Elfogadta a Budapesti Közlekedési Szövetség (BKSZ) első ütemének működési szerződését tegnapi ülésén a Fővárosi Közgyűlés, egyben Nagykőrössel és Szokolyával kibővítette a BKSZ működési területét. A Gazdasági és Közlekedési Minisztériummal, a MÁV-val, a Volánnal és a BKV-val kötött megállapodás biztosítja, hogy a szeptembertől bevezetett egyesített bérlet használatának finanszírozására a kormány jövőre legalább 750 millió, legfeljebb egymilliárd forintot különít el a központi költségvetésben.
A Pest Megyei Közgyűlés június 24-i határozata szerint a BKSZ a megye valamenynyi településével kibővülne, azonban anyagi okok miatt most csak a fenti kettő, vasútállomással rendelkező település csatlakozhatott a szövetséghez.
Nagy vita után ugyancsak megszavazták a képviselők a Közép-Magyarországi Régió 2007–2013 közötti időszakra szóló stratégiai tervére adott fővárosi véleményt. A határozat az együttműködés támogatása mellett többek között azt javasolta, hogy a terv térjen ki az úgynevezett barna mezős beruházásokra, az elővárosi közlekedés javítására, az M0-s körgyűrű, a P+R parkolóhálózat kiépítésére és a főváros környéki zöldterületek bővítésére is. Endrédy István (Fidesz–MKDSZ) kifogásolta, hogy a regionális tanács nem tért ki az agglomerációs térség demográfiai helyzetére és a környezetvédelem is elsikkadt a tervezetben. Demszky Gábor főpolgármester elismerte a terv hiányosságait, de egyedül azt nevezte lényegesnek, hogy a Budapest és Pest megye alkotta régió a jövőben is egyben marad.
A közgyűlés 130 közoktatási intézmény alapító okiratának módosításáról is tárgyalt, ugyanakkor többszöri szavazással sem fogadta el a Varga Jenő Közgazdasági Szakközépiskola alapító okiratának módosítását, ugyanis egy korábbi határozat az iskola nevének megváltoztatását tartotta szükségesnek. A tegnapi, Schiffer János (MSZP) főpolgármester-helyettes által benyújtott előterjesztés azonban az intézmény alkalmazotti és szülői közössége és a diákönkormányzat javaslatára nem tartalmazta a névváltozást. Varga Jenő a Tanácsköztársaság idején népbiztos volt, majd a Szovjetunióba emigrált, és ott halt meg Jevgenyij Varga néven. A szavazásokkor az ellenzékhez hasonlóan az SZDSZ-ből többen is a nem gombot nyomták meg, miután vita robbant ki arról, hogy minősített vagy egyszerű többség kell-e a módosításhoz.
Több rendelettervezet és -módosítás is a képviselők asztalára került. Így tegnaptól rendelet szabályozza, hogy a fővárosi önkormányzat milyen módon támogathatja a budapesti kiemelkedő jelentőségű sporteseményeket, továbbá módosult a fővárosi szabályozási keretterv a III. kerületi Rádl árok menti területről szóló melléklete. Ennek alapján az érintett területet rekreációs és sportcélokra hasznosíthatja Óbuda önkormányzata, magáncég bevonásával.
A képviselők tegnap az eredetileg megszavazott 53 pontos napirend csaknem a felét megtárgyalták, így ma döntenek a budai Duna-parti főgyűjtő csatornaépítés beruházásáról. Ismert, az UNESCO nem járult hozzá, hogy a világörökség részét képező alsó rakpartot kiszélesítsék, s az alatt húzódjon a szennyvízvezeték. A városvezetés beszámol a Székelyföld árvízkárosultjainak támogatásáról, továbbá a tegnapi döntés szerint a Fidesz–MKDSZ-frakció javaslatára döntenek arról, hogy Demszky Gábor vegye fel a kapcsolatot Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármesterrel a Hargita megyében több mint egymillió eurót is meghaladó kár további budapesti enyhítéséről.
Érdekesség, hogy ma szintén téma lesz Mitnyan György fideszes fővárosi képviselő javaslata a közgyűlés tagjai számára előírandó öltözködési protokoll bevezetéséről. Ugyan a javaslatot pártja nem támogatta, Mitnyan szerint elképesztő, hogy az egyik SZDSZ-es képviselő, Kollár György rövidnadrágban, Szolnoki Andrea szabad demokrata főpolgármester-helyettes mély dekoltázsú, ujjatlan ruhában jelenik meg rendszeresen a testület tanácskozásain.
Brüsszelben senki nem várta, hogy Trump megnyeri a választást