Le Monde
Kwasniewski volt kommunista elnök: Önöknek köszönhetően szabad Lengyelországban élhetünk alcímmel a vezető francia lap varsói tudósítója arról számol be, hogy a gdanski Szolidaritás munkásmozgalom megszületése 25. évfordulójának ünnepén a volt kommunista lengyel elnök kijelentette Walesa egykori munkásvezetőnek, majd Lengyelország későbbi elnökének: „Huszonöt évvel ezelőtt a barikádnak nem ugyanazon az oldalán álltam, mint ön, de ma biztos vagyok benne, hogy az ön jövőképe volt az igaz.”
*****
A lap Látóhatár című rovatában az elveszett Szolidaritás (mivel a címben a Szolidaritás szó az első, szójátékról van szó: érthető nagybetűvel, vagyis a mozgalom, és kisbetűvel is, tehát a társadalmi szolidaritás – L. I.) című elemzése ezt az alcímet kapta: Kiábrándultság, visszaszerzés, cinizmus: huszonöt évvel a gdanski megállapodásokat követően a szakszervezet egykori harcosai rosszallják a liberalizmus esztelen útját és álmaik halálát. A cikkben kiemelten idézik egy 54 éves gdanski hajógyári munkás panaszát, amely szerint az új társadalomban „a pénz az úr, és az állam elfelejtett és elárult bennünket”. Az egyik megszólaló így vall a Le Monde újságírójának: „Kétségbeejtő, hogy a lengyelek jók az ellenállásra, de ha a helyzet lecsendesedik, akkor egymásnak esünk és csak a saját érdekeinkre gondolunk. Azt hiszem, a történelemből semmit nem tanultunk.”
*****
A lap az amerikai szövetségi állam, Louisiana Baton Rouge nevű városából jegyzi fel az Egyesült Államok déli államainak egy részét ért hatalmas ciklon áldozatainak hangját. A 61 éves Harold Watkings ezt nyilatkozta: „Texasig hajtottunk és nem találtunk menedékre. Kifogyott a benzinem és a benzinkutak állandóan zárva tartanak, vagy nem működnek. A katonák közül voltak, akik azt mondták nekünk, hogy holnap már tovább mehetünk, mások pedig azt, hogy csak egy hét múlva. Szégyen. Itt állok egy beteg, kétéves kislánynyal”. Az 51 éves Mike Torez ezt mondta: „Mint mindig, azoknak a rosszabb, akiknek semmijük sincs. Velük senki nem foglalkozik. Ők ugyanis nem számítanak.”
La Libre
2004-ben az amerikaiak 12,7 százaléka élt szegénységben. Ez már a negyedik év, hogy a szegénységi küszöb alatt élő amerikaiak száma emelkedik – jelenti a belga lap az Associated Press amerikai hírügynökség jelentése alapján.
Herald Tribune
A gázár emelkedése elintézte azt, amit a bürokratáknak nem sikerült. Most első ízben Németországban és Belgiumban mintegy 10 százalékkal csökkent a benzin fogyasztása a kőolaj árának emelkedése következtében – írja a globális amerikai lap, amely szerint a magas olajárnak pozitív hatása van a környezet szempontjából.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban