a polgármesterségért?
– Nem valószínű. A polgármesteri munkából sok tizenhat év egy helyen. Minden feladathoz szükséges a kellő ambíció, és most úgy érzem, hogy a fővárosi munka az, amivel szívesen foglalkoznék. Budapest jövője kifejezetten érdekel…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.